Úgy tűnik, egyelőre nincs közös álláspont a különleges nyugdíjak eltörlésének ügyében
Fotó: Alex Micsik/Agerpres
Nincs konszenzus a kormánykoalícióban annak kapcsán, hogy mely foglalkozási kategóriák esetében kellene felszámolni a nem a hozzájáruláson alapuló különleges nyugdíjiakat – nyilatkozta Cristian Ghinea európai uniós projektekért felelős tárcavezető.
2021. június 10., 12:522021. június 10., 12:52
„Úgy hiszem, nagyon figyelmesen el kell olvasnunk az alkotmánybíróság döntéseit, mivel van mozgástér a törvényalkotásra. A taláros testület nagyon világosan fogalmazott a bírák és ügyészek kapcsán, kimondta, az összes többi nyugdíj összegét összhangba lehet hozni a befizetett hozzájárulással, és meg tudjuk ezt tenni. Politikai akaratra van szükség” – jelentette ki az USR–PLUS politikusa a Digi 24 hírtelevízió szerda esti műsorában.
„Átlag-hozzájárulást számolnak az utolsó tíz évre. Amúgy is ezeknek az embereknek nagy fizetésük volt.
– húzta alá a tárcavezető.
Postán fogja megkapni 580, eddig különnyugdíjra jogosult volt parlamenti képviselő az összeg folyósításának megszűnésére vonatkozó rendelkezést.
„Ha valaki nem járult hozzá az államkasszához, mert a kommunista hatalom ezt nem kérte, úgy vesszük, mintha ez mégis megtörtént volna. Ezt írja ott a PNRR-ben (országos helyreállítás terv – szerk. megj.), hogy tegyük arányossá a különleges nyugdíjakat a hozzájárulás mértékével” – tette hozzá Ghinea.
„Zajlanak az egyeztetések a koalícióban. Nincs konszenzus annak kapcsán, hogy a különleges nyugdíjak mely kategóriáira vonatkozzon. Számtalan egyeztetés volt a témában, amelyeket nem hozok nyilvánosságra. Nem fair a partnereinkkel szemben. Ahogy közeledünk a döntéshozatalhoz, úgy válik élesebbé a helyzet, és erre a beszélgetésre a nyilvánosság előtt is sort