Eltérő trendek. Bihar, Kolozs és Temes megyében volt Bukarest mellett a legtöbb fizetésképtelenség, míg Hargita megyében a legkevesebb
Fotó: Pixabay
Az idei év első négy hónapjában 2526 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, csaknem 15 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában – derül ki a cégbíróság (ONRC) honlapján szerdán közzétett adatokból.
2024. június 05., 10:292024. június 05., 10:29
A legtöbb fizetésképtelenné vált cég és egyéni vállalkozó Bukarestben volt, összesen 490 jogi személy, 7,69 százalékkal több, mint a múlt év első négy hónapjában.
A további sorrend: Bihar megye (222 fizetésképtelenné vált cég és egyéni vállalkozás, 47,02 százalékos növekedés), Kolozs megye (193, 51,97 százalékos növekedés), Temes megye (145, 51,04 százalékos csökkenés).
Tavaly enyhén, 0,02 százalékkal 6650-re nőtt a fizetésképtelenné vált cégek és egyéni vállalkozók száma 2022-höz viszonyítva – derül ki a cégbíróság (ONRC) honlapján hétfőn közzétett adatokból.
Tevékenységi ágazatok szerinti lebontásban a legtöbb fizetésképtelenséget a nagy- és kiskereskedelem, gépjármű- és motorkerékpár-javítás terén (677, 9,9 százalékos növekedés 2023-hoz képest), az építőiparban (523, 22,48 százalékos növekedés) és a feldolgozóiparban (287, 12,55 százalékos növekedés) jegyezték.
Az Agerpres által szemlézett adatsorok szerint áprilisban országszerte 723 cég vált fizetésképtelenné.
Nem tartja jó megoldásnak a négy legnagyobb gazdaérdekvédelmi szervezetet tömörítő Mezőgazdasági és Együttműködési Szövetség elnöke, Nicu Vasile, hogy a kormány a gazdatüntetések kapcsán külön-külön tárgyal számtalan gazdaszervezettel.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!