Képünk illusztráció
Fotó: Jakab Mónika
Kísérleti jelleggel és 500 millió lejes költségvetéssel idén beindítja a környezetvédelmi minisztérium a Kályhák roncsprogramját – jelentette be szerdai sajtótájékoztatóján Mircea Fechet. A tárcavezető közlése szerint a program legalább 80 százalékos hatásfokú és alacsony szennyezőanyag-kibocsátású kályhák beszerzésére nyújt támogatást a pályázóknak.
2024. január 17., 15:462024. január 17., 15:46
„Azt szeretnénk, ha ez a program csökkentené a romániaiak fűtésköltségeit, és emellett tisztább legyen a levegő is” – magyarázta Fechet. Mint részletezte: a kísérleti program 28 megye hegyvidéki településeire terjed ki, ahol hosszabbak és fagyosabbak a telek. A pályázók legtöbb 10 ezer lejes támogatást igényelhetnek egy korszerű kályha megvásárlásához.
Hangsúlyozta, hogy a finanszírozás kizárólag legkevesebb 80 százalékos hatásfokú kályha megvásárlására igényelhető. További feltétel, hogy a kályha részecskekibocsátása nem haladhatja meg 40 grammot, az illékony szerves vegyületek kibocsátása a 120 grammot, a szén-monoxid kibocsátása az 1500 milligrammot, a nitrogén-oxid kibocsátása pedig a 300 milligrammot köbméterenként. Mindezek mellett a kályha névleges teljesítményének 8 és 35 kilowatt közöttinek kell lennie. Egy ilyen kályhával akár egy 200 négyzetméteres jól szigetelt lakást is ki lehet fűteni – ecsetelte Fechet.
Elmondta azt is, hogy a program lebonyolításába bevonják a polgármesteri hivatalokat, amelyek finanszírozási szerződést kötnek a Környezetvédelmi Alappal (AFM). Ennek megfelelően a támogatást a polgármesteri hivatalok fizetik majd ki a sikeres pályázóknak, akik egy online platformon keresztül igényelhetik az összeget. A pályázóknak román állampolgároknak kell lenniük, nem lehetnek adóhátralékaik, és csak az állandó lakhelyükként szolgáló, saját tulajdonú ingatlan fűtéséhez szükséges kályha megvásárlásához kérhetnek támogatást – magyarázta Fechet, emlékeztetve arra, hogy a mintegy 7,5 millió romániai háztartásból 3,5 millió fafűtésű.
Mircea Fechet emlékeztetett, hogy a fotovoltaikus rendszerek telepítését támogató programnak már a tavaly is rekordösszegű, 1,75 milliárd lejes költségvetése volt. Hozzátette, hogy idén a Zöldház programnak egy újabb pályázati kiírása is lehet a 2 milliárd lejes keret kimerülése után, ha erre igény mutatkozik.
egymilliárd lejt a tavalyi 780 millió lejhez képest. Közlése szerint az előző évekhez hasonlóan 2024-ben is számítani lehet arra, hogy a klasszikus Roncsautóprogram költségvetéséből pénzeket csoportosítanak át a környezetkímélő gépkocsik vásárlását támogató programba.
Ennek keretében legtöbb 30 000 eurós támogatásra pályázhatnak a mezőgazdasági termelők új munkagépek beszerzéséhez.
Emellett idén további két új programot indít a környezetvédelmi minisztérium: az egyikkel az iskolai Zöldhetet, a másikkal az energiatakarékos utcai közvilágítást támogatják. Fechet szerint az utóbbira azért van szükség, mert még mindig vannak olyan települések az országban, amelyek korszerűtlen, nagy fogyasztású égőket használnak közvilágításra. Ennek a programnak a költségvetése 500 millió lej.
A tárcavezető beszámolt arról is, hogy idén kerékpárutak építésére 600 millió lejt, integrált vízellátási és csatornázási rendszerek finanszírozására 1,5 milliárd lejt szán a minisztérium.
Sokkolta a közvéleményt, hogy drasztikus forrásmegvonásokat tervez a kormány a lakosság körében legnépszerűbb támogatási programjaiban.
Az első tíz hónapban 15,2 százalékkal nőtt a forgalomba helyezett új személygépkocsik száma Romániában 2022 azonos időszakához képest; a környezetkímélő autók szegmensében 31,8 százalékos növekedést jegyeztek, piaci részesedésük elérte a 23,8 százalékot.
Romániában a termelő-fogyasztók (prosumer) által beüzemelt napelemrendszerek névleges teljesítménye nagyságrendileg már elérte az 1400 megawattot, ez megfelel a cernavodai atomerőmű két blokkja együttes teljesítményének – derül ki az ANRE jelentéséből.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!