Fotó: Pál Árpád
Termelői szövetkezetet és közös bemutatóüzletet terveznek a háromszéki élelmiszeripari kistermelők, akik önálló tagozatba tömörültek a kereskedelmi kamara égisze alatt.
2017. március 27., 23:162017. március 27., 23:16
Egységes arculatot és közös bemutatóüzletet terveznek a háromszéki élelmiszeripari kistermelők. A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara ernyője alatt tizenkét alapító taggal a napokban jött létre az élelmiszeripari kistermelők tagozata.
Kereskényi Áron, a tagozat elnöke a Krónika megkeresésére hétfőn elmondta, szigorú kritériumrendszert fogadtak el: csak a Kovászna megyében bejegyzett vállalkozások léphetnek be a tagozatba, és csak az olyan élelmiszergyártók csatlakozhatnak, amelyek kevesebb mint tíz alkalmazottal dolgoznak, a havi termelésük nem haladja meg a hat tonnát, a kenyér és pékáru, tej és tejtermékek, illetve a hús és húskészítmények esetében csak hagyományos gyártási módszereket használnak, és a termékeikbe nem kerül adalékanyag.
Céljaik között szerepel a saját márka kidolgozása és népszerűsítése, a vásárokon és kiállításokon saját, egységes arculattal vennének részt, ugyanakkor új értékesítési piacokat szeretnének feltérképezni. Kereskényi Áron elmondta, megjelent a piacon egy olyan termékskála, ami ezeknek a feltételeknek megfelel, másrészt kialakult egy vásárlói réteg, amelynek erre van igénye. Általában ezek a kistermelők a székelyföldi városokban rendszeresen megszervezett vásárokban értékesítik a termékeiket, nem is állítanak elő nagy mennyiséget, hiszen például napi 100-150 liter tejből 10-15 kilogramm sajt készül, ennek gyorsan kerül gazdája.
A tagozat elnöke hangsúlyozta, árban nem tudják, de nem is akarják felvenni a versenyt a nagyipari körülmények között előállított élelmiszerekkel, hiszen a nagyáruházakban már húsz lejért is kínálnak egy kilogramm sajtot, miközben a kézműves termékek kilogrammonkénti ára 35 lej körül van.
A frissen megalakult tagozat egy termelőszövetkezetet hozna létre, majd a kereskedelmi kamara által felajánlott helyiségben egy kis bemutatóüzletet szeretnének berendezni. Ehhez még befektetésre van szükség, engedélyeket kell beszerezni, ám abban bíznak, hogy a vásárlóik ott napi rendszerességgel megtalálják azokat a termékeket, amelyhez jelenleg csak a vásárokon jutnak hozzá.
Tervezik továbbá, hogy rendszeresen találkoznak a szabályozó és ellenőrző hatóságokkal. Egy hónapon belül kidolgozzák a belső rendszabályzatot, amelynek alapján biztosítani tudják a tagok termékeinek minőségi ellenőrzését, illetve a tagok egymáshoz és a piachoz való viszonyulását – tájékoztatott Kereskényi Áron.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.