A pro Infrastruktúra Egyesület legoptimistább forgatókönyve szerint is mindössze alig több mint félszáz kilométerrel bővül idén a romániai sztráda- és gyorsforgalmiút-hálózat
Fotó: Rab Zoltán
Idén nem adnak át túl sok autópályát Romániában az út- és vasútépítéseket monitorozó Pro Infrastruktúra Egyesület szerint.
2021. január 07., 10:132021. január 07., 10:13
„Mint minden évben, az emberek most is azt kérdik tőlünk, hány kilométer autópályát adnak át a forgalomnak. Nos? Nem sokat” – fogalmaz nem túl derűlátóan az év eleji előrejelzéseket tartalmazó kedd esti Facebook-bejegyzésében az általában viszonylag pontos „jóslatokat” megfogalmazó egyesület.
Előrejelzésük szerint augusztusban vagy valamikor ősz folyamán megnyithatják a forgalom előtt az A10-es autópálya Gyulafehérvár és Nagyenyed közötti 24,25 kilométeres szakaszát, illetve a sztráda egy másik, 2,2 kilométeres szakaszát.
Az észak-erdélyi (A3-as) autópályán eközben mindössze a Nyárádtő és Marosvásárhely közötti 4,5 kilométer megnyitására lát valós esélyt a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A hatalomra lépő koalíció által kidolgozott kormányprogram számos fejezetének van gazdasági, pénzügyi vonatkozása. A teljesség igénye nélkül szemezgettünk ezek közül.
akik szerint a Nagyszeben és Bojca közötti sztrádaszakaszra csupán 2023-ban hajthatunk fel.
Ami Bukarest új körgyűrűjét (A0) illeti, idén ott csak elkezdődnek a munkálatok, a derűlátó forgatókönyv szerint 2022-ben, de valószínűbb, hogy csak 2023-ban adhatják át a forgalomnak az első szakaszokat.
A főváros 52,5 kilométeresre tervezett körgyűrűje mellett eldördül a rajtpisztoly az észak-erdélyi sztráda Bihar és Bisztraterebes közötti 28,55 kilométeres, a Berettyószéplak és Szilágynagyfalu közötti 13,55 kilométeres szakaszán, illetve a Szilágy megyei Vaskapu és a Kolozs megyei Magyarnádas közötti 42,3 kilométeres szakaszon is elkezdenek dolgozni.
Idén futnak ki az első munkagépek az A1-es sztráda Pitești és Curtea de Argeș közötti 30,35 kilométeres szakaszának építőtelepére is.
Csaknem ezer kilométer autópálya és gyorsforgalmi út megépítését ígéri a nemzeti Liberális Párt (PNL), amennyiben kormányra kerül a december 6-án esedékes parlamenti választásokat követően.
a sztrádaépítésekért is felelős útügyi hatóság vezetői decemberben úgy vélekedtek, hogy
Év végi előrejelzésük szerint idén megépülhet további 26,2 kilométer a Tordát Szászsebessel összekötő autópályából, elkészülhet a Maroskece és Aranyosgyéres közötti 15,7 kilométeres, illetve a Marosvásárhely és Nyárádtő közötti 4,5 kilométeres szakasz, mint ahogy a Craiova és Pitești közötti gyorsforgalmi út egy 40 kilométeres szakasza is.
Valamivel több, mint 60 kilométerrel bővült idén Románia autópálya-hálózata, amivel az út- és vasútépítéseket monitorozó Pro Infrastruktúra Egyesület optimista forgatókönyve valósult meg.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!