Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
Alaposan módosítaná a Tudose-kormány a hozzájárulások rendszerét. Liviu Dragnea PSD-elnök azt ígéri, hogy a fizetések nem fognak ettől csökkenni.
2017. július 19., 15:042017. július 19., 15:04
Nő a nyugdíj- és egészségbiztosítási hozzájárulás, de továbbra is a munkáltató fizeti be azokat, az alkalmazottaknak nem kell maguknak intézniük – reagált Liviu Dragnea, a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke az elmúlt napokban napvilágot látott sajtóhírekre.
– hangsúlyozta a képviselőház elnöke. Mint részletezte, a terveik szerint a nyugdíjbiztosítás 25 százalékra, az egészségügyi alaphoz való hozzájárulás pedig 10 százalékra nő – igaz, a kormányprogram szerint a jelenlegi hat hozzájárulásból csak ez a kettő marad. A dokumentum azt is rögzíti egyebek mellett, hogy a hozzájárulások aránya a jelenlegi 39,5 százalékról 35 százalékra csökken.
„A fizetések nem fognak csökkenni. A béreknek jelenleg három értéke van: a nettó és a bruttó fizetés, illetve ezek felett az az összeg, amit tulajdonképpen kifizet a munkáltató. A bruttó fizetés és a munkáltató költségei között ott vannak a hozzájárulások, amiket a cég fizet ki, de kinek a számlájára?
– szögezte le Dragnea, bejelentve ennek apropóján, hogy a kormány azt tervezi, hogy a bruttó fizetés összege legyen a munkáltató által egy alkalmazott után kifizetett teljes összeg.
Jelen pillanatban a munkavállaló 10,5 százalékos tb-t, 0,5 százalékos munkanélküli, illetve 5,5 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulást fizet. A munkáltatót még további 5,2 százalékos egészségbiztosítás terheli, 0,5 százalékos munkanélküli hozzájárulás, normális körülmények között 15,8 százalékos tb, 0,85 százalékos hozzájárulás az Egységes Egészségbiztosítási Alaphoz (FNUASS), 0,4 százalék a kockázati és baleseti alaphoz és 0,25 százalék a fizetési követeléseket garantáló alapba megy.
Johannis: a szociáldemokraták menjenek haza
Klaus Johannis államfő keddi csíkszeredai látogatásán arra szólította fel a Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetőit, tisztázzák, hogy milyen gazdaságpolitikai terveik vannak, és csak azt követően álljanak azokkal elő, mivel a gazdaság és a befektetők mindenre reagálnak. „Súlyos politikai tévedés, ha egy parlamenti többséggel rendelkező kormánykoalíció új kifejezéseket visz be a köztudatba, amiket egyik nap bejelentenek, másnap visszavonják. Mivel ez a parlamenti többség képes átvinni a törvénymódosításokat, a gazdaság, a befektetők reagálnak az ilyesmire. Én nagy szeretettel azt ajánlanám a szociáldemokratáknak, hogy menjenek haza, és ítélkezzenek egy picit a saját programjuk felett, s amikor tudják, hogy mit akarnak, álljanak az ország elé, és mondják meg” – jelentette ki Klaus Johannis. Mihai Tudose kormányfő hétfőn bejelentette, hogy az üzleti forgalom megadóztatása lezárt téma. De közölte egyúttal, hogy még zajlanak a szimulációk a szolidaritási adóról.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!