Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
Alaposan módosítaná a Tudose-kormány a hozzájárulások rendszerét. Liviu Dragnea PSD-elnök azt ígéri, hogy a fizetések nem fognak ettől csökkenni.
2017. július 19., 15:042017. július 19., 15:04
Nő a nyugdíj- és egészségbiztosítási hozzájárulás, de továbbra is a munkáltató fizeti be azokat, az alkalmazottaknak nem kell maguknak intézniük – reagált Liviu Dragnea, a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke az elmúlt napokban napvilágot látott sajtóhírekre.
– hangsúlyozta a képviselőház elnöke. Mint részletezte, a terveik szerint a nyugdíjbiztosítás 25 százalékra, az egészségügyi alaphoz való hozzájárulás pedig 10 százalékra nő – igaz, a kormányprogram szerint a jelenlegi hat hozzájárulásból csak ez a kettő marad. A dokumentum azt is rögzíti egyebek mellett, hogy a hozzájárulások aránya a jelenlegi 39,5 százalékról 35 százalékra csökken.
„A fizetések nem fognak csökkenni. A béreknek jelenleg három értéke van: a nettó és a bruttó fizetés, illetve ezek felett az az összeg, amit tulajdonképpen kifizet a munkáltató. A bruttó fizetés és a munkáltató költségei között ott vannak a hozzájárulások, amiket a cég fizet ki, de kinek a számlájára?
– szögezte le Dragnea, bejelentve ennek apropóján, hogy a kormány azt tervezi, hogy a bruttó fizetés összege legyen a munkáltató által egy alkalmazott után kifizetett teljes összeg.
Jelen pillanatban a munkavállaló 10,5 százalékos tb-t, 0,5 százalékos munkanélküli, illetve 5,5 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulást fizet. A munkáltatót még további 5,2 százalékos egészségbiztosítás terheli, 0,5 százalékos munkanélküli hozzájárulás, normális körülmények között 15,8 százalékos tb, 0,85 százalékos hozzájárulás az Egységes Egészségbiztosítási Alaphoz (FNUASS), 0,4 százalék a kockázati és baleseti alaphoz és 0,25 százalék a fizetési követeléseket garantáló alapba megy.
Johannis: a szociáldemokraták menjenek haza
Klaus Johannis államfő keddi csíkszeredai látogatásán arra szólította fel a Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetőit, tisztázzák, hogy milyen gazdaságpolitikai terveik vannak, és csak azt követően álljanak azokkal elő, mivel a gazdaság és a befektetők mindenre reagálnak. „Súlyos politikai tévedés, ha egy parlamenti többséggel rendelkező kormánykoalíció új kifejezéseket visz be a köztudatba, amiket egyik nap bejelentenek, másnap visszavonják. Mivel ez a parlamenti többség képes átvinni a törvénymódosításokat, a gazdaság, a befektetők reagálnak az ilyesmire. Én nagy szeretettel azt ajánlanám a szociáldemokratáknak, hogy menjenek haza, és ítélkezzenek egy picit a saját programjuk felett, s amikor tudják, hogy mit akarnak, álljanak az ország elé, és mondják meg” – jelentette ki Klaus Johannis. Mihai Tudose kormányfő hétfőn bejelentette, hogy az üzleti forgalom megadóztatása lezárt téma. De közölte egyúttal, hogy még zajlanak a szimulációk a szolidaritási adóról.
A kormány 440 millió eurót különít el a Start-Up Nation program negyedik kiírására – jelentette be a csütörtöki kormányülésen Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A BYD idén hivatalosan is belép a romániai piacra, a legnagyobb kínai autógyártó célja pedig nem kevesebb, mint hogy öt éven belül túlszárnyalja a Daciát – adta hírül a ProMotor.
2024-ben a romániai kereskedelmi szálláshelyek összesen 2,178 millió külföldi turistát fogadtak, akik összesen 6,588 milliárd lejt – fejenként 3024,1 lejt – költöttek el – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A bukaresti értéktőzsdén (BVB) jegyzett vállalati kötvényeket bocsáthat ki forrásbevonási céllal a kolozsvári nemzetközi repülőtér, hogy meg tudja valósítani azokat a beruházásokat, amelyekkel évi 20 millió utasra növelhető a forgalma.
Állami garanciavállalás mellett támogatott kamatú agrárhiteleket ígér a következő hónapokra Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Florin Barbu szerint idéntől húszéves futamú beruházási agrárhiteleket is kínálnak a bankok.
Közel 45 százalékkal többet fizettek tavaly a szülők gyermekeik taníttatására 2021-hez viszonyítva, 2018-hoz képest pedig ez az összeg megháromszorozódott – derül ki a Mentsük meg a Gyermekeket romániai szervezetének kedden közzétett felméréséből.
Az üres álláshelyek aránya a múlt év utolsó negyedévében az euróövezetben 2,5 százalék, az Európai Unióban pedig 2,3 százalék volt, a tagállamok közül pedig Romániában, Bulgáriában és Lengyelországban volt a legalacsonyabb.
Csaknem 14 000 munkavállalási engedélyt bocsátottak ki Romániában külföldi állampolgárok számára az év első két hónapjában – tájékoztatott kedden az országos bevándorlási felügyelőség (IGI).
Több mint 2,2 milliárd lej értékben vásároltak Fidelis állampapírokat a romániaiak a március 7–14. közötti kibocsátási időszakban – tájékoztatott hétfőn a pénzügyminisztérium.
Az OMV Petrom vállalat képviselőit fogadta hétfőn a Cotroceni-palotában Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
szóljon hozzá!