Törlesztőrészletek: havi fixszel az ember könnyebben viccel

Fel lehet venni a versenyt a törlesztőrészletek növekedésével

Fel lehet venni a versenyt a törlesztőrészletek növekedésével

Fotó: Haáz Vince

Az elmúlt hetek politikai földrengése alaposan rányomta bélyegét az amúgy is alulteljesítő, túlköltekező, elbizonytalanodó román gazdaságra, ezt pedig a havi törlesztőrészletek súlyát egyre nehezebben viselő hitelesek is megsínylik. Pénzügyi szakértők szerint ez az az időszak, amikor mindenképp érdemes, ajánlott, szinte kötelező refinanszírozásban gondolkodni, a fix kamatú törlesztőrészletre váltás igazi mentőöv lehet. Mindezt egy kolozsvári hiteles konkrét példájával illusztráljuk.

Páva Adorján

2024. december 18., 19:012024. december 18., 19:01

A választási szuperév alaposan megviselte a román gazdaságot, amely várakozásokon alul teljesít, a növekvő kockázatok, bizonytalanságok pedig – melyek legutóbb az államfő-választás november 24-ei első fordulója környékén okoztak sokkot – a hitelesek havi törlesztőrészleteire is negatívan hatnak ki.

A szélsőségesek politikai előretörése megugrasztotta a banki hitelkamatokat is:

a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) november 21-én még 5,59 százalékon állt, az elnökválasztás első köre után – melyet végül töröltek a függetlenként induló győztes, Călin Georgescu nemzetbiztonsági aggályokat is felvető hirtelen térnyerésének módja miatt – pedig 5,81-re, az azt követő napokban pedig 5,93 százalékosra nőtt. A csillapodás december 2-án, a szélsőségesek megerősödését, de mindent összevetve az Európa-párti erők „győzelmét” hozó parlamenti választások másnapján állt be, jelenleg 5,91 százalékon „mérik” a három hónapos ROBOR-t.

korábban írtuk

Alig nő idén a román gazdaság, a szélsőségek térnyerése tovább növeli a kockázatokat
Alig nő idén a román gazdaság, a szélsőségek térnyerése tovább növeli a kockázatokat

Az már biztos, hogy a román gazdaság idén a vártnál jóval gyengébben teljesít, és jövőre sem túl fényesek a kilátások. A választási eredmények által felerősített politikai bizonytalanságok pedig jelentősen növelik a jövőbeli gazdasági kockázatokat.

Köztudott, hogy 2019 óta már új kamatláb, az úgynevezett fogyasztói hitelek irányadó mutatója (IRCC) alapján számolják az azóta felvett változó kamatú kölcsönök havi törlesztőrészleteit, és sok régi hiteles is átállt az alapjában véve kedvezőbb feltételekkel kecsegtető indexre. Bár az új, már korábban lebonyolított, valós tranzakciók alapján kiszámolt mutatót hivatalosan csak negyedévente „frissítik”, az IRCC napi mozgását szintén „sokkolták” a politikai történések. Viszont ezek hatását az ügyfelek csak fél év múlva fogják megérezni: a következő, januári IRCC-aktualizáláskor a mutató a jelenlegi 5,99-ről (mely csúcsot jelent) még várhatóan 5,66 százalékosra fog csökkenni.

A hitelesek egyre nehezebben viselik a törlesztőrészletek növekedésének terhét Galéria

A hitelesek egyre nehezebben viselik a törlesztőrészletek növekedésének terhét

Fotó: Borbély Fanni

Törlesztőrészlet-mentést ajánlanak

Ezzel együtt a közismert külföldi bizonytalanságok negatív következményeit felerősítő belföldi megingások fokozzák az aggodalmakat, ráadásul az emberek zsebére kedvezőtlenül kiható történések nemcsak pillanatnyilag, rövid távon, hanem a jövőben is éreztetni fogják hatásukat elemzők szerint. A piaci kamatok emelkedése közvetlen következménye annak, hogy az ország nemzetközi hitelezői körében jelentősen megnőtt a bizonytalanság és az idegesség – hangsúlyozta korábban Cristian Popa, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.

Ezért egy olyan világban, ahol a gazdasági és társadalmi változások egyre kiszámíthatatlanabbak, a fix kamatozású hitel választása kulcsfontosságú megoldás lehet a pénzügyi stabilitás biztosításához.

