Minden állatvásárt, piacot betiltottak Bodzavidéken
Fotó: Barabás Ákos
Hatékonyan próbálnak fellépni az afrikai sertéspestis begyűrűzése ellen a Kovászna megyei hatóságok azután, hogy a szomszédos Buzău megyében már felütötte a fejét a vírus.
2018. szeptember 04., 14:532018. szeptember 04., 14:53
Kovászna megye határáig jutott az afrikai sertéspestis, a hatóságok hatalmas erőfeszítéseket tesznek, hogy megállítsák a járvány terjedését, ám így is nagy a veszély, hogy Háromszéken is felbukkan a betegség – számolt be egy hétfői sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón Sikó Barabási Sándor, a Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője. Mint részletezte,
Minden élő állatot szállító járművet megállítanak akkor is, ha üres, kérik a fertőtlenítésről szóló igazolást, ha ilyennel nem rendelkezik, visszafordítják. Minden olyan gépkocsit, amely azokból a megyékből érkezik, ahol már igazolódott a betegség, leellenőriznek, a csomagtartóban megvizsgálják, van-e azonosítatlan eredetű élelmiszer, és ha találnak, elkobozzák, majd elégetik.
Ugyanakkor hétfőn reggel is ülésezett a megyei katasztrófavédelmi bizottság, pontos akciótervet dolgoztak ki, hogy a járvány terjedését megelőzzék. Bodzavidéken minden állatvásárt, piacot betiltottak, a tájékoztatásra fektetnek nagy hangsúlyt, minden polgármesteri hivatalba, minden gazdához elmennek, hogy az érintetteket ráébresszék, mekkora a felelősségük.
– szögezte le a főállatorvos.
Rámutatott, Buzău megyében is emberi mulasztás okozta a betegség megjelenését: egy Tulcea megyei faluból vittek be fertőzött húst a rokonoknak, majd annak a gazdának a disznói is megbetegedtek, de ő sem jelentette idejében, hanem levágta az állatokat, és a húst szétosztotta a faluban. Sikó Barabási Sándor hangsúlyozta, a fagyasztott húsban is hónapokig megmarad a vírus.
akkor se, ha a piaci árnál olcsóbban kínálják, hiszen az már eleve gyanús.
Kovászna megyében különben folyamatosan ellenőrzik az esztenákat, a farmokat és a feldolgozókat. Nyolc esztenát vizsgáltak meg, hetet megbírságoltak egyenként 720 lejre, mert nem tartották be a rendelkezést, hogy nem engedhetik szabadon a sertéseket. A hét sertésfarm közül egynek felfüggesztették az engedélyét, a kézdialmási mangalicatenyésztő farmon elsősorban azért voltak gondok, mert a mangalicát más körülmények között tartják, gyakran szabad tartásban, de a járvány miatt ez esetben is szigorítani kell a feltételeket.
Sikó Barabási Sándor kifejtette, Kovászna megyében egyre több gazda veteti nyilvántartásba az állatait, hiszen tudatában vannak, hogy ha nincs fülszám, és megjelenik a fertőzés, nem kaphatnak kártérítést.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!