Fotó: Pixabay.com
Románia energetikai biztonságát növeli, hogy földgázt képes kitermelni saját területéről – jelentette ki kedden Mathias Cormann, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára.
2022. szeptember 06., 18:532022. szeptember 06., 18:53
Cormann a romániai diplomácia éves közgyűlésén (RADR) elhangzott felszólalásában arra hívta fel a figyelmet, hogy Románia viszonylag nagymértékben függ az Oroszországból származó energiaimporttól, mert gázfogyasztásának 30 százalékát, üzemanyag-importjának pedig az egynegyedét ez teszi ki, ezért is fontos, hogy földgázt képes kitermelni saját területéről, ami növeli energetikai biztonságát.
Beszélt a romániai szociális helyzetről is, kifejtve, hogy szükség van a szociális háló megerősítésére, és közös erőfeszítésekre a szegénység visszaszorítása érdekében – írja az Agerpres.
Az OECD főtitkára azt mondta,
Arra is felhívta a figyelmet, hogy Románia a legtöbb OECD-tagországtól elmarad a minőségi oktatáshoz, egészségügyi szolgáltatásokhoz, lakhatáshoz és közlekedéshez való hozzáférés biztosításában, márpedig ezek nagyon fontosak a szegénység csökkentése, az esélyegyenlőség biztosítása és a társadalmi mobilitás elősegítése szempontjából.
„Tárt karokkal üdvözöljük Romániát az átalakulásnak ezen az útján, az OECD-hez való csatlakozási folyamat kezdetén. A román gazdaság nagy ellenállóképességről tett tanúbizonyságot a precedens nélküli sokkokkal szemben. A világ más gazdaságaihoz hasonlóan azonban Romániának is jelentős kihívásokkal kell szembenéznie” – húzta alá az OECD főtitkára.
A Románia OECD-csatlakozási folyamatának koordinálásával megbízott Luca Nicolescu arról számolt be, hogy küszöbön álló lépésként Románia csatlakozási memorandumot nyújt be,
– tette hozzá.
Nicolescu felidézte, hogy az OECD-t olykor a „gazdagok klubjának” nevezik, és valóban tagjai között tudhatja a világ legfejlettebb gazdaságait. „Igen, valóban egy klub, a hasonlóan gondolkodó országok, a világot hasonló értékrend alapján megközelítő országok klubja” – fogalmazott Luca Niculescu.
A külügyminisztérium kedd és csütörtök között tartja a romániai diplomácia éves közgyűlését, amelynek központi témája Románia diplomáciai válasza a geostratégiai változásokra.
59 éves korában elhunyt az Alexandrion Group alapítója, Nawaf Salameh – közölte az üzletember családja.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
szóljon hozzá!