Képünk illusztráció
Fotó: Jakab Mónika
Kísérleti jelleggel és 500 millió lejes költségvetéssel idén beindítja a környezetvédelmi minisztérium a Kályhák roncsprogramját – jelentette be szerdai sajtótájékoztatóján Mircea Fechet. A tárcavezető közlése szerint a program legalább 80 százalékos hatásfokú és alacsony szennyezőanyag-kibocsátású kályhák beszerzésére nyújt támogatást a pályázóknak.
2024. január 17., 15:462024. január 17., 15:46
„Azt szeretnénk, ha ez a program csökkentené a romániaiak fűtésköltségeit, és emellett tisztább legyen a levegő is” – magyarázta Fechet. Mint részletezte: a kísérleti program 28 megye hegyvidéki településeire terjed ki, ahol hosszabbak és fagyosabbak a telek. A pályázók legtöbb 10 ezer lejes támogatást igényelhetnek egy korszerű kályha megvásárlásához.
Hangsúlyozta, hogy a finanszírozás kizárólag legkevesebb 80 százalékos hatásfokú kályha megvásárlására igényelhető. További feltétel, hogy a kályha részecskekibocsátása nem haladhatja meg 40 grammot, az illékony szerves vegyületek kibocsátása a 120 grammot, a szén-monoxid kibocsátása az 1500 milligrammot, a nitrogén-oxid kibocsátása pedig a 300 milligrammot köbméterenként. Mindezek mellett a kályha névleges teljesítményének 8 és 35 kilowatt közöttinek kell lennie. Egy ilyen kályhával akár egy 200 négyzetméteres jól szigetelt lakást is ki lehet fűteni – ecsetelte Fechet.
Elmondta azt is, hogy a program lebonyolításába bevonják a polgármesteri hivatalokat, amelyek finanszírozási szerződést kötnek a Környezetvédelmi Alappal (AFM). Ennek megfelelően a támogatást a polgármesteri hivatalok fizetik majd ki a sikeres pályázóknak, akik egy online platformon keresztül igényelhetik az összeget. A pályázóknak román állampolgároknak kell lenniük, nem lehetnek adóhátralékaik, és csak az állandó lakhelyükként szolgáló, saját tulajdonú ingatlan fűtéséhez szükséges kályha megvásárlásához kérhetnek támogatást – magyarázta Fechet, emlékeztetve arra, hogy a mintegy 7,5 millió romániai háztartásból 3,5 millió fafűtésű.
Mircea Fechet emlékeztetett, hogy a fotovoltaikus rendszerek telepítését támogató programnak már a tavaly is rekordösszegű, 1,75 milliárd lejes költségvetése volt. Hozzátette, hogy idén a Zöldház programnak egy újabb pályázati kiírása is lehet a 2 milliárd lejes keret kimerülése után, ha erre igény mutatkozik.
egymilliárd lejt a tavalyi 780 millió lejhez képest. Közlése szerint az előző évekhez hasonlóan 2024-ben is számítani lehet arra, hogy a klasszikus Roncsautóprogram költségvetéséből pénzeket csoportosítanak át a környezetkímélő gépkocsik vásárlását támogató programba.
Ennek keretében legtöbb 30 000 eurós támogatásra pályázhatnak a mezőgazdasági termelők új munkagépek beszerzéséhez.
Emellett idén további két új programot indít a környezetvédelmi minisztérium: az egyikkel az iskolai Zöldhetet, a másikkal az energiatakarékos utcai közvilágítást támogatják. Fechet szerint az utóbbira azért van szükség, mert még mindig vannak olyan települések az országban, amelyek korszerűtlen, nagy fogyasztású égőket használnak közvilágításra. Ennek a programnak a költségvetése 500 millió lej.
A tárcavezető beszámolt arról is, hogy idén kerékpárutak építésére 600 millió lejt, integrált vízellátási és csatornázási rendszerek finanszírozására 1,5 milliárd lejt szán a minisztérium.
Sokkolta a közvéleményt, hogy drasztikus forrásmegvonásokat tervez a kormány a lakosság körében legnépszerűbb támogatási programjaiban.
Az első tíz hónapban 15,2 százalékkal nőtt a forgalomba helyezett új személygépkocsik száma Romániában 2022 azonos időszakához képest; a környezetkímélő autók szegmensében 31,8 százalékos növekedést jegyeztek, piaci részesedésük elérte a 23,8 százalékot.
Romániában a termelő-fogyasztók (prosumer) által beüzemelt napelemrendszerek névleges teljesítménye nagyságrendileg már elérte az 1400 megawattot, ez megfelel a cernavodai atomerőmű két blokkja együttes teljesítményének – derül ki az ANRE jelentéséből.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!