2012. szeptember 06., 08:432012. szeptember 06., 08:43
„Katasztrófahelyzet van, a kombinát haldoklik. Constantin Roibu vezérigazgató benyújtotta a lemondását, mivel, úgy tűnik, ezt kérték tőle. Egyetlen bukaresti ígéret sem vált valóra. Nem hiszünk a privatizáció sikerében, minden jel arra utal, hogy fel kívánják számolni a társaságot. Nincs áram, és két hónapja nem kaptunk fizetést. Azt kérjük Ponta kormányfőtől, hogy jöjjön ide” – nyilatkozta az Oltchim szakszervezetének vezetője, Mihai Diculoiu.
Délután a munkások követelték, hogy beszélhessenek a gyár vezetőségével. Amikor a menedzsment közölte, hogy hajlandó fogadni egy hattagú delegációt, mintegy száz munkás zúdult be a vezetés székhelyére, de incidens nem történt. Az egyik tiltakozó közölte: a menedzsment és a szakszervezeti vezető lemondását is követelik, mivel elégedetlenek a tevékenységükkel. A nap során kiderült: Constantin Roibu vezérigazgató, tizenöt másik igazgató és a főkönyvelő benyújtotta a lemondását, miután a gazdasági tárca keretében működő privatizációs hatóság vezetője a vezetés távozását követelte a további működéshez szükséges anyagi támogatás fejében.
Roibu 1991 óta irányította a céget. Ion Cîlea, a Vâlcea megyei közgyűlés elnöke közölte, már korábban átiratban fordult a kormányhoz, amelyben felhívta a figyelmet az üzem egyre kilátástalanabb helyzetére. Rámutatott: a kormány által beígért intézkedések elmaradtak, így a cég nem kapta meg az állami garanciát a működéséhez szükséges 40 millió eurós hitel felvételére, és az alaptőkét sem emelték állami vagyonkezelő (AVAS) felé felhalmozott tartozás részvénypakett konvertálása révén. Közölte, az Oltchim olyan helyzetbe jutott, hogy immár sem a béreket, sem a korábban felvett hitelek kamatait nem tudja fizetni, ami a cég számláinak zárolásához vezethet. Rámutatott: amennyiben épp most, a privatizáció előtt szüntetnék be az áramszolgáltatást, az felbecsülhetetlen károkat okozna, mivel vannak olyan berendezések, amelyeket kihűlésük esetén vihetnek az ócskavastelepre.
A kormány és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) között született megállapodás értelmében az Oltchimet legkésőbb e hónap 17-éig kell magánkézbe adni. Victor Ponta kormányfő a tegnapi kabinetülésen elmondta: két, a világ különböző pontján tevékenykedő külföldi cég is érdeklődik a vállalat iránt. Arról azonban, hogy milyen cégekről van szó, nem szolgált részletekkel. A kormányfő a tüntetés kapcsán úgy vélte, az elriaszthatja az esetleges vásárlókat. Leszögezte: Daniel Chiţoiu gazdasági miniszter „a fejével felel” az Oltchim jövőjéért. Egyúttal elküldte Liviu Pop szociális párbeszédért felelős tárca nélküli minisztert, hogy tárgyaljon a munkásokkal. Az állam jelenleg 54 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik a cégben. Az Oltchim az elmúlt években mintegy egymilliárd lejes veszteséget halmozott fel.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.