2010. augusztus 12., 09:392010. augusztus 12., 09:39
Jelenleg mindössze a munkálatok 30 százalékát végezték el, a több mint egy hónapos esőzés is hátráltatta a kivitelezést. Tamás Sándor kifejtette, lehetőségeik szerint sürgetik a munkát, a szeptemberi határidőig a projekt legalább 60 százalékát meg kellene valósítani, hogy nyomós érvekkel kérhessék a határidő-módosítást.
Baróton még el sem kezdték a munkát, mert Nagy István MPP-s polgármester attól tart, nem tudja előteremteni a szükséges önrészt. Tamás Sándor elmondta, a megyei önkormányzat saját költségvetéséből 50 ezer eurót juttatott Barótnak, ezért nem értik a polgármester akadékoskodását.
Ezzel szemben Hargita megyében minden szerződést kötő helyszínen elkezdték a munkát, Homoródfürdőn és Gyergyóremetén hamarosan be is fejezik. Borboly Csaba, a Hargita megyei közgyűlés elnöke szerint lesznek csúszások a határidőben, de az év végéig minden helyszínen lezárják a munkálatokat. Borboly Csaba ezzel együtt elégedetlen a kivitelezéssel, elmondása szerint már egy éve el kellett volna készülniük a turisztikai létesítményeknek, hogy azok a Székelyföldre látogatók rendelkezésére állhassanak.
„Mandátumom két éve alatt még egyetlen projekt sem volt ennyire nehézkesen megvalósítható, amelyet ennyire vesztésre álló helyzetből kellett volna visszahozni” – fogalmazott a Krónikának Borboly Csaba.
A két megyét érintő, több mint 10 millió euró értékű projekt megvalósítását már tavaly tavasszal el kellett volna kezdeni, amikor a fejlesztési minisztérium kifizette a 15 százalékos előleget, vagyis 1,5 millió eurót a projektvezető Confort Rt.-nek.
A temesvári Confort és a magyarországi Betonút cégekből álló konzorcium azonban hónapokat késett, mert nem fejezték be a terveket. A székelyföldi önkormányzatok nem tudták hatékonyan sürgetni a cégeket, mert a szerződésben megrendelőként a fejlesztési minisztérium szerepel. Úgy tűnt, hogy a késés miatt az egész projekt veszélybe kerül, majd több mint húsz tárgyalás után, az elmúlt év végén sikerült kimozdítani a holtpontról a Borvizek útja projektet. Az év végén a kedvezőtlen időjárás miatt már alig dolgoztak, csak néhány telephelyet építettek ki.
A Borvizek útja olyan beruházás, amely összesen 14 székelyföldi település ásványvízre épülő, hagyományos székelyföldi gyógyfürdőkultúráját éleszti fel. A projektet a Phare európai uniós előcsatlakozási keretből mintegy 10 millió euróval finanszírozzák. A két székely megye önkormányzata már kétmillió lejt fektetett önrészként a nagyszabású projektbe.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.