Célkeresztben az idegenforgalom. A turisztikai úti célok menedzsmentjébe bevonják a magánszférát is, amely még nagyobb beleszólást kér
Fotó: Székelyhon
„Rendet vághat” a romániai idegenforgalomban a kormány által újonnan elfogadott turisztikai törvény, ami számos ponton hoz módosításokat, újításokat. Az érintettek és a szakma véleménye viszont megoszlik: a turisztikai munkáltatók például kifogásolják, hogy már megint az ő megkérdezésük, illetve a véleményük meghallgatása nélkül döntöttek róluk.
2019. május 02., 09:002019. május 02., 09:00
2019. május 02., 09:502019. május 02., 09:50
Felemás a fogadtatása a szociálliberális kormány által a múlt héten elfogadott új turisztikai törvénynek, amely Bogdan Trif idegenforgalmi miniszter elmondása szerint új ellenőrzési mechanizmusokat tesz lehetővé az ágazatban, ugyanakkor decentralizál bizonyos hatásköröket a helyi önkormányzatok javára. „Prioritás volt a turisztikai törvény, miután ebben a rendkívül dinamikus ágazatban húsz évvel ezelőtt meghozott rendelkezések is érvényben voltak” – idézi a tárcavezető érvelését az Agerpres hírügynökség.
Végigtekintve a törvénytervezeten, kiemelhető, hogy
ami azt jelenti, hogy a helyi hatóságok és a magánszféra képviselői közösen dönthetik el, milyen helyeket kell elsősorban népszerűsíteni, és hogyan használják fel a leghatékonyabban a hatóságok által a szállodákra és más vendéglátó egységekre ebből a célból kivetett különilletékeket.
– mutatott rá Trif. Nyomatékosította egyúttal, hogy az idegenforgalmi minisztérium nem fog személyes adatokat gyűjteni, mivel a rendszer csak a látogatók nemét, korát, a tartózkodási idő hosszát regisztrálja, illetve azt, hogy milyen országból érkezett a turista.
A jogszabályjavaslat ugyanakkor átruházza a minisztérium néhány hatáskörét a helyi hatóságokra: a szállodák, panziók osztályozását, az idegenvezetők tanúsítását, a sípályák és turistaösvények jóváhagyását és a parti strandok engedélyeztetését. Bogdan Trif hangsúlyozta, az új jogszabály új ellenőrzési módszereket is bevezet.
hogy valós képet kaphassanak a szolgáltatások minőségéről.
A tervezet egy másik előírása értelmében a szállásokat hirdető internetes oldalak tulajdonosai nem fogadhatják el a be nem jegyzett, engedéllyel nem rendelkező egységek hirdetéseit, mivel azok rontják a szolgáltatások minőségét. „Drasztikus szankciókat fogunk kiróni azokra, akik az engedéllyel nem rendelkező egységeket népszerűsítik az internetes oldalakon vagy más módon” – szögezte le az idegenforgalmi tárca vezetője.
A szakma azonban nem fogadta kitörő lelkesedéssel a turisztikai törvényt. A romániai idegenforgalmi munkáltatókat tömörítő szövetség (FPTR) elsősorban azt rója fel, hogy már megint az ő megkérdezésük nélkül, véleményük figyelmen kívül hagyásával döntöttek róluk. Dragoş Răducan, a szövetség első ügyvezető elnöke úgy fogalmazott,
„A pénzt a beleegyezésünkkel elveszik tőlünk adók formájában, befolynak a helyi önkormányzatokhoz, amelyek a helyi munkáltatói szövetségekkel megalapítják az idegenforgalmi úti célok menedzsmentjét. Mi azt kértük, hogy a döntések 50–50 százalékban szülessenek” – emelte ki a szakember. Mint hangsúlyozta, azt szeretnék, ha ők dönthetnének a helyi turisztikai illetékként befolyó összegek sorsáról, hogy az önkormányzat ne árvácskákat ültessen, amikor még nem rendezett a közvilágítás. „Ez az előírás, ez a megcsonkítás, amivel az idegenforgalmi törvény jár, megadja a jogot az önkormányzatoknak, hogy döntsenek akkor is, ha mi ezzel nem értünk egyet” – rótta fel a szakmai szövetség illetékese.
