2012. október 23., 08:212012. október 23., 08:21
Codrin Munteanu, Kovászna megye prefektusa tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta, lakossági panaszok nyomán szakértőkből álló munkacsoportot hozott létre, az ökogazdálkodásban azonosítják a gondokat és törvénymódosító javaslatcsomagot dolgoznak ki. Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője is tagja ennek a munkacsoportnak.
Mint a Krónika megkeresésére elmondta, azok a gazdák, akik bevállalják, hogy áttérnek az ökogazdálkodásra, úgynevezett átállási támogatást kapnak, viszont a támogatási rendszernek több hiányossága van, ezeket kell kijavítani. Az ökogazdálkodás a nadrágszíjparcellákon is jövedelmező lehet, Kovászna megyében éppen Bodza vidékén népszerű, mert az ottaniak olyan kis területeket művelnek meg, hogy a kommunizmusban a termelőszövetkezetek sem alakultak meg, viszont az átállási támogatást 30 ár alatti területre jelenleg nem folyósítják.
Az is gondot jelent, hogy a gyepterületekre, legelőkre, kaszálókra nem adnak ökológiai plusztámogatást. A gazdák így kénytelenek szakcéggel szerződést kötni, és öt évig kiállíttatni az ökológiai paramétereket igazoló bizonylatot, viszont ha nem kapnak állami támogatást, ennek a költségeit nem tudják kifizetni. Ugyanakkor a munkacsoport azt is javasolja, hogy idén 70 százalékkal, jövő évre pedig 100 százalékkal növeljék meg az ökogazdálkodás támogatására elkülönített költségvetési keretet, tekintettel az országos szinten megnövekedett érdeklődésre.
Vasile Maxim, Dobolló polgármestere hangsúlyozta, feltétlenül szükség van a jogszabály módosítására, hiszen az általa vezetett községben tavaly 54 gazda vállalta, hogy ökogazdálkodást folytat, azonban idén 14-en viszszaléptek, amikor szembesültek a támogatási rendszer visszásságaival. A szakemberek egyetértenek abban, hogy az ökogazdálkodás a turizmust kiegészítve Kovászna megye gazdaságának egyik húzóágazata lehet, hiszen az alig iparosított térségben nem kellene sokat változtatni a gazdálkodás módján, csak be kell szerezni az igazoló okmányokat.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.