2009. június 09., 11:062009. június 09., 11:06
Az Európai Bizottság a döntést bejelentve emlékeztetett arra, hogy az új szabályok szerint a lakosságnak nem kerülhet 0,11 eurónál többe, ha mobiltelefonjukon egy másik uniós tagállamból szöveges üzenetet küldenek. A díjszabás jelen pillanatban eléri a 28 eurócentet. Ezáltal – az Európai Bizottság számításai szerint – a más uniós tagállamból SMSezők telefonszámla-költségei akár 60 százalékkal is csökkenhetnek.
„Ezzel a lépéssel követtük az Európai Parlamentet, amelynek képviselői már korábban elfogadták az SMS- és adatroaming-díjszabáscsökkentési kezdeményezést. Ez kitűnő hír lesz az EU-tagállamokban nyaraló uniós turisták számára, akik már jövő hónaptól olcsóbban üzenhetnek haza” – fogalmazott Viviane Reding.
A nagykereskedelmi árak maximálásának köszönhetően ugyanis a mobiltelefonjukkal internetező, filmeket letöltő vagy nyári képeiket hazaküldő fogyasztóknak sem kell attól tartaniuk, hogy a nyaralásból hazatérve „számlasokk” éri őket. Az új szabályozás szerint továbbá a mobilszolgáltatóknak másod percalapú számlázást kell alkalmazniuk a jelenlegi perc alapú rendszerrel szemben: ez akár 24 százalékos díjcsökkenéssel is járhat.
Az európai uniós miniszterek által tegnap elfogadott javaslatok között szerepel továbbá egy költségmaximalizálási lehetőség is. Ez abban áll, hogy a mobil-előfizető már utazás előtt jelezheti annak a szolgáltatónak, amelylyel szerződést kötött, hogy mennyi az a maximális számlaköltség, amelyet nem szeretne külföldi útja során meghaladni. Amelyik pillanatban pedig eléri ezt a plafont, a szolgáltató megszakítja a roamingszolgáltatást.
Az Európai Unió valamely tagállamában kezdeményezett mobiltelefonos hívás költsége július elsejétől a jelenlegi percenkénti 46 eurócentről 43 centre csökken. Hívást fogadni is olcsóbb lesz a jövő hónaptól, ebben az esetben a jelenlegi 22 eurócent helyett percenként 19 centet számláz ki a mobilszolgáltató. További jó hír, hogy jövőre ezek a díjszabások tovább csökkennek, a kezdeményezett hívás 39, míg a fogadott 15 centbe kerül majd percenként, míg 2011-től 35, illetve 11 centet számláz ki a szolgáltató. |
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.