Fotó: Beliczay László
Ugyan egyre csökken azoknak a kilométereknek száma, amennyivel az idei év végéig várhatóan bővül a romániai autópálya-hálózat, jó hír, hogy amíg nem lesz kétszer ennyi sztráda, nem kívánják fizetőssé tenni a száguldozást.
2018. szeptember 27., 11:422018. szeptember 27., 11:42
Most már kezd biztosnak tűnni, hogy az év végéig az autósok is birtokba vehetik az észak-erdélyi autópálya egy újabb szakaszát:
Ezáltal pedig – mint ismeretes – megnyílhat a forgalom előtt az autópálya-múzeumként emlegetett Magyarnádas – Gyalu-sztrádaszakasz, így további 9,5 kilométerrel bővül a rég várt észak-erdélyi autópálya.
Kevésbé jó hír azonban, hogy ezen a szakaszon kívül csak további mintegy ötven kilométer készül el a közeljövőben, Lucian Șova közlekedésügyi miniszter ugyanis kedd esti sajtónyilatkozatában arról beszélt, hogy az idei év végéig 60 kilométer autópályát adnak át a forgalomnak, esetleg, „ha a dolgok jól alakulnak”, akkor további 20 kilométernyi sztrádán lehet majd közlekedni december 31-éig. Mint részletezte, a legfontosabb sztrádaszakaszok, amelyek az év végéig elkészülhetnek, az a Lugos–Déva-sztráda IV. szakasza, néhány szakasz az Aranyosgyéres–Marosvásárhely részen, illetve az A3-as jelzésű autópálya és a Petricani sugárút kapcsolódása, vagyis Bukarest új kijárata. Azonban
hiszen Narcis Neaga, a CNAIR vezérigazgatója augusztus közepén még egy interjúban arra tett ígéretet, hogy „a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság száz kilométernyi autópálya használatba adásával kíván hozzájárulni a nagy román egyesülés századik évfordulójának megünnepléséhez”.
Öröm viszont az ürömben, hogy egyhamar nem kell fizetnünk a mintegy 750 kilométerre rúgó sztrádahálózat használatáért. Lucian Șova közlekedésügyi miniszter kedden úgy nyilatkozott, hogy a jövőben, európai mintára, autópályadíj bevezetését tervezik, azonban meglátása szerint ezt a rendszert csak akkor kellene bevezetni, amikor az autópálya-hálózat eléri az 1500 kilométert, vagyis a jelenlegi kétszeresét.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
szóljon hozzá!