Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Romániában a termelő-fogyasztók (prosumer) által beüzemelt napelemrendszerek névleges teljesítménye nagyságrendileg már elérte az 1400 megawattot, ez megfelel a cernavodai atomerőmű két blokkja együttes teljesítményének – derül ki az Országos Energia-szabályozó Hatóság (ANRE) legfrissebb, tavaly novemberi állapotot tükröző jelentéséből.
2024. január 16., 12:462024. január 16., 12:46
A Hotnews.ro portál által idézett adatsorok szerint a tavalyi év tizenegyedik hónapjának végén 107 ezer termelő-fogyasztót (92 500 magánszemélyt és 14 500 vállalkozást) tartottak nyilván Romániában, 6400-zal többet, mint októberben. Az általuk beüzemelt napelemrendszerek együttes névleges teljesítménye elérte az 1388 megawattot.
Bár a termelő-fogyasztók túlnyomó többsége (92 500) magánszemély, az általuk működtetett napelemrendszerek 25 százalékkal kevesebb villamos energia előállítására képesek, mint a 14 500 vállalkozás által működtetett rendszerek. A magánszemélyek ugyanis átlagosan 6,4 kilowatt névleges teljesítményű napelemrendszert szerelnek a házukra, míg a vállalkozások átlagosan 54 kilowatt teljesítményű rendszereket telepítenek – írja az MTI.
Minden bizonnyal visszaállítják a kifogásolt határértéket, így az áramszolgáltatóknak semmilyen okuk nem lesz arra, hogy a napelemeseket segítő új törvényre hivatkozva általános áremelést eszközöljenek – jelentette ki a Krónikának Antal Lóránt.
A legkevesebb (1046) termelő-fogyasztó Krassó-Szörény, illetve Kovászna megyében (1457) szerepelt az ANRE nyilvántartásában tavaly novemberben.
Bár a kormány – kisebb-nagyobb megtorpanásokkal – teljes mellszélességgel támogatja a napelemes áramtermelő rendszerek lakossági beüzemelését, Bende Sándor arra hívta fel a figyelmet, hogy bizony van egy maximális prosumer-szám.
Mint ismeretes, tavaly a környezetvédelmi tárca minden korábbinál nagyobb – 1,75 milliárd lejes – költségvetési forrást biztosított a napelemprogramra, amellyel 87 ezer családnak nyújtott támogatást a napelem-rendszerek beüzemeléséhez. A program résztvevői 20 ezer lejes támogatást kaptak ahhoz, hogy házukra napelemrendszert szereljenek, amihez legalább 2000 lejes önrészt kellett hozzátenniük.
Az áramtermelő-fogyasztók számának örvendetes megugrásával párhuzamosan gyarapodnak a sajnálatos problémák is – fogalmazták meg szakemberek az Energia Világtanács romániai bizottsága által szervezett, a prosumerek előretörését elemző konferencián.
Nagy az ösztökélés, lelkesedés manapság a napelemek beszerelése terén. Ezzel együtt a beruházáson elgondolkodó, az online világban informálódni próbáló, tudatlan kíváncsiskodó megriadhat.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.
Az augusztusi 2,4 százalékról szeptemberben 2,1 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Nagy bajban van az európai autóipar – annak részeként a romániai is –, és ha az Európai Bizottság nem lép közbe, még súlyosabbá válhat a helyzet, akár tömeges elbocsátások is jöhetnek – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Nem kellett volna megemelni az országos bruttó minimálbért, mert ez már a második emelés volt az elmúlt hat hónapban – jelentette ki szerdán Sterică Fudulea, a Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) főtitkára.
A nagy hiánnyal küzdő román államkassza arra készteti a hatóságokat, hogy több pénzt szedjenek be az adófizetőktől. Országszerte megszaporodtak a céges ellenőrzések, de az engedély nélküli, feketemunkából élő természetes személyekre is lecsap a hatóság.
szóljon hozzá!