2007. március 30., 00:002007. március 30., 00:00
Ezek ugyan kevesebbek a 2004–2006-osidőszak 4,7–5,3 százalék közötti évesütemeinél, mégis az elmúlt évtizedekjobb teljesítményei közé tartoznak, és„a következő öt év annyira erősnek ígérkezik,mint az elmúlt öt év”. Az EIU szerint azamerikai gazdaság növekedése jelentősen lassul; acég az idén 2,2 százalékos bruttóhazai termék (GDP) bővülést vár azEgyesült Államokban a tavalyi 3,4 százalékután. Az előző, februári EIU-előrejelzésbenmég 2,5 százalékos amerikai növekedésiprognózis szerepelt. Ráadásul a londonikutatóintézet márciusi jelentésébenmár az áll, hogy éves összevetésben„jóval” 2 százalék alatti amerikainövekedést vár, és hozzávetőlegegyharmadosra becsüli annak esélyét, hogy azamerikai gazdaság 2007–2008-ban recesszióba kerül.Előző havi világgazdasági előrejelzésébenaz EIU még 1 a 4-hez esélyt adott az idei amerikairecesszióra.
A londoni intézet márciusielemzése szerint az amerikai lassulást jórészta fogyasztói aktivitás egyik alapmércéjénekszámító ingatlanpiac lanyhulása okozza.Ennek fogyasztói hatását egyelőre részbenellensúlyozza az olajárak csökkenése ésaz erős bérnövekedés, az ingatlanpiacivisszaesésnek azonban az EIU szerint „van még továbbikifutása”, emellett a nem első osztályú(subprime) jelzálogadósi kör nem fizetővéválási arányában észlelt meredekemelkedés jelensége átterjedhet a normáljelzálogpiacra is.
Az EIU új világgazdaságijelentése szerint a februári és márciuseleji piaci felfordulásnak jó eséllyel nemlesznek jelentősebb hatásai a globális makrogazdaságikilátásokra. A megingás azonban fontosemlékeztető arra, hogy az előző, stabil időszak voltkivételes, és hogy a kockázati hozamfelárakrekordmélységbe süllyedtek. A stabilitás,úgy tűnik, visszatért, de az amerikai gazdaságihelyzet további romlásának bármilyenjelére ismét meredeken eshetnek a kockázatosabbbefektetési konstrukciók árfolyamai. Középtávona külső portfóliótőkére erősen ráutaltfeltörekvő gazdaságoknak finanszírozásikörnyezetük jelentős romlására kellszámítaniuk, ahogy a kockázatvállalásihajlam csökken, áll az Economist Intelligence Unitszerdán Londonban kiadott márciusi jelentésében.
Az előrejelzés 4,9 százalékosidei gazdasági növekedést jósol a tavalyi5,9 százalék után a közép- éskelet-európai EU-térségnek, amelybe a cégMagyarországot, Lengyelországot, Csehországot,Szlovákiát, Romániát és Bulgáriátszámolja bele. A térségben az elkölthetőjövedelmek emelkedése és az élénkberuházási növekedés továbbra isfelhajtóerőt ad a hazai fogyasztásnak. Ez alólaz elemzők szerint csupán Magyarország a kivétel,ahol az EIU szerint a növekedési ütem 3 százalékalatt lesz 2007–2008-ban a takarékossági intézkedésekmiatt.
Hírösszefoglaló
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.