Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Romániában a termelő-fogyasztók (prosumer) által beüzemelt napelemrendszerek névleges teljesítménye nagyságrendileg már elérte az 1400 megawattot, ez megfelel a cernavodai atomerőmű két blokkja együttes teljesítményének – derül ki az Országos Energia-szabályozó Hatóság (ANRE) legfrissebb, tavaly novemberi állapotot tükröző jelentéséből.
2024. január 16., 12:462024. január 16., 12:46
A Hotnews.ro portál által idézett adatsorok szerint a tavalyi év tizenegyedik hónapjának végén 107 ezer termelő-fogyasztót (92 500 magánszemélyt és 14 500 vállalkozást) tartottak nyilván Romániában, 6400-zal többet, mint októberben. Az általuk beüzemelt napelemrendszerek együttes névleges teljesítménye elérte az 1388 megawattot.
Bár a termelő-fogyasztók túlnyomó többsége (92 500) magánszemély, az általuk működtetett napelemrendszerek 25 százalékkal kevesebb villamos energia előállítására képesek, mint a 14 500 vállalkozás által működtetett rendszerek. A magánszemélyek ugyanis átlagosan 6,4 kilowatt névleges teljesítményű napelemrendszert szerelnek a házukra, míg a vállalkozások átlagosan 54 kilowatt teljesítményű rendszereket telepítenek – írja az MTI.
Minden bizonnyal visszaállítják a kifogásolt határértéket, így az áramszolgáltatóknak semmilyen okuk nem lesz arra, hogy a napelemeseket segítő új törvényre hivatkozva általános áremelést eszközöljenek – jelentette ki a Krónikának Antal Lóránt.
A legkevesebb (1046) termelő-fogyasztó Krassó-Szörény, illetve Kovászna megyében (1457) szerepelt az ANRE nyilvántartásában tavaly novemberben.
Bár a kormány – kisebb-nagyobb megtorpanásokkal – teljes mellszélességgel támogatja a napelemes áramtermelő rendszerek lakossági beüzemelését, Bende Sándor arra hívta fel a figyelmet, hogy bizony van egy maximális prosumer-szám.
Mint ismeretes, tavaly a környezetvédelmi tárca minden korábbinál nagyobb – 1,75 milliárd lejes – költségvetési forrást biztosított a napelemprogramra, amellyel 87 ezer családnak nyújtott támogatást a napelem-rendszerek beüzemeléséhez. A program résztvevői 20 ezer lejes támogatást kaptak ahhoz, hogy házukra napelemrendszert szereljenek, amihez legalább 2000 lejes önrészt kellett hozzátenniük.
Az áramtermelő-fogyasztók számának örvendetes megugrásával párhuzamosan gyarapodnak a sajnálatos problémák is – fogalmazták meg szakemberek az Energia Világtanács romániai bizottsága által szervezett, a prosumerek előretörését elemző konferencián.
Nagy az ösztökélés, lelkesedés manapság a napelemek beszerelése terén. Ezzel együtt a beruházáson elgondolkodó, az online világban informálódni próbáló, tudatlan kíváncsiskodó megriadhat.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!