Közel 240 ezer mezőgazdasági farm fizetésképtelen – Gazdaszövetségi elnök a Krónikának a kormányzati tárgyalásokról

Nicu Vasile azt kérte a kormánytól, hogy egységes csomagban tárgyalják a román mezőgazdaság helyzetét •  Fotó: Makkay József

Nicu Vasile azt kérte a kormánytól, hogy egységes csomagban tárgyalják a román mezőgazdaság helyzetét

Fotó: Makkay József

Nem tartja jó megoldásnak a négy legnagyobb gazdaérdekvédelmi szervezetet tömörítő Mezőgazdasági és Együttműködési Szövetség (AAC) soros elnöke, Nicu Vasile, hogy a kormány a gazdatüntetések kapcsán külön-külön tárgyal számtalan gazdaszervezettel, és mindegyiknek ígér valamit. A Krónikának nyilatkozó szakember a mezőgazdasági miniszterrel folytatott hét eleji megbeszélésén átfogó agrárstratégiát sürgetett a mintegy 235 ezer, a fizetésképtelenség határára került romániai mezőgazdasági farm megsegítésére.

Makkay József

2024. január 17., 19:552024. január 17., 19:55

2024. január 17., 20:002024. január 17., 20:00

A mezőgazdasági miniszterrel tárgyalt a négy legnagyobb romániai gazdaszervezet társulásából létrejött Mezőgazdasági és Együttműködési Szövetség (AAC). A Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája (LAPAR), a Pro Agro szervezet, a Kukoricatermesztők Országos Szövetsége (Forumul APPR) és a Mezőgazdasági Szövetkezetek Országos Szövetsége által megalakított érdekvédelmi szövetség soros elnöke, Nicu Vasile Ilfov megyei gabonatermesztő agrárvállalkozó, mezőgazdasági szakember a Krónikának elmondta, hogy a mezőgazdasági miniszterrel január 15-re egyeztetett találkozójuk dátumáról még a gazdatüntetések előtt egyezség született, a megbeszélésen viszont a spontán szerveződött gazdatüntetések résztvevőinek követeléseit is tolmácsolták.

,,Mintegy négy éve havonta több alkalommal is tájékoztatjuk a mezőgazdasági minisztérium vezetőségét, illetve a kormányt az agráriummal kapcsolatos meglátásainkról.

Idézet
A területi szervezeteinktől érkező panaszokat, észrevételeket, a mezőgazdaság fejlesztésével kapcsolatos elképzeléseket összegyúrjuk beadvánnyá, és azt eljuttatjuk a szakminisztériumba.

Legutóbb december végén jeleztük, hogy igen súlyos anyagi helyzetbe került mintegy 235 ezer agrárvállalkozás” – nyilatkozta portálunknak az érdekvédelmi szövetség elnöke. A fizetésképtelenség határán álló farmok többsége igen nehéz mezőgazdasági évet zárt a nyomott gabona- és egyéb mezőgazdasági termékek ára miatt, de nincsenek jobb helyzetben az állattartó farmok sem.

Gazdatüntetés Háromszéken. Az érdekvédelmi szervezeteknek már nincs ráhatásuk a spontán tüntetésekre •  Fotó: Farkas Orsolya Galéria

Gazdatüntetés Háromszéken. Az érdekvédelmi szervezeteknek már nincs ráhatásuk a spontán tüntetésekre

Fotó: Farkas Orsolya

Románia kapja az egyik legkisebb uniós agrártámogatást

Nicu Vasile a romániai mezőgazdaságot sújtó egyik legnagyobb gondnak az illojális konkurenciát kimerítő, az unión kívüli, elsősorban az ukrajnai mezőgazdasági termékek vámmentes behozatalát tartja. Kérdésünkre, hogy mennyire lehet komolyan venni a bukaresti kormány kijelentését azzal kapcsolatban, hogy a konstancai kikötőbe „zárt folyosón” érkező ukrán gabonából nem jut a romániai piacra, az érdekvédelmi szövetség vezetője válaszként egy uniós statisztikát ismertetett: 2023-ban az exportált ukrajnai mezőgazdasági termékek több mint 60 százaléka uniós országok piacára került.

Nicu Vasile szerint részletkérdés, hogy szárazföldön vagy hajón keresztül melyik uniós országba jut az ukrán gabona, ugyanis a célországokból feldolgozott formában lisztet, takarmánykeveréket, étolajat és számos más terméket terítenek a többi uniós ország piacain. ,,Ezzel magyarázható, hogy

Idézet
a zömében ukrajnai gabonát felhasználó nyugat-európai állattenyésztő farmok olcsón exportálják a romániai piacra is a disznó- vagy szárnyashúst, ami igen nehéz helyzetbe hozza a hazai gazdákat”

– érvelt az elnök.

A bajokat tetézi, hogy a romániai mezőgazdasági termelők kapják az egyik legalacsonyabb agrártámogatást az Európai Unió tagországai közül. A gazdaszövetségi elnök szerint a mezőgazdasági miniszterrel folytatott tárgyalásokon ezt a méltánytalanságot is felvetették. Azt kérték, hogy a román kormány minél hamarabb kezdjen átfogó tárgyalásokat erről az Európai Bizottsággal, amit a romániai EP-képviselők is támogatnak. Nicu szerint a mezőgazdasági támogatások terén is egységesíteni kell az uniós agrárpiacot, mert a mai rendszer áthatolhatatlan akadályokat állít a romániai mezőgazdaság elé.

A kormány szándékaiban bíznak

A mezőgazdasági szakember arra is kitért, hogy a romániai piac védelmét követelők számára téves percepció, amikor zárt piacot képzelnek el. „A romániai agrár- és élelmiszerpiac az uniós, illetve a globális piac szerves része. Ebből kell kiindulni, amikor hazai gazdáink értékesítési gondjairól beszélünk, akik egyre inkább kiszorulnak nem csak az egységes uniós, hanem a hazai piacról is. Ennek okait ágazatról ágazatra meg kell vizsgálni, és külön-külön megoldáskereső stratégiát kidolgozni” – nyomatékosította Nicu Vasile.

Az elnök hibásnak tartja a kormány döntését, hogy meghosszabbítani készül az élelmiszerek árrésének szabályozásáról szóló rendeletét.

Úgy véli, más módon kell megközelíteni a hazai gazdák versenyképességét és az élelmiszerárak alakulását.

A Mezőgazdasági és Együttműködési Szövetség vezetője ugyanakkor azt szorgalmazta Florin Barbu mezőgazdasági miniszternél, hogy a gazdatársadalom problémáit egységes csomagban tárgyalják. Csak ez lehet jó válasz a gazdák követeléseire, akiknek spontán tiltakozó akcióira nincs sok ráhatása az érdekvédelmi szervezeteknek. Nicu Vasile szerint ha a gazdatársadalom azt látja, hogy a kormány érdemben foglalkozik a mezőgazdaság égető kérdéseivel, egységes szándék alakul ki a párbeszédre, hiszen mindenkinek az az érdeke, hogy a mezőgazdaság nehéz helyzetére a kormány közép- és hosszú távú megoldást találjon.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 09., szerda

A kormány célkeresztjében a különnyugdíjak, illetve a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatára

Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.

A kormány célkeresztjében a különnyugdíjak, illetve a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatára
2025. július 08., kedd

Pénzügyminiszter: el kell kerülni az uniós források befagyasztását, Románia leminősítését

A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.

Pénzügyminiszter: el kell kerülni az uniós források befagyasztását, Románia leminősítését
2025. július 08., kedd

Költségvetési Tanács: a deficitcsökkentő csomag bevezetésével Románia elkerülheti a leminősítést

Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.

Költségvetési Tanács: a deficitcsökkentő csomag bevezetésével Románia elkerülheti a leminősítést
2025. július 08., kedd

Sokba fog fájni: jelentősen drágulnak augusztustól az üzemanyagok

A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.

Sokba fog fájni: jelentősen drágulnak augusztustól az üzemanyagok
2025. július 08., kedd

Folytatódnak a tiltakozó akciók a közszférában

A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.

Folytatódnak a tiltakozó akciók a közszférában
2025. július 08., kedd

Lépéskényszerben a kormány: nincsenek EU-pénzek, ha nem sikerül teljesíteni a mérföldköveket

Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.

Lépéskényszerben a kormány: nincsenek EU-pénzek, ha nem sikerül teljesíteni a mérföldköveket
2025. július 08., kedd

Bolojan az áfaemelésről: az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, ezt meg kell lépni

Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.

Bolojan az áfaemelésről: az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, ezt meg kell lépni
2025. július 08., kedd

A siralmas gazdasági helyzet ellenére kétszeresére emelték a román állami légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét

Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.

A siralmas gazdasági helyzet ellenére kétszeresére emelték a román állami légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét
2025. július 07., hétfő

Állami roncshoz irányítanák a lakosságnak szánt milliárdokat?

A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.

Állami roncshoz irányítanák a lakosságnak szánt milliárdokat?
2025. július 07., hétfő

Máris visszafogta a költekezést a lakosság, elemzők szerint a recesszió sem zárható ki

Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.

Máris visszafogta a költekezést a lakosság, elemzők szerint a recesszió sem zárható ki