Első olvasatra nem talált eközben fogást a törvényen Grüman Róbert, a Kovászna megyei önkormányzat alelnöke. Mint a Krónika megkeresésére elmondta, többletmunkával jár ugyan, hogy a megyei önkormányzatokhoz kerülnek a minősítési, engedélyeztetési feladatok, de ez hatékonyabbá teszi a procedúrát. Eddig a kéréseket be kellett küldeni az idegenforgalmi minisztériumba, hónapokig húzódott a folyamat.
– szögezte le Grüman Róbert.
Szintén előrelépésnek tartja a turisztikai úti célok menedzsmentjének létrehozását, hiszen a Székelyföldön jelenleg minden megyei önkormányzat mellett működik turisztikai egyesület, ám az új szabályozás szerint a vállalkozások is bekerülhetnek, ez pedig elősegíti az együttgondolkodást, hatékonyabbá teszi a tervezést. A jelenleg működő székelyföldi idegenforgalmi klaszter egy laza társulás, ám a törvény alapján a vállalkozások és a közintézmények között egy valódi, költségvetésen alapuló együttműködés tud kialakulni – véli az alelnök, aki jó elemnek tartja a törvényben az inkognitóban történő ellenőrzést, és hogy online csak engedélyezett szálláshelyek hirdethetnek, hiszen mindez hozzájárul a szolgáltatások minőségének javulásához, és a turisták biztonságához. Grüman ugyanakkor abban bízik, hogy megvalósul a törvény által előírt egységes informatikai rendszer is, hiszen jelenleg a statisztikai hivataltól csak részleges adatokat kapnak a turisták, a vendégéjszakák számáról, mert nem minden szálláshely köteles ezt jelenteni, viszont a hosszú távú stratégiák kialakításához pontos számokra van szükség.
Üdvözli az idegenforgalmi törvény megjelenését, és előrelépésnek tartja a szabályozást László Endre, az Utazási Irodák Országos Szövetsége (ANAT) regionális elnöke, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke is. Megkeresésünkre elmondta, lehet bírálni az új jogszabályt, építő kritikára szükség van, de a törvény megjelenését már évek óta várják, hogy „rendet tegyen” az ágazatban. Évek óta terítéken van a törvény elfogadása, a gyakori miniszterváltogatás mindig késleltette, most végre megjelent – mondta László Endre. Rámutatott, az új jogszabály a megyei önkormányzatok hatáskörébe utalja a szálláshelyek besorolását, az idegenvezetők engedélyének kibocsátását, a sípályák, a túraútvonalak, vízpartok használatának engedélyeztetését. Ezzel kapcsolatban fogalmazódnak meg aggályok, hiszen
„Felelősségteljes, jó szakemberekre lesz szükség, ki kell alakítani erre egy külön apparátust” – részletezte az idegenforgalmi szakember. László Endre a törvény pozitívumának tartja, hogy szabályozza a turisztikai úti célok menedzsmentjét, hiszen bár most is léteznek turisztikai egyesületek, de ezentúl régiós szinten is létre lehet ezeket hozni, központi működési engedélyt kapnak, s az egyesületek összekötik a köz- és a magánszférát, és összehangolhatják az idegenforgalmi prioritásokat. További előrelépés a szakember szerint, hogy a fakultatív turisztikai illetékre vonatkozóan is pontosít a törvény, és az önkormányzatok által begyűjtött pénzt törvényes keretek között át tudják utalni a turisztikai egyesületeknek. „Eddig ezzel mindig gondok voltak, a számvevőszék arra hivatkozott, hogy utalásra nincs jogszabály” – mutatott rá László Endre. Hozzátette,
A szakember emlékeztetett, hogy az ágazat kifehérítésének a folyamata már az üdülési csekkek bevezetésével közvetve megkezdődött, hiszen akik eddig engedély nélkül működtek, ráébredtek, hogy „nem tudnak labdába rúgni”. „A kormány 2020-ig meghosszabbította az utalványprogramot, 250 millió euróra adnak ki üdülési csekkeket, rengeteg pénz van a piacon, ám az a szálláshely, amelynek nincs engedélye, nem köthet szerződést az utalványokat kiállító céggel. Ugyanakkor a turisták is odafigyelnek, kérik a számlát” – hangsúlyozta László Endre.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!