„Az olyan globális gazdasági válságoktól kezdve, mint a 2008-as krízis, az olyan váratlan eseményekig, mint a Covid-19 világjárvány, a költségvetési instabilitás vagy akár a politikai átmenet, az ilyen pillanatok próbára teszik a személyes költségvetések ellenállóképességét. Ezekben a helyzetekben a stabil jelzáloghitel-kamatláb megbízható szövetségessé válik, amely megnyugtatóan biztosítja, hogy a havi pénzügyi kötelezettségek kiszámíthatók és ellenőrizhetők maradnak” – olvasható a 123Credit.ro pénzügyi platform elemzésében.

Emlékeztetnek: a rögzített kamatláb nem csupán a hitelekre alkalmazott állandó mutató, hanem a pénzügyi stabilitás alapvető eszköze is. Lehetővé teszi, hogy a hiteles nyugodtan tervezhesse jövőjét, anélkül, hogy a váratlan ingadozások miatt aggódnia kellene. A változó kamatlábakkal ellentétben, amelyek a piaci mozgások függvényében jelentősen módosulhatnak, a fix kamatlábak a szerződés időtartama alatt változatlanok maradnak. Ez az állandóság védelmet nyújt a gazdasági sokkok ellen.

A pénzügyi portál konkrét példával is szolgál.

  • Egy 20 éves futamidejű, 300 000 lejes jelzáloghitel esetén, 4,90%-os fix kamatláb mellett a havi törlesztőrészlet körülbelül 1958 lej lenne.
  • Ez az összeg 3 vagy akár 5 évig állandó marad, az aláírt szerződéstől függően, a gazdasági ingadozásoktól függetlenül.
  • Másrészt ugyanezen hitel esetében, de az IRCC alapján változó kamatlábbal (tegyük fel, hogy a kezdeti kamatláb 8,29%), a havi törlesztőrészlet körülbelül 2547 lejnél kezdődne.
  • A kamatláb azonban emelkedhet, ha az IRCC a jövőben nő, ami további terhet ró a havi költségvetésre.

Azok számára, akik már rendelkeznek változó kamatozású kölcsönnel, a hitel refinanszírozása stratégiai megoldást jelenthet a pénzügyi stabilitás biztosítására.

A fix kamatlábra való áttéréssel lehetővé válik a gazdasági indexek ingadozásából eredő kockázat kiküszöbölése. E kiszámíthatóság mellett az újrafinanszírozás lehetőséget ad arra, hogy az ügyfél újratárgyalja a hitel feltételeit, hogy jobban megfeleljenek aktuális igényeinek, így biztosítva személyes költségvetésének hatékonyabb kezelését – olvasható az elemzésben.

„A fix kamatozású jelzáloghitel nemcsak praktikus választás, hanem befektetés is a pénzügyi nyugalomba, egy olyan időszakban, amikor a bizonytalanság tűnik az új normálisnak” – emelik ki. Hasonlóan vélekednek más pénzügyi szakértők is.

Idézet
Ebben az ingatag környezetben azt javasoljuk, hogy a változó kamatozású hitelekkel rendelkezők sürgősen refinanszírozzák hitelüket.

A piacon vannak ajánlatok 3 vagy 5 éves fix kamatozású, akár 5%-os kamatozású hitelekre is. Egy ilyen megoldással a hitelesek védve lesznek kamatemelkedés esetén. A befektetők számára a befektetési portfóliók eszközosztályok és piacok közötti diverzifikálása és a kevésbé kockázatos eszközökbe való befektetés a leghatékonyabb biztosíték” – mondta Ion Soltinschi, az Mrfinance.ro tanácsadója.

Refinanszírozással, fix kamatra váltással jelentősen csökkenhetnek a törlesztőrészletek Galéria

Refinanszírozással, fix kamatra váltással jelentősen csökkenhetnek a törlesztőrészletek

Fotó: Pixabay.com

A havi törlesztőrészlet csökkentése kolozsvári példával

De hogy egy hétköznapi hiteles számára mit is jelent mindez, mit kellene tennie, mivel jár és milyen konkrét hasznot húzhat egy esetleges refinanszírozásból?

A helyzetet egy kolozsvári hiteles példájával illusztráljuk, akinek ügye éppen folyamatban van.

A középkorú férfi egy kolozsvári székhelyű bank ügyfele, amelytől 2017-ben 68 ezer eurónak megfelelő lejt vett fel lakásvásárlásra, még ROBOR-os változó kamattal. A Kolozs megyei illető 2017 tavaszán 1550 lejes havi törlesztéssel kezdte harmincéves „kalandját”, ám miután a 2000 lejt is megközelítette a havi teher, 2022-ben szétnézett a piacon, hogyan állíthatná meg a növekedést.

