2009. június 17., 09:582009. június 17., 09:58
A pályázat feladatkiíró füzetét rekordszámú, harmincnégy cég vette át, amelyek közül néhányan további tájékoztatásokat kértek az önkormányzattól a feltételekről. Radu Ţîrle, a megyei tanács elnöke elmondta: időben kiküldték valamennyi vállalatnak a kért tájékoztatást, ám a határidőig, június 9-éig heten nem jeleztek vissza, s így várniuk kellett az ajánlatok felbontásával.
Tegnap reggel tízkor járt le az utolsó határidő, addig a harmincnégyből mindössze kilencen rukkoltak elő valódi ajánlattal. Az elnök szerint ennek az lehet az oka, hogy a vonatkozó törvények nemrég megváltoztak: közbeszerzési eljárásnál már nem kötelesek az érdeklődők pénzért megvásárolni a tenderfüzetet, elég csak kikérni. Emiatt nem csak azok vették át a kiírást, akik komolyan gondolták az eljárásban való részvételt.
A kilenc jelentkező közül van sinaiai, egy ajánlatot egy temesvári és egy bukaresti cég közösen nyújtott be, de van fővárosi és Szilágy megyei együttműködés, illetve dévai és nagyváradi vállalatok. Mint megtudtuk, az önkormányzat megpróbálja elkerülni azt a hibát, hogy a legolcsóbb ajánlatot elfogadva hamarosan elfogyjon a pénz, és abbamaradjon a munka.
Ám az elbírálásnál így is 85 százalékban az ár dönt, s csak a fennmaradó 15 százalékban esik latba a cég műszaki felszereltsége, tapasztalata és a kínált megoldások. Az út Kisszedresről (Sudrigiu) indul majd, és Vasaskőfalván (Pietroasa) keresztül 28,55 kilométeren keresztül húzódik egészen a pádisi menedékházig. A projekt összértéke meghaladja a 21 millió eurót. A pénzt a megye a Regionális Operatív Program keretében nyerte el. A tervek szerint az útépítés nagyjából két évet vesz majd igénybe. A tender nyertesének kiléte csak az óvások elbírálása után kerül nyilvánosságra.
Amint arról beszámoltunk, a pádisi út Kolozs megyei felújítása is folyamatban van, ezen a szakaszon már május közepén kihirdették, hogy melyik cég építheti az utat. A megye területén áthaladó, Havasrekettyét (Răchiţele) Ic Ponorral összekötő, Prislopon áthaladó útszakaszt egy román–magyar társaság építi meg, a pályázatot közösen nyújtotta be a román MBS Group Kft. és az ALFA ROM Kft. a magyarországi Nemzetközi Betonút Rt.-vel.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.