Minden állatvásárt, piacot betiltottak Bodzavidéken
Fotó: Barabás Ákos
Hatékonyan próbálnak fellépni az afrikai sertéspestis begyűrűzése ellen a Kovászna megyei hatóságok azután, hogy a szomszédos Buzău megyében már felütötte a fejét a vírus.
2018. szeptember 04., 14:532018. szeptember 04., 14:53
Kovászna megye határáig jutott az afrikai sertéspestis, a hatóságok hatalmas erőfeszítéseket tesznek, hogy megállítsák a járvány terjedését, ám így is nagy a veszély, hogy Háromszéken is felbukkan a betegség – számolt be egy hétfői sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón Sikó Barabási Sándor, a Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője. Mint részletezte,
Minden élő állatot szállító járművet megállítanak akkor is, ha üres, kérik a fertőtlenítésről szóló igazolást, ha ilyennel nem rendelkezik, visszafordítják. Minden olyan gépkocsit, amely azokból a megyékből érkezik, ahol már igazolódott a betegség, leellenőriznek, a csomagtartóban megvizsgálják, van-e azonosítatlan eredetű élelmiszer, és ha találnak, elkobozzák, majd elégetik.
Ugyanakkor hétfőn reggel is ülésezett a megyei katasztrófavédelmi bizottság, pontos akciótervet dolgoztak ki, hogy a járvány terjedését megelőzzék. Bodzavidéken minden állatvásárt, piacot betiltottak, a tájékoztatásra fektetnek nagy hangsúlyt, minden polgármesteri hivatalba, minden gazdához elmennek, hogy az érintetteket ráébresszék, mekkora a felelősségük.
– szögezte le a főállatorvos.
Rámutatott, Buzău megyében is emberi mulasztás okozta a betegség megjelenését: egy Tulcea megyei faluból vittek be fertőzött húst a rokonoknak, majd annak a gazdának a disznói is megbetegedtek, de ő sem jelentette idejében, hanem levágta az állatokat, és a húst szétosztotta a faluban. Sikó Barabási Sándor hangsúlyozta, a fagyasztott húsban is hónapokig megmarad a vírus.
akkor se, ha a piaci árnál olcsóbban kínálják, hiszen az már eleve gyanús.
Kovászna megyében különben folyamatosan ellenőrzik az esztenákat, a farmokat és a feldolgozókat. Nyolc esztenát vizsgáltak meg, hetet megbírságoltak egyenként 720 lejre, mert nem tartották be a rendelkezést, hogy nem engedhetik szabadon a sertéseket. A hét sertésfarm közül egynek felfüggesztették az engedélyét, a kézdialmási mangalicatenyésztő farmon elsősorban azért voltak gondok, mert a mangalicát más körülmények között tartják, gyakran szabad tartásban, de a járvány miatt ez esetben is szigorítani kell a feltételeket.
Sikó Barabási Sándor kifejtette, Kovászna megyében egyre több gazda veteti nyilvántartásba az állatait, hiszen tudatában vannak, hogy ha nincs fülszám, és megjelenik a fertőzés, nem kaphatnak kártérítést.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!