2011. április 05., 07:002011. április 05., 07:00
A londoni FTSE-100 index 0,04 százalékos, a frankfurti DAX index 0,06 százalékos, a párizsi CAC-40 index 0,13 százalékos gyengüléssel kezdte a kereskedést, de közép-európai idő szerint 11 óra után a londoni mutató már 0,36 százalékos csökkenéssel csak 5.996,02 pontot jelzett, a frankfurti index 0,34 százalékos veszteséggel 7.151,25 pontnál, míg a párizsi mutató 0,61 százalékos gyengüléssel 4.018,13 pontnál járt. A tőzsdei hírek szerint a romló hangulat mindenekelőtt annak számlájára írható, hogy egy osztályzattal tovább rontotta kedden a hosszú távú portugál államadósság minősítését a Moody\'s hitelminősítő: BAA1-re a korábbi A3-ról, és azt is közölte, további leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá helyezte az ország adósbesorolását.
A Moody\'s legutóbb március közepén egyszerre két fokozattal, az elsőrendű befektetői sáv aljára minősítette vissza Portugália hosszú futamidejű adósságának osztályzatát. Vegyesen alakultak a vezető ázsiai tőzsdemutatók kedden: a tokiói értéktőzsdén jelentősen csökkentek az árfolyamok, mert egyelőre nem enyhül a japán nukleáris válság, és a gyáraknak komoly problémát okoz az alkatrész-és áramellátás akadozása.
Tokióban a vezető tőzsdemutató, a Nikkei 1,5 százalékos csökkenéssel 9.579,45 ponton zárt. A fukusimai atomerőművet üzemeltető Tepco cég vezette a vesztesek listáját, papírjainak értéke 80 százalékkal csökkent az atomerőműben bekövetkezett baleset óta, és kedden 60 éves mélypontra zuhant az árfolyama. Lejtmenetben voltak az autóipari vállalatok részvényei is, a Toyota például több mint 3 százalékkal gyengült.
Másutt Ázsiában kissé jobb volt a helyzet: a szöuli Kospi például 0,3 százalékos emelkedéssel végzett, a hongkongi Hang Seng 1,46 százalékos, a sanghaji összetett mutató 1,34 százalékos emelkedésben volt. A tajvani, malajziai, indonéziai és fülöp-szigeteki vezető mutatók viszont mínuszban voltak.
Az amerikai határidős indexek lefelé indultak kedd reggel: a DJIA 0,13 százalékkal, az SandP 0,15 százalékkal, a Nasdaq 0,25 százalékkal esett. Hétfőn a 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 0,19 százalékkal 12.400,03 pontra nőtt.
Az olaj ára nem sokat változott kedd reggelre hétfőhöz képest: az északi-tengeri Brent hordónként 120 dollár, a nyugati féltekén irányadó amerikai WTI 108 dollár körül alakult.
Kedd reggel az euró gyengült a dollárhoz és erősödött a jenhez képest: röviddel 8 óra előtt az euró 1,4203 dollárt ért, hétfőn későn 1,4219-et. Egy euróért 119,85 jent adtak, míg hétfőn későn este 119,48-at.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!