Közel 240 ezer mezőgazdasági farm fizetésképtelen – Gazdaszövetségi elnök a Krónikának a kormányzati tárgyalásokról

Nicu Vasile azt kérte a kormánytól, hogy egységes csomagban tárgyalják a román mezőgazdaság helyzetét •  Fotó: Makkay József

Nicu Vasile azt kérte a kormánytól, hogy egységes csomagban tárgyalják a román mezőgazdaság helyzetét

Fotó: Makkay József

Nem tartja jó megoldásnak a négy legnagyobb gazdaérdekvédelmi szervezetet tömörítő Mezőgazdasági és Együttműködési Szövetség (AAC) soros elnöke, Nicu Vasile, hogy a kormány a gazdatüntetések kapcsán külön-külön tárgyal számtalan gazdaszervezettel, és mindegyiknek ígér valamit. A Krónikának nyilatkozó szakember a mezőgazdasági miniszterrel folytatott hét eleji megbeszélésén átfogó agrárstratégiát sürgetett a mintegy 235 ezer, a fizetésképtelenség határára került romániai mezőgazdasági farm megsegítésére.

Makkay József

2024. január 17., 19:552024. január 17., 19:55

2024. január 17., 20:002024. január 17., 20:00

A mezőgazdasági miniszterrel tárgyalt a négy legnagyobb romániai gazdaszervezet társulásából létrejött Mezőgazdasági és Együttműködési Szövetség (AAC). A Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája (LAPAR), a Pro Agro szervezet, a Kukoricatermesztők Országos Szövetsége (Forumul APPR) és a Mezőgazdasági Szövetkezetek Országos Szövetsége által megalakított érdekvédelmi szövetség soros elnöke, Nicu Vasile Ilfov megyei gabonatermesztő agrárvállalkozó, mezőgazdasági szakember a Krónikának elmondta, hogy a mezőgazdasági miniszterrel január 15-re egyeztetett találkozójuk dátumáról még a gazdatüntetések előtt egyezség született, a megbeszélésen viszont a spontán szerveződött gazdatüntetések résztvevőinek követeléseit is tolmácsolták.

,,Mintegy négy éve havonta több alkalommal is tájékoztatjuk a mezőgazdasági minisztérium vezetőségét, illetve a kormányt az agráriummal kapcsolatos meglátásainkról.

Idézet
A területi szervezeteinktől érkező panaszokat, észrevételeket, a mezőgazdaság fejlesztésével kapcsolatos elképzeléseket összegyúrjuk beadvánnyá, és azt eljuttatjuk a szakminisztériumba.

Legutóbb december végén jeleztük, hogy igen súlyos anyagi helyzetbe került mintegy 235 ezer agrárvállalkozás” – nyilatkozta portálunknak az érdekvédelmi szövetség elnöke. A fizetésképtelenség határán álló farmok többsége igen nehéz mezőgazdasági évet zárt a nyomott gabona- és egyéb mezőgazdasági termékek ára miatt, de nincsenek jobb helyzetben az állattartó farmok sem.

Gazdatüntetés Háromszéken. Az érdekvédelmi szervezeteknek már nincs ráhatásuk a spontán tüntetésekre •  Fotó: Farkas Orsolya Galéria

Gazdatüntetés Háromszéken. Az érdekvédelmi szervezeteknek már nincs ráhatásuk a spontán tüntetésekre

Fotó: Farkas Orsolya

Románia kapja az egyik legkisebb uniós agrártámogatást

Nicu Vasile a romániai mezőgazdaságot sújtó egyik legnagyobb gondnak az illojális konkurenciát kimerítő, az unión kívüli, elsősorban az ukrajnai mezőgazdasági termékek vámmentes behozatalát tartja. Kérdésünkre, hogy mennyire lehet komolyan venni a bukaresti kormány kijelentését azzal kapcsolatban, hogy a konstancai kikötőbe „zárt folyosón” érkező ukrán gabonából nem jut a romániai piacra, az érdekvédelmi szövetség vezetője válaszként egy uniós statisztikát ismertetett: 2023-ban az exportált ukrajnai mezőgazdasági termékek több mint 60 százaléka uniós országok piacára került.

Nicu Vasile szerint részletkérdés, hogy szárazföldön vagy hajón keresztül melyik uniós országba jut az ukrán gabona, ugyanis a célországokból feldolgozott formában lisztet, takarmánykeveréket, étolajat és számos más terméket terítenek a többi uniós ország piacain. ,,Ezzel magyarázható, hogy

Idézet
a zömében ukrajnai gabonát felhasználó nyugat-európai állattenyésztő farmok olcsón exportálják a romániai piacra is a disznó- vagy szárnyashúst, ami igen nehéz helyzetbe hozza a hazai gazdákat”

– érvelt az elnök.

A bajokat tetézi, hogy a romániai mezőgazdasági termelők kapják az egyik legalacsonyabb agrártámogatást az Európai Unió tagországai közül. A gazdaszövetségi elnök szerint a mezőgazdasági miniszterrel folytatott tárgyalásokon ezt a méltánytalanságot is felvetették. Azt kérték, hogy a román kormány minél hamarabb kezdjen átfogó tárgyalásokat erről az Európai Bizottsággal, amit a romániai EP-képviselők is támogatnak. Nicu szerint a mezőgazdasági támogatások terén is egységesíteni kell az uniós agrárpiacot, mert a mai rendszer áthatolhatatlan akadályokat állít a romániai mezőgazdaság elé.

A kormány szándékaiban bíznak

A mezőgazdasági szakember arra is kitért, hogy a romániai piac védelmét követelők számára téves percepció, amikor zárt piacot képzelnek el. „A romániai agrár- és élelmiszerpiac az uniós, illetve a globális piac szerves része. Ebből kell kiindulni, amikor hazai gazdáink értékesítési gondjairól beszélünk, akik egyre inkább kiszorulnak nem csak az egységes uniós, hanem a hazai piacról is. Ennek okait ágazatról ágazatra meg kell vizsgálni, és külön-külön megoldáskereső stratégiát kidolgozni” – nyomatékosította Nicu Vasile.

Az elnök hibásnak tartja a kormány döntését, hogy meghosszabbítani készül az élelmiszerek árrésének szabályozásáról szóló rendeletét.

Úgy véli, más módon kell megközelíteni a hazai gazdák versenyképességét és az élelmiszerárak alakulását.

A Mezőgazdasági és Együttműködési Szövetség vezetője ugyanakkor azt szorgalmazta Florin Barbu mezőgazdasági miniszternél, hogy a gazdatársadalom problémáit egységes csomagban tárgyalják. Csak ez lehet jó válasz a gazdák követeléseire, akiknek spontán tiltakozó akcióira nincs sok ráhatása az érdekvédelmi szervezeteknek. Nicu Vasile szerint ha a gazdatársadalom azt látja, hogy a kormány érdemben foglalkozik a mezőgazdaság égető kérdéseivel, egységes szándék alakul ki a párbeszédre, hiszen mindenkinek az az érdeke, hogy a mezőgazdaság nehéz helyzetére a kormány közép- és hosszú távú megoldást találjon.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 02., szerda

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el

Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el
2025. április 02., szerda

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik

Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik
2025. április 01., kedd

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
2025. április 01., kedd

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban
2025. március 30., vasárnap

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra

Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra
2025. március 28., péntek

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből

A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből
2025. március 28., péntek

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében

Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében
2025. március 27., csütörtök

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma

Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma
2025. március 27., csütörtök

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság

A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság
2025. március 27., csütörtök

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás

A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás