2012. május 01., 13:142012. május 01., 13:14
Az új kormány előbb a 740 lej fölötti nyugdíjak után illegálisan befizettetett 5,5 százalékos egészségügyi járulékokat fizeti vissza, csak ezt követően foglalkozik a közszféra 2010-ben 25 százalékkal csökkentett béreinek kérdésével – jelentette ki Victor Ponta kinevezett kormányfő, miután hétfőn találkozott a Nemzetközi Valutaalap, a Világbank és az Európai Bizottság delegációjával.
A nyugdíjak kérdése fontosságában megelőzi a közszféra béreinek visszaállítását a korábbi szintre, illetve a gazdaságösztönző intézkedéseket is – szögezte le Ponta.
Amint arról beszámoltunk, az alkotmánybíróság április közepén tette nyilvánossá egy korábbi döntésének indoklását, amelyben kimondta, hogy a 740 lejes nyugdíjnál magasabb járandósággal rendelkező személyektől jogtalanul tartották vissza az 5,5 százalékos egészségügyi járulékot, hiszen azt a teljes nyugdíjra számolták ki ahelyett, hogy csak a nyugdíj értéke és a 740 lej közötti különbözetre állapították volna meg.
Azzal kapcsolatban, hogy Bogdan Drăgoi pénzügyminiszter szerint az ország makrogazdasági helyzete lehetővé teszi a bérek emelését a korábbi szintre, a kinevezett miniszterelnök leszögezte: valóban adottak a béremelés lehetőségei, csakhogy ez a költségvetési hiánycél módosítását vonja maga után, azaz növekedni fog az államháztartás deficitje.
Bogdan Drăgoi jelenlegi pénzügyminiszter hétfőn kijelentette, hogy a makrogazdasági adatok lehetővé teszik, hogy a következő öt-hat hónapban a kormány a 2010-es csökkentés előtti szintre emelje a közszféra alkalmazottainak fizetését. Hangsúlyozta: a pénzügyminisztérium rendelkezik egy 5 milliárd eurós tartalékkal, ezenkívül megvannak az előfeltételei, hogy Románia további egymilliárd eurót kapjon a Valutaalaptól és a Világbanktól a tartalékalap kiegészítésére.
Hasonlóan nyilatkozott Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, leköszönő kulturális miniszter is, aki vasárnap, Déván elmondta: a pénzügyminisztérium rendelkezik egy közel 5 milliárd eurós tartalékkal, amelyet a Boc-, illetve Ungureanu-kormány a közalkalmazottak bérnövelésére különített el, és amely lehetővé teszi a bérek 16 százalékos növelését.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.