Bár már akkor újrafinanszírozáson gondolkodott, végül „megelégedett” annyival, hogy bankja engedélyezte áttérését a ROBOR-ról az IRCC-re, ami akkor több száz lejes csökkenést eredményezett (konkrétan csaknem 1900 lejről 1600-ra). Viszont az azóta eltelt időszakban az IRCC is olyannyira „elszállt”, hogy az ügyfél jelenleg 2400 lejes havi részletet „nyög”. Ezt az összeget már annyira nagynak tartotta, hogy kész volt az új hitellel (a refinanszírozás is az) és bankváltással járó kényelmetlenségeket, utánajárást, hirtelen kiadandó nagyobb összegeket is bevállalni a jelentős törlesztőrészlet-csökkentés érdekében.

Ugyanis az online kalkulátorok, a felkeresett brókerek, összesített banki ajánlatok 1650–1800 lej közötti fix havi részlettel kecsegtettek az első években az új feltételek mellett, ami ugye 600-750 lejes azonnali havi „pénznyerést” jelent.

Mindez annak tudható be, hogy amikor a hiteles felvette a kölcsönt, sajnálatos módon nagyon magas volt az alapkamat, amihez a változó kamat hozzáadódik. Előbbi 3,25 százalék (+ IRCC), a mostani ajánlatok viszont az alapkamatlábat tekintve 2,50 alattiak, sőt egyesek már 2 alá is lementek. Tehát az ügyfél (akinek még 274 ezer lejnyi hitele maradt visszafizetni) emiatt akkor is jobban jár, ha egy újabb hitellel a meglévő összeg csaknem kétszeresét kell visszafizetnie, hiszen a kamatlábak jóval kedvezőbbek.

A bankhitellel vásárolt lakások tulajdonosainak érdemes folyamatosan figyelniük a törlesztőrészlet-csökkentést eredményező ajánlatokat Galéria

A bankhitellel vásárolt lakások tulajdonosainak érdemes folyamatosan figyelniük a törlesztőrészlet-csökkentést eredményező ajánlatokat

Fotó: Haáz Vince

Főleg ha az első néhány évben fix kamatozású visszafizetést választ. Kolozsvári ügyfelünk is erre hajtott rá, és bár két másik bank is jobb ajánlattal kecsegtetett, mint a meglévő által felkínált refinanszírozás, az utóbbi pénzintézet által a „fekete pénteken” meghirdetett, a jelzáloghitelekre is vonatkozó „akció” ismételten meggyőzte a férfit, hogy jelenlegi bankjánál maradjon, onnan kérjen új hitelt.

A bank Black Friday napján 5,30 százalékos fix kamatot ajánlottak az első három évre, ami után IRCC + 1,9 százalék „adja” a törlesztőrészletet. Ráadásul több azonnali költséget (bizonyos kezelési illeték, illetve az épület értékbecslése, összesen mintegy 1200 lej) is „elengedtek”, így az ügyfélnek már csak a közjegyzői díjat kell kifizetnie (ami amúgy a legnagyobb összeg, 2000 lej körül mozoghat, odáig még nem jutott az ügyfél).

Az aláírt, 22 éves törlesztést előíró szerződés értelmében a hiteles 1838 lejes fix törlesztőrészletet fizet három éven keresztül, ami jelenleg ugye mintegy 560 lejes havi spórolást jelent.

A negyedik évtől fizetendő részlet az IRCC akkori állásától függ majd, a jelenlegi viszonyok szerint mintegy 2100 lejt tenne ki.

Bár voltak olyan ajánlatok, amelyek az első három, sőt az első öt évben kisebb részlettel csábítottak, az azt követő változó kamatra váltás esetén magasabb volt az alapkamat vagy nagyobb kezelési költségeket számoltak fel, ami miatt a teljes visszafizetendő összeg nagyobbra nőtt az elfogadott ajánlaténál. Szintén egyszerűbb az ügyfélnek, hogy nem kell bankszámlájával, fizetésével, mobilos appjaival, jól bejáratott bankolási szokásaival más pénzintézethez „migrálnia”. Miközben törlesztőrészlete jelentősen csökken.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 16., péntek

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint

Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint
2025. május 15., csütörtök

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme
2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér
2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt
2025. május 14., szerda

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint

Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint
2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)
2025. május 13., kedd

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint
2025. május 13., kedd

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is

Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is
2025. május 13., kedd

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból

Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból