Fotó: MTI
A jelenleg 2550 lejes romániai bruttó minimálbér németországi mintára történő megemelését kéri a hatóságoktól az Alfa Kartell.
2022. október 05., 15:442022. október 05., 15:44
2022. október 05., 15:462022. október 05., 15:46
Szerdai közleményében a szakszervezeti szövetség felidézte, hogy egy nappal korábban az Európai Unió Tanácsa elfogadta az uniós minimálbérről és a kollektív tárgyalásokról szóló jogszabályt, Romániának pedig lépéseket kell tennie az irányelv átültetésére előírt kétéves határidő betartásáért. Az Alfa Kartell emlékeztetett arra is, hogy az Európai Szakszervezetek Szövetsége felszólította a tagállamokat a német példa követésére, miután a berlini szövetségi kormány október elsején 15 százalékkal, az óránkénti 10,45 euróról 12 euróra növelte a minimálbért.
„Romániában a minimálbér a megélhetési költségeknek csak a felét fedezi, az összegének gyors és tartós emelésére van szükség a megfelelő bérszint biztosításához” – idézi a szakszervezet közleményét az Agerpres. Az Alfa Kartell szerint az új uniós irányelv egyik célja a bérmegállapításra irányuló kollektív tárgyalások hatókörébe tartozó munkavállalók számának növelése. E cél elérésére az országoknak elő kell segíteniük, hogy a szociális partnerek részt tudjanak venni a kollektív tárgyalásokban. Ha a kollektív tárgyalások általi lefedettség nem éri el a 80 százalékos küszöbértéket, a tagállamoknak cselekvési tervet kell kidolgozniuk a kollektív tárgyalások előmozdítására.
„Emlékeztetünk arra, hogy Romániában a kollektív tárgyalások általi lefedettség nagyon alacsony, a munkavállalók mindössze 20 százalékára vonatkoznak kollektív munkaszerződés előírásai. Sürgősen szükség van a szociális párbeszédről szóló 2011/62-es törvény módosítására a kollektív tárgyalások minden szinten történő beindításáért, mivel ez egyben az országos helyreállítási terv egyik mérföldköve is, amelynek a megvalósítási határideje az év vége” – közölte a szakszervezeti szövetség.
Az Alfa Kartell korábban levélben kérte az államfőt, hogy kezdeményezzen uniós szintű intézkedéseket a megélhetési válság kezelésére: béremeléseket az emelkedő megélhetési költségek fedezésére, a munkavállalók méltányos részesedésének biztosítását a termelékenységnövekedésből, illetve a kollektív tárgyalások előmozdítását.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
szóljon hozzá!