Potápi Árpád szerint ismert tény, hogy a magyar vállalkozók elsősorban magyar embereket foglalkoztatnak
Fotó: Pinti Attila
A sikeres vállalkozások tapasztalatainak átadása és a közösségépítés egyaránt célja a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság Erdélyi Mentorprogramjának, amely szerdán rajtolt el, és a Pro Economica Alapítvány, valamint a Design Terminál együttműködésével valósul meg.
2021. április 14., 10:212021. április 14., 10:21
2021. április 14., 10:382021. április 14., 10:38
A programban több mint harminc erdélyi nagyvállalkozó mentorrá képzése valósul meg, akik mintegy hetven erdélyi kis- és közepes vállalkozónak nyújtanak majd segítséget vállalkozásuk sikeres működtetéséhez. Az első online képzés megnyitóján Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára felidézte, a programot 2019-ben a Vajdaságban indították el elsőként, és most Erdélyben is meg tudták kezdeni. Mint részletezte, a mentorprogram lényege, hogy több évtizede működő, sikeres vállalkozások átadják tapasztalataikat az induló vagy éppen indulni készülő vállalkozóknak, továbbá kapcsolati hálót is kívánnak szőni a vállalkozók és a régiók között.
Példaként a szakképzés fejlesztését és a gazdasági támogatási rendszer kidolgozását említette. Utóbbi – mint mondta – tőkebevonást is jelenthet, de azt is, hogy különböző programokkal, fejlesztésekkel tudják megerősíteni a közösségeket.
„Örülünk, hogy tízezres nagyságrendben vannak vállalkozások, amelyek az elmúlt esztendőkben jelentős támogatásokat tudtak szerezni a magyar kormánytól, és magyar embereknek tudnak jövőt nyújtani” – mondta az államtitkár, emlékeztetve, ismert tény, hogy a magyar vállalkozók elsősorban magyar embereket foglalkoztatnak.
– szögezte le Potápi. Rámutatott: a mentorprogrammal is a helyi magyar társadalmat erősítik, ám a magyar gazdaságra is pozitív hatással van ez a fejlesztés.
Potápi egyúttal jelezte, reméli, hogy a program Erdélyben is sikeres lesz, ahogyan a Vajdaság esetében is csak sikerekről tudnak beszámolni.
Kozma Mónika, az erdélyi Pro Economica Alapítvány vezetője köszöntőjében a kapcsolati tőke fontosságát hangsúlyozta, ez a mentorprogram pedig meglátása szerint ezt is szolgálja.
Úgy vélem, hogy mind az alapítvány, mind a mentorprogram fő célja, hogy kiépítsük azt a közösséget, amelynek keretében mindig legyen kihez forduljanak a vállalkozók” – fogalmazott Kozma Mónika.
így szerinte a mentorprogram során elindulhatna egyfajta együttgondolkodás egy képzési programról, hogy a jövőben ne jelentsen gondot a vállalkozások számára, hogy miután elkészülnek egy beruházással, óriási kihívást jelentsen a megfelelő szakemberek megtalálása.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!