2012. november 01., 08:462012. november 01., 08:46
„A bizottság minden bizonnyal már december folyamán átutal néhány százmillió eurót, így több ezer kedvezményezett juthat hozzá a február óta várt összegekhez” – magyarázta Ponta. A kormányfő ugyanakkor nem tudott pontos adatokat közölni a felszabadítandó pénzmennyiségről, illetve arról, hogy hány POSDRU-projekt indulhat újra a kifizetések nyomán.
A tegnapi kormányülésen a kabinet egy memorandumot is elfogadott, amely intézkedéseket tartalmaz arra az esetre, ha az EU nem utal elégséges pénzt a projektekhez, így a hiányzó összeget állami költségvetésből biztosíthatják. A POSDRU-program lebonyolításával megbízott illetékesek egyébként minden olyan projektet felülvizsgálnak a közeljövőben, amellyel kapcsolatban rendellenességek merültek fel az EB legutóbbi meghallgatásán.
Peter Jorgensen, az Európai Bizottság humánerőforrás-fejlesztésért felelős vezetője kedden szintén úgy nyilatkozott, a hivatal újra megkezdheti a kifizetéseket a novemberi ellenőrzést követően. „Reméljük, hogy a meghallgatás pozitív eredménnyel zárul. A kifizetések beindításához azonban Romániának kifizetési kérelmet kell küldenie a bizottságnak, erre egyelőre nem került sor” – figyelmeztetett az EB illetékese. A kérelemnek tartalmaznia kell többek között a tegnapi kormányülésen elfogadott, a POSDRU-programra vonatkozó kiigazításokat. Jorgensen azt is elmondta, a kiigazítás nem azt jelenti, hogy a következő hónapoktól az eddigieknél kevesebb pénzt utalnak a romániai projektekre.„A finanszírozás ugyanúgy zajlik majd, mint eddig, ha a kormány még év végéig elküldi a kifizetési kérelmet” – mutatott rá az EU-s biztos.
Amint arról beszámoltunk, az Európai Bizottság augusztus 1-jétől ideiglenesen felfüggesztette a kifizetéseket, ugyanis korábban súlyos rendellenességeket tapasztaltak a program lebonyolításában. A befagyasztás miatt néhány napja a program több száz kedvezményezettje tiltakozott Bukarestben, Marosvásárhelyen, Temesváron és Jászvásáron. Az érintettek szerint a romániai hatóságok nem tették eléggé átláthatóvá a kifizetések lebonyolítását, ugyanakkor a program koordinálásával hozzá nem értő személyeket bíztak meg.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.