Képünk illusztráció
Fotó: Jakab Mónika
Kísérleti jelleggel és 500 millió lejes költségvetéssel idén beindítja a környezetvédelmi minisztérium a Kályhák roncsprogramját – jelentette be szerdai sajtótájékoztatóján Mircea Fechet. A tárcavezető közlése szerint a program legalább 80 százalékos hatásfokú és alacsony szennyezőanyag-kibocsátású kályhák beszerzésére nyújt támogatást a pályázóknak.
2024. január 17., 15:462024. január 17., 15:46
„Azt szeretnénk, ha ez a program csökkentené a romániaiak fűtésköltségeit, és emellett tisztább legyen a levegő is” – magyarázta Fechet. Mint részletezte: a kísérleti program 28 megye hegyvidéki településeire terjed ki, ahol hosszabbak és fagyosabbak a telek. A pályázók legtöbb 10 ezer lejes támogatást igényelhetnek egy korszerű kályha megvásárlásához.
Hangsúlyozta, hogy a finanszírozás kizárólag legkevesebb 80 százalékos hatásfokú kályha megvásárlására igényelhető. További feltétel, hogy a kályha részecskekibocsátása nem haladhatja meg 40 grammot, az illékony szerves vegyületek kibocsátása a 120 grammot, a szén-monoxid kibocsátása az 1500 milligrammot, a nitrogén-oxid kibocsátása pedig a 300 milligrammot köbméterenként. Mindezek mellett a kályha névleges teljesítményének 8 és 35 kilowatt közöttinek kell lennie. Egy ilyen kályhával akár egy 200 négyzetméteres jól szigetelt lakást is ki lehet fűteni – ecsetelte Fechet.
Elmondta azt is, hogy a program lebonyolításába bevonják a polgármesteri hivatalokat, amelyek finanszírozási szerződést kötnek a Környezetvédelmi Alappal (AFM). Ennek megfelelően a támogatást a polgármesteri hivatalok fizetik majd ki a sikeres pályázóknak, akik egy online platformon keresztül igényelhetik az összeget. A pályázóknak román állampolgároknak kell lenniük, nem lehetnek adóhátralékaik, és csak az állandó lakhelyükként szolgáló, saját tulajdonú ingatlan fűtéséhez szükséges kályha megvásárlásához kérhetnek támogatást – magyarázta Fechet, emlékeztetve arra, hogy a mintegy 7,5 millió romániai háztartásból 3,5 millió fafűtésű.
Mircea Fechet emlékeztetett, hogy a fotovoltaikus rendszerek telepítését támogató programnak már a tavaly is rekordösszegű, 1,75 milliárd lejes költségvetése volt. Hozzátette, hogy idén a Zöldház programnak egy újabb pályázati kiírása is lehet a 2 milliárd lejes keret kimerülése után, ha erre igény mutatkozik.
egymilliárd lejt a tavalyi 780 millió lejhez képest. Közlése szerint az előző évekhez hasonlóan 2024-ben is számítani lehet arra, hogy a klasszikus Roncsautóprogram költségvetéséből pénzeket csoportosítanak át a környezetkímélő gépkocsik vásárlását támogató programba.
Ennek keretében legtöbb 30 000 eurós támogatásra pályázhatnak a mezőgazdasági termelők új munkagépek beszerzéséhez.
Emellett idén további két új programot indít a környezetvédelmi minisztérium: az egyikkel az iskolai Zöldhetet, a másikkal az energiatakarékos utcai közvilágítást támogatják. Fechet szerint az utóbbira azért van szükség, mert még mindig vannak olyan települések az országban, amelyek korszerűtlen, nagy fogyasztású égőket használnak közvilágításra. Ennek a programnak a költségvetése 500 millió lej.
A tárcavezető beszámolt arról is, hogy idén kerékpárutak építésére 600 millió lejt, integrált vízellátási és csatornázási rendszerek finanszírozására 1,5 milliárd lejt szán a minisztérium.
Sokkolta a közvéleményt, hogy drasztikus forrásmegvonásokat tervez a kormány a lakosság körében legnépszerűbb támogatási programjaiban.
Az első tíz hónapban 15,2 százalékkal nőtt a forgalomba helyezett új személygépkocsik száma Romániában 2022 azonos időszakához képest; a környezetkímélő autók szegmensében 31,8 százalékos növekedést jegyeztek, piaci részesedésük elérte a 23,8 százalékot.
Romániában a termelő-fogyasztók (prosumer) által beüzemelt napelemrendszerek névleges teljesítménye nagyságrendileg már elérte az 1400 megawattot, ez megfelel a cernavodai atomerőmű két blokkja együttes teljesítményének – derül ki az ANRE jelentéséből.
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!