A sertéshús drasztikus drágulásával riogatnak az ágazat képviselői
Fotó: 123RF
A romániai sertéstenyésztők szerint a közeljövőben annyira megnő a disznóhús ára, hogy a romániai lakosság kénytelen lesz pulykával kiegészíteni a karácsonyi menüsort.
2019. november 27., 10:292019. november 27., 10:29
2019. november 27., 11:182019. november 27., 11:18
Mindössze három hét leforgása alatt több mint 10 százalékkal drágult a sertéshús, az ágazat képviselői szerint az áremelkedés az ünnepek előtt fokozódó kereslet és az afrikai sertéspestis miatt a korábbinál alacsonyabb kínálat közepette folytatódik. Ioan Ladoși, a sertéstenyésztők egyesületének elnöke a Profit.ro gazdasági portálnak elmondta,
Rámutatott: az afrikai sertéspestis begyűrűzése előtt a romániai farmok lefedték a kereslet 60 százalékát, mára azonban ez az arány 40 százalékra csökkent, ami az import erőteljes bővüléséhez vezet. A trendet erősíti az is, hogy Ladoși elmondása szerint sokan exportálnak ázsiai országokba, főként Kínába, nem akarják ugyanis elszalasztani az alkalmat, hogy kilogrammonként 3 euróért értékesítsék a húst, amikor Romániában még 2 eurót sem kérhetnek érte.
A szakember rámutatott,
arról azonban nem kívánt beszélni, hogy karácsony közeledtével mekkora drágulásra számítanak az ágazat képviselői. Azt viszont leszögezte, egészen biztos, hogy a boltok polcain alkalmazott árban is meglátszik majd a drágulás. „A drágulásokkal egy időben arra számítunk, hogy csökken a romániai lakosság által megvásárolt sertéshúsmennyiség. A vásárlási szokások változására számítunk, és valószínűleg a lakosság egyre több pulykát fog vásárolni. Azok, akik korábban 20 kilogramm sertéshúst és disznóhúsból készült terméket vásároltak, mindössze 10 kilót fognak venni, és a többit olcsó pulykával pótolják ki” – vetítette előre Ioan Ladoși.
A statisztikák szerint amúgy egy romániai lakos átlagosan 23 kilogramm sertéshúst fogyaszt el egy év alatt.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!