Fotó: Mediafax
2010. január 07., 08:052010. január 07., 08:05
Egymásnak feszült a 2010-es évi költségvetés tervezetének tegnapi munkaügyi bizottsági vitáján az ellenzék és a kormánykoalíció. Miközben Mihai Şeitan munkaügyi miniszter már az ülés kezdetén leszögezte, hogy a költségvetés nem tesz lehetővé 732,8 lejesnél magasabb nyugdíjpontértéket, a szociáldemokrata és nemzeti liberális párti honatyák voksai nyomán a bizottsági ülésen 826,2 lejre emelték ennek összegét.
Bár ezzel a módosítással kerül a napokban a büdzsétervezet a parlament két házának plénuma elé, nem valószínű, hogy az idei év első felében nőnének a nyugdíjak, hiszen a Demokrata-Liberális Párt, az RMDSZ, a független honatyákból álló és a nemzeti kisebbségek által támogatott Boc-kormánynak megvan a költségvetés elfogadásához szükséges többsége a parlamentben, így a költségvetés valószínűleg az általuk támogatott formában fog érvénybe lépni.
A munkaügyi tárcavezető az ülés kezdetén egyértelműen leszögezte, hogy az anyagi erőforrások nem teszik lehetővé a nyugdíjpont növelését, ugyanakkor a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) megkötött készenlétihitel-megállapodás is megköveteli a nyugdíjak befagyasztását a jelenlegi szintre. Hasonlóképpen nyilatkozott a bizottsági vita után Emil Boc kormányfő is. Mint mondta, a büdzsé nem teszi lehetővé a nyugdíjak emelését.
Az idei év első felében ugyan még nőni fog a munkanélküliek aránya, a második fél évben azonsban már csökkenésre lehet számítani, így várhatóan 2010 végén 7,3 százalékos munkanélküliségi ráta várható – közölte tegnap Mihai Şeitan munkaügyi miniszter a költségvetés-tervezet parlamenti bizottsági vitáján. Elmondása szerint az év végén 645 ezerre csökken a romániai állástalanok száma a 2009-es év végén regisztrált 700 ezerhez (7,8 százalékos munkanélküliségi ráta) viszonyítva. A munkaügyi tárca előrejelzései szerint az idei év folyamán 1136 lejes bruttó átlagbérre lehet számítani. |
„A költségvetésnek nincsenek csodatevő megoldásai – fogalmazott a miniszterelnök. – A büdzsétervezet csak a kormány által beterjesztett formában biztosítja azt, hogy túléljük a 2010-es esztendőt, s biztosítani tudjuk a tervezett 1,3 százalékos gazdasági növekedést.” Emil Boc ugyanakkor arra is kitért, hogy amennyiben az ország gazdasági helyzete lehetővé teszi, természetesen az év második felében növelik a fejlesztésre szánt pénzösszegeket, s emelik a nyugdíjpont értékét is.
Azonban nem csak az ellenzékkel kell megküzdeniük a nagyobbik kormánypárt tisztségviselőinek, ugyanis az RMDSZ-es honatyák sem támogatják a nyugdíjak befagyasztását. A munkaügyi bizottsági vitán Kerekes Károly RMDSZ-es képviselő leszögezte, a szövetségi honatyák tartózkodni fognak a társadalombiztosítási költségvetés szavazásakor, amennyiben ez az intézkedés benne marad a büdzsében. Kerekes arról is beszámolt, hogy az RMDSZ-es honatyák ez ügyben tárgyalásokat kezdeményeznek a pénzügyminisztérium illetékeseivel, illetve a koalíciós partnerekkel.
A szövetségi honatyák azt szeretnék elérni, hogy legalább az infláció értékével indexálni lehessen a nyugdíjpont értékét. Kerekes szerint ugyanakkor az RMDSZ is irreálisnak tartja, hogy ez az érték az ellenzéki honatyák által javasolt 45 százalékra bővüljön az átlagbérhez viszonyítva.
Emil Boc kormányfő azonban nem aggódik az RMDSZ-es akadékoskodás miatt. Újságírói kérdésre tegnap úgy nyilatkozott, meggyőződése, hogy a kormánykoalíción belül megállapodásra sikerül jutniuk ebben a kérdésben, s közösen sikerül megtalálniuk a legjobb megoldást az állami és társadalombiztosítási költségvetés elfogadására.
A kormány által beterjesztett költségvetés-tervezet értelmében a nyugdíjpont értéke 732,8 lej lesz a 2010-es év folyamán, míg az átlagnyugdíj 701,2 lej. Ez utóbbi érték 2,2 százalékkal lesz magasabb, mint a 2009-es átlag. Şeitan szerint azonban ezt a növekedést nem a nyugdíjemeléssel sikerül elérni, mindössze abból jön ki a több pénz, hogy azok közül, akik az év folyamán mennek nyugdíjba, lesz aki nagyobb összeget kap havonta, mint a jelenlegi nyugdíjasok.
A büdzsétervezet 4,69 millió nyugdíjassal számol. Valamennyiük nyugdíját pedig nem lehet fedezni a társadalombiztosítási hozzájárulásokból, hanem a költségvetésből további 7 milliárd lejt kell erre célra fordítani, ami a bruttó hazai termék (GDP) 1,3 százalékára rúg.
Miközben évek óta felháborodást vált ki a nyugdíjasok körében, hogy csupán kis hányaduk részesül gyógyüdülési beutalóban, idén még kevesebb pénz jut erre a célra. 2009-ben a költségvetés 362 millió lejt irányzott elő erre a célra, idén már csupán 332 millió lej jut.
Két százalékkal többet szánnak eközben a temetkezési segélyre, az elhunytak hozzátartozói között idén várhatóan 337 millió lejt oszthatnak ki az önkormányzatok.
A munkaügyi tárca egyébként a költségvetés kormány által kidolgozott tervezete értelmében 24,101 milliárd lejből gazdálkodhat 2010 folyamán, ez az összeg 3,56 százalékkal haladja meg a tavaly erre a célra fordított pénzösszeget.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.