Fotó: Agerpres
2010. február 08., 10:092010. február 08., 10:09
A jegybank szakemberei jövőre 2,7 százalékos inflációra számítanak. Az elemzők többek között a dohányáruk jövedéki adójának növekedése miatt módosították fölfelé az inflációs rátát. A legmagasabb mértékben, 6,5 százalékkal a dohányáruk ára fog növekedni idén, az üzemanyagért 4,5, a tojásért, gyümölcsökért és zöldségekért pedig 3,5 százalékkal fizetünk majd többet.
Mugur Isărescu hangsúlyozta, a gazdasági helyzet alakulását illetően továbbra is sok a bizonytalansági tényező. „Továbbra is sok a bizonytalansági tényező annak ellenére, hogy a politikai bizonytalanság megszűnt, elkészült a kormányprogram, és stabil a kapcsolat a Nemzetközi Valutaalappal. Ezért módosítanunk kellett a számításainkat. Változott az előrejelzés az idei inflációs célkitűzést illetően. Januárban magas volt az inflációs ráta, ami befolyásolni fogja az egész éves infláció értékét. Ennek ellenére lehetséges, hogy az éves infláció alacsonyabb legyen a kitűzött értéknél” – nyilatkozta Mugur Isărescu. Az RNB kormányzója magasnak, de még elfogadhatónak nevezte az idei évre kitűzött 5,9 százalékos államháztartási hiányt. Isărescu úgy véli, a hitelezés fellendülése – az alapkamat csökkentésének következményeként – nem fogja lényeges mértékben befolyásolni az infláció alakulását.
Annak ellenére, hogy 2010 első félévében várhatóan beindul a gazdasági növekedés, egyelőre nem várható, hogy a hitelminősítő intézetek javítsanak Románia eléggé kedvezőtlen besorolásán. „Nehezen elképzelhető, hogy a közeljövőben változtassanak a minősítésen. Először a kilátások kell hogy változzanak. A besorolás általában a kilátások javulásától számított hat hónap múlva javul” – jelentette ki Cristian Popa, a Román Nemzeti Bank helyettes kormányzója
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.