Fotó: Sándor Csilla
Elfogadta szerdán a bukaresti képviselőház az üzemanyag pótlólagos jövedéki adóját eltörlő törvénytervezetet. Az adótörvénykönyvet módosító javaslat értelmében 2020. január elsejétől eltörlik az üzemanyag 2017-ben bevezetett pótlólagos jövedéki adóját.
2019. december 04., 15:072019. december 04., 15:07
2019. december 04., 15:092019. december 04., 15:09
A tervezetet 280 képviselő támogatta szavazatával, egy honatya ellene szavazott, ketten tartózkodtak. Az elfogadott tervezet előírja a részmunkaidős szerződések túladóztatásának megszüntetését is. Az erről szóló módosító javaslat értelmében jövő év elejétől a részmunkaidős alkalmazottak bérjárulékait valós fizetésük, nem a bruttó minimálbér alapján számolják ki.
A parlamenti vita során Robert Sighiartău, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője kifejtette, a jogszabály javítani fog úgy a román állampolgárok életszínvonalán, mint a romániai gazdaságon. Emlékeztetett, hogy a pótlólagos jövedéki adó bevezetése mellett érvelők azt ígérték, hogy a pénzt autópályák építésére fordítják, de ez nem történt meg. A részmunkaidős szerződések túladóztatásáról úgy vélekedett, elfogadhatatlan, hogy valaki két óra munkáért nyolc órának megfelelő adót fizessen.
Claudiu Năsui, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) törvényhozója felidézte, hogy a pótlólagos jövedéki adót eredetileg csak 2017 elejéig akarták fenntartani, és miután a Cioloş-kormány nem hosszabbította meg hatályát, esett az üzemanyagár. A Tudose-kormány azonban ismét bevezette ezt a típusú adót, és ennek általános áremelkedés lett a következménye.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselője, Lia Olguţa Vasilescu ugyanakkor kijelentette, a törvénytervezet elfogadásának az lesz a következménye, hogy 4,5 milliárd lejjel kevesebb kerül az államkasszába. Azt is elmondta, miután a részmunkaidős alkalmazottak bérjárulékait a bruttó minimálbér alapján kezdték kiszámolni, néhány hónap alatt közel 300 ezer munkaszerződés került át a szürke gazdaságból a „fehérbe”. Arra is felhívta a figyelmet, hogy egyes részmunkaidőben dolgozó személyeknek nagyon kevés lesz a nyugdíjuk, annak dacára, hogy ledolgozzák a napi 8-10 órát, mert a szerződésük alapján csak napi 2 órát dolgoznak.
„Ezentúl a munkaidővel arányosan kell a társadalombiztosítási járulékot fizetniük a munkaadóknak az alkalmazottak után. Erről szavazott a képviselőház plénuma, ezáltal visszavezetve egy korábbi változatát a társadalombiztosítási járulék befizetésének, ugyanis eddig a munkaadónak – függetlenül attól, hogy teljes- vagy részmunkaidőben alkalmazott – a teljes munkaidő után kellett befizetnie a tb-járulékot. Az RMDSZ már a kezdetektől ellenezte a teljes munkaidő utáni járulékbefizetést, hiszen ez a rendelkezés diszkriminatív volt, és gyakorlatilag a jóhiszemű vállalkozásokat és alkalmazottakat büntette” – mutatott rá Korodi Attila az RMDSZ közleménye szerint.
A szövetség képviselőházi frakcióvezetője felhívta a figyelmet: az állam feladata az, hogy megszüntesse a feketemunkát és egy olyan rendszert ültessen gyakorlatba, amely feltérképezi és nyilvántartja a részmunkaidős munkaszerződéseket.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
1 hozzászólás