2012. május 30., 08:062012. május 30., 08:06
Kelemen Szilárd, az egyesület elnöke elmondta, négy gimnáziumban és három szakiskolában összesen 418 végzős diák töltötte ki a kérdőívet, amelyben a gazdasági, pénzügyi ismereteket, a pénzügyi tervezést, a tudatos megtakarítást és befektetést, a kockázatkezelést és a pénzügyi problémamegoldó készséget vizsgálták. Céljuk az volt, hogy felmérjék, hol vannak hiányosságok, hogy az elkövetkezőkben olyan rendezvényeket, előadásokat szervezzenek, ahol ezeket pótolni tudják, szögezte le az egyesület elnöke. Kiderült, a fiatalok nagy vonalakban tisztában vannak a gazdasági kifejezésekkel, tudják mit jelent a hitel és a kamatláb, ám fogalomzavarokra is fény derült.
Karácsony Zsolt, a kutatás vezetője elmondta, a döntő többség, 80,8 százalék, megvásárolja a terméket, ami elnyerte a tetszését, és csak a maradék pénzzel tervez, viszont egy másik kérdésre 59,8 százalék azt mondta, hogy csak azt veszi meg, amire szüksége van. A tudatos befektetés és a megtakarítási készségek vizsgálatánál az derült ki, hogy a többség rövid időn belül meg szeretné kapni befektetése hozamát, és egy kisebb csoport, 10,1 százalék várna akár négy-öt évet is.
A többség, vagyis 48,8 százalék vállalkozást indítana, ha lenne egymillió eurója. A legtöbben kis kockázatot vállalnak egy kis többlethozamért, a diákok egyharmada pedig egyáltalán nem szeretné kockáztatni a pénzét. A megkérdezettek 84,4 százaléka megelégedne a szerény, de garantált nyereséggel. A pénzügyi problémamegoldó készség vizsgálatakor ugyanakkor bebizonyosodott, hogy a fiatalok tisztában vannak a gazdasági helyzettel, valószínűleg a családjukban is sokszor szóba kerül a megtakarított pénz fontossága.
Karácsony Zsolt felhívta a figyelmet, hogy több ellentmondás van a kutatás eredményei és a fiatalok a gyakorlatban tapasztalt életvitele között, például tudják mennyire fontos a megtakarítás, mégis divat- és luxuscikkekre költik a zsebpénzüket.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.