2013. február 19., 07:042013. február 19., 07:04
Szerinte ugyanakkor ennek az új struktúrának az lenne a szerepe, hogy ne a mostani gyakorlat szerint a kiscégeket, butikokat ellenőrizze, amelyek amúgy is rendesen adóznak, hanem a nagy adócsalások ellen lépjen fel.
Ponta ettől az új hatóságtól az eddigieknél lényegesen nagyobb hatékonyságot vár el. Elmondása szerint a miniszterelnöknek nemcsak arra van lehetősége, hogy koordinálja az adócsalás elleni fellépést, hanem arra is, hogy összehangolja a különböző intézmények tevékenységét. „Mert fontos, hogy a rendelkezésedre álljanak egyebek mellett a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) és a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) adatai, amikor határon átnyúló pénzmosásról vagy adócsalásról van szó. Ezt pedig nem teheti meg az ANAF vezetője, csakis én, mert jogom van információt kérni valamennyi intézménytől” – fogalmazott a kormányfő. Hozzátette: várja Daniel Chiţoiu pénzügyminiszter vonatkozó javaslatait, ám egy részüket már ismeri, s egyet is ért velük. „Az adócsalás elleni küzdelem terén muszáj előrelépnünk, s ott kell támadnunk, ahol a legnagyobb az adócsalás. (…) Hiába szaladunk száz olyan cég után, amely nem fizetett be egy százlejes számlát, miközben hagyjuk azokat, akik milliókat-milliárdokat nem fizettek be. Ez lenne az ötlet” – mondta Ponta.
Az elmúlt tíz napban mintegy ötven olyan céget azonosítottak a csalásellenes hatóság munkatársai Hargita megyében, amelyeket azzal gyanúsítanak, hogy különböző összegekkel megkárosították az államkasszát. Gheorghe Filip, a Hargita megyei rendőrség szóvivője elmondta, összesen 47 vállalatról van szó, az összeg pedig eléri összesen az 5,8 millió lejt. Az érintett cégeket azzal gyanúsítják, hogy nem fizették be adótartozásaikat vagy az alkalmazottaik béréből egyébként levont egészségbiztosítási, társadalombiztosítási hozzájárulást, illetve a nyugdíjalapba folyósítandó összegeket. Külön kategóriaként említik továbbá azokat a cégeket, amelyek fiktív dokumentumokkal „szépítettek” könyvelésükön. Az államkaszszát egyébként a legnagyobb mértékben két maroshévízi cég károsította meg, egyik esetében a rendőrség közlése szerint a 2002–2011 között felgyűlt összeg közel 1 millió lej, a másik pedig 2007–2010 között 2,5 millió lej értékű kárt okozott. Ezeket az ügyeket az ügyészség veszi át, a rendőrség csalásellenes osztályának a szakemberei pedig folytatják az ellenőrzéseket.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.