Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Romániában a termelő-fogyasztók (prosumer) által beüzemelt napelemrendszerek névleges teljesítménye nagyságrendileg már elérte az 1400 megawattot, ez megfelel a cernavodai atomerőmű két blokkja együttes teljesítményének – derül ki az Országos Energia-szabályozó Hatóság (ANRE) legfrissebb, tavaly novemberi állapotot tükröző jelentéséből.
2024. január 16., 12:462024. január 16., 12:46
A Hotnews.ro portál által idézett adatsorok szerint a tavalyi év tizenegyedik hónapjának végén 107 ezer termelő-fogyasztót (92 500 magánszemélyt és 14 500 vállalkozást) tartottak nyilván Romániában, 6400-zal többet, mint októberben. Az általuk beüzemelt napelemrendszerek együttes névleges teljesítménye elérte az 1388 megawattot.
Bár a termelő-fogyasztók túlnyomó többsége (92 500) magánszemély, az általuk működtetett napelemrendszerek 25 százalékkal kevesebb villamos energia előállítására képesek, mint a 14 500 vállalkozás által működtetett rendszerek. A magánszemélyek ugyanis átlagosan 6,4 kilowatt névleges teljesítményű napelemrendszert szerelnek a házukra, míg a vállalkozások átlagosan 54 kilowatt teljesítményű rendszereket telepítenek – írja az MTI.
Minden bizonnyal visszaállítják a kifogásolt határértéket, így az áramszolgáltatóknak semmilyen okuk nem lesz arra, hogy a napelemeseket segítő új törvényre hivatkozva általános áremelést eszközöljenek – jelentette ki a Krónikának Antal Lóránt.
A legkevesebb (1046) termelő-fogyasztó Krassó-Szörény, illetve Kovászna megyében (1457) szerepelt az ANRE nyilvántartásában tavaly novemberben.
Bár a kormány – kisebb-nagyobb megtorpanásokkal – teljes mellszélességgel támogatja a napelemes áramtermelő rendszerek lakossági beüzemelését, Bende Sándor arra hívta fel a figyelmet, hogy bizony van egy maximális prosumer-szám.
Mint ismeretes, tavaly a környezetvédelmi tárca minden korábbinál nagyobb – 1,75 milliárd lejes – költségvetési forrást biztosított a napelemprogramra, amellyel 87 ezer családnak nyújtott támogatást a napelem-rendszerek beüzemeléséhez. A program résztvevői 20 ezer lejes támogatást kaptak ahhoz, hogy házukra napelemrendszert szereljenek, amihez legalább 2000 lejes önrészt kellett hozzátenniük.
Az áramtermelő-fogyasztók számának örvendetes megugrásával párhuzamosan gyarapodnak a sajnálatos problémák is – fogalmazták meg szakemberek az Energia Világtanács romániai bizottsága által szervezett, a prosumerek előretörését elemző konferencián.
Nagy az ösztökélés, lelkesedés manapság a napelemek beszerelése terén. Ezzel együtt a beruházáson elgondolkodó, az online világban informálódni próbáló, tudatlan kíváncsiskodó megriadhat.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!