Potápi Árpád szerint ismert tény, hogy a magyar vállalkozók elsősorban magyar embereket foglalkoztatnak
Fotó: Pinti Attila
A sikeres vállalkozások tapasztalatainak átadása és a közösségépítés egyaránt célja a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság Erdélyi Mentorprogramjának, amely szerdán rajtolt el, és a Pro Economica Alapítvány, valamint a Design Terminál együttműködésével valósul meg.
2021. április 14., 10:212021. április 14., 10:21
2021. április 14., 10:382021. április 14., 10:38
A programban több mint harminc erdélyi nagyvállalkozó mentorrá képzése valósul meg, akik mintegy hetven erdélyi kis- és közepes vállalkozónak nyújtanak majd segítséget vállalkozásuk sikeres működtetéséhez. Az első online képzés megnyitóján Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára felidézte, a programot 2019-ben a Vajdaságban indították el elsőként, és most Erdélyben is meg tudták kezdeni. Mint részletezte, a mentorprogram lényege, hogy több évtizede működő, sikeres vállalkozások átadják tapasztalataikat az induló vagy éppen indulni készülő vállalkozóknak, továbbá kapcsolati hálót is kívánnak szőni a vállalkozók és a régiók között.
Példaként a szakképzés fejlesztését és a gazdasági támogatási rendszer kidolgozását említette. Utóbbi – mint mondta – tőkebevonást is jelenthet, de azt is, hogy különböző programokkal, fejlesztésekkel tudják megerősíteni a közösségeket.
„Örülünk, hogy tízezres nagyságrendben vannak vállalkozások, amelyek az elmúlt esztendőkben jelentős támogatásokat tudtak szerezni a magyar kormánytól, és magyar embereknek tudnak jövőt nyújtani” – mondta az államtitkár, emlékeztetve, ismert tény, hogy a magyar vállalkozók elsősorban magyar embereket foglalkoztatnak.
– szögezte le Potápi. Rámutatott: a mentorprogrammal is a helyi magyar társadalmat erősítik, ám a magyar gazdaságra is pozitív hatással van ez a fejlesztés.
Potápi egyúttal jelezte, reméli, hogy a program Erdélyben is sikeres lesz, ahogyan a Vajdaság esetében is csak sikerekről tudnak beszámolni.
Kozma Mónika, az erdélyi Pro Economica Alapítvány vezetője köszöntőjében a kapcsolati tőke fontosságát hangsúlyozta, ez a mentorprogram pedig meglátása szerint ezt is szolgálja.
Úgy vélem, hogy mind az alapítvány, mind a mentorprogram fő célja, hogy kiépítsük azt a közösséget, amelynek keretében mindig legyen kihez forduljanak a vállalkozók” – fogalmazott Kozma Mónika.
így szerinte a mentorprogram során elindulhatna egyfajta együttgondolkodás egy képzési programról, hogy a jövőben ne jelentsen gondot a vállalkozások számára, hogy miután elkészülnek egy beruházással, óriási kihívást jelentsen a megfelelő szakemberek megtalálása.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!