Fotó: MTI
A jelenleg 2550 lejes romániai bruttó minimálbér németországi mintára történő megemelését kéri a hatóságoktól az Alfa Kartell.
2022. október 05., 15:442022. október 05., 15:44
2022. október 05., 15:462022. október 05., 15:46
Szerdai közleményében a szakszervezeti szövetség felidézte, hogy egy nappal korábban az Európai Unió Tanácsa elfogadta az uniós minimálbérről és a kollektív tárgyalásokról szóló jogszabályt, Romániának pedig lépéseket kell tennie az irányelv átültetésére előírt kétéves határidő betartásáért. Az Alfa Kartell emlékeztetett arra is, hogy az Európai Szakszervezetek Szövetsége felszólította a tagállamokat a német példa követésére, miután a berlini szövetségi kormány október elsején 15 százalékkal, az óránkénti 10,45 euróról 12 euróra növelte a minimálbért.
„Romániában a minimálbér a megélhetési költségeknek csak a felét fedezi, az összegének gyors és tartós emelésére van szükség a megfelelő bérszint biztosításához” – idézi a szakszervezet közleményét az Agerpres. Az Alfa Kartell szerint az új uniós irányelv egyik célja a bérmegállapításra irányuló kollektív tárgyalások hatókörébe tartozó munkavállalók számának növelése. E cél elérésére az országoknak elő kell segíteniük, hogy a szociális partnerek részt tudjanak venni a kollektív tárgyalásokban. Ha a kollektív tárgyalások általi lefedettség nem éri el a 80 százalékos küszöbértéket, a tagállamoknak cselekvési tervet kell kidolgozniuk a kollektív tárgyalások előmozdítására.
„Emlékeztetünk arra, hogy Romániában a kollektív tárgyalások általi lefedettség nagyon alacsony, a munkavállalók mindössze 20 százalékára vonatkoznak kollektív munkaszerződés előírásai. Sürgősen szükség van a szociális párbeszédről szóló 2011/62-es törvény módosítására a kollektív tárgyalások minden szinten történő beindításáért, mivel ez egyben az országos helyreállítási terv egyik mérföldköve is, amelynek a megvalósítási határideje az év vége” – közölte a szakszervezeti szövetség.
Az Alfa Kartell korábban levélben kérte az államfőt, hogy kezdeményezzen uniós szintű intézkedéseket a megélhetési válság kezelésére: béremeléseket az emelkedő megélhetési költségek fedezésére, a munkavállalók méltányos részesedésének biztosítását a termelékenységnövekedésből, illetve a kollektív tárgyalások előmozdítását.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
szóljon hozzá!