Nicu Vasile azt kérte a kormánytól, hogy egységes csomagban tárgyalják a román mezőgazdaság helyzetét
Fotó: Makkay József
Nem tartja jó megoldásnak a négy legnagyobb gazdaérdekvédelmi szervezetet tömörítő Mezőgazdasági és Együttműködési Szövetség (AAC) soros elnöke, Nicu Vasile, hogy a kormány a gazdatüntetések kapcsán külön-külön tárgyal számtalan gazdaszervezettel, és mindegyiknek ígér valamit. A Krónikának nyilatkozó szakember a mezőgazdasági miniszterrel folytatott hét eleji megbeszélésén átfogó agrárstratégiát sürgetett a mintegy 235 ezer, a fizetésképtelenség határára került romániai mezőgazdasági farm megsegítésére.
2024. január 17., 19:552024. január 17., 19:55
2024. január 17., 20:002024. január 17., 20:00
A mezőgazdasági miniszterrel tárgyalt a négy legnagyobb romániai gazdaszervezet társulásából létrejött Mezőgazdasági és Együttműködési Szövetség (AAC). A Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája (LAPAR), a Pro Agro szervezet, a Kukoricatermesztők Országos Szövetsége (Forumul APPR) és a Mezőgazdasági Szövetkezetek Országos Szövetsége által megalakított érdekvédelmi szövetség soros elnöke, Nicu Vasile Ilfov megyei gabonatermesztő agrárvállalkozó, mezőgazdasági szakember a Krónikának elmondta, hogy a mezőgazdasági miniszterrel január 15-re egyeztetett találkozójuk dátumáról még a gazdatüntetések előtt egyezség született, a megbeszélésen viszont a spontán szerveződött gazdatüntetések résztvevőinek követeléseit is tolmácsolták.
,,Mintegy négy éve havonta több alkalommal is tájékoztatjuk a mezőgazdasági minisztérium vezetőségét, illetve a kormányt az agráriummal kapcsolatos meglátásainkról.
Legutóbb december végén jeleztük, hogy igen súlyos anyagi helyzetbe került mintegy 235 ezer agrárvállalkozás” – nyilatkozta portálunknak az érdekvédelmi szövetség elnöke. A fizetésképtelenség határán álló farmok többsége igen nehéz mezőgazdasági évet zárt a nyomott gabona- és egyéb mezőgazdasági termékek ára miatt, de nincsenek jobb helyzetben az állattartó farmok sem.
Gazdatüntetés Háromszéken. Az érdekvédelmi szervezeteknek már nincs ráhatásuk a spontán tüntetésekre
Fotó: Farkas Orsolya
Románia kapja az egyik legkisebb uniós agrártámogatást
Nicu Vasile a romániai mezőgazdaságot sújtó egyik legnagyobb gondnak az illojális konkurenciát kimerítő, az unión kívüli, elsősorban az ukrajnai mezőgazdasági termékek vámmentes behozatalát tartja. Kérdésünkre, hogy mennyire lehet komolyan venni a bukaresti kormány kijelentését azzal kapcsolatban, hogy a konstancai kikötőbe „zárt folyosón” érkező ukrán gabonából nem jut a romániai piacra, az érdekvédelmi szövetség vezetője válaszként egy uniós statisztikát ismertetett: 2023-ban az exportált ukrajnai mezőgazdasági termékek több mint 60 százaléka uniós országok piacára került.
Nicu Vasile szerint részletkérdés, hogy szárazföldön vagy hajón keresztül melyik uniós országba jut az ukrán gabona, ugyanis a célországokból feldolgozott formában lisztet, takarmánykeveréket, étolajat és számos más terméket terítenek a többi uniós ország piacain. ,,Ezzel magyarázható, hogy
– érvelt az elnök.
A bajokat tetézi, hogy a romániai mezőgazdasági termelők kapják az egyik legalacsonyabb agrártámogatást az Európai Unió tagországai közül. A gazdaszövetségi elnök szerint a mezőgazdasági miniszterrel folytatott tárgyalásokon ezt a méltánytalanságot is felvetették. Azt kérték, hogy a román kormány minél hamarabb kezdjen átfogó tárgyalásokat erről az Európai Bizottsággal, amit a romániai EP-képviselők is támogatnak. Nicu szerint a mezőgazdasági támogatások terén is egységesíteni kell az uniós agrárpiacot, mert a mai rendszer áthatolhatatlan akadályokat állít a romániai mezőgazdaság elé.
A kormány szándékaiban bíznak
A mezőgazdasági szakember arra is kitért, hogy a romániai piac védelmét követelők számára téves percepció, amikor zárt piacot képzelnek el. „A romániai agrár- és élelmiszerpiac az uniós, illetve a globális piac szerves része. Ebből kell kiindulni, amikor hazai gazdáink értékesítési gondjairól beszélünk, akik egyre inkább kiszorulnak nem csak az egységes uniós, hanem a hazai piacról is. Ennek okait ágazatról ágazatra meg kell vizsgálni, és külön-külön megoldáskereső stratégiát kidolgozni” – nyomatékosította Nicu Vasile.
Úgy véli, más módon kell megközelíteni a hazai gazdák versenyképességét és az élelmiszerárak alakulását.
A Mezőgazdasági és Együttműködési Szövetség vezetője ugyanakkor azt szorgalmazta Florin Barbu mezőgazdasági miniszternél, hogy a gazdatársadalom problémáit egységes csomagban tárgyalják. Csak ez lehet jó válasz a gazdák követeléseire, akiknek spontán tiltakozó akcióira nincs sok ráhatása az érdekvédelmi szervezeteknek. Nicu Vasile szerint ha a gazdatársadalom azt látja, hogy a kormány érdemben foglalkozik a mezőgazdaság égető kérdéseivel, egységes szándék alakul ki a párbeszédre, hiszen mindenkinek az az érdeke, hogy a mezőgazdaság nehéz helyzetére a kormány közép- és hosszú távú megoldást találjon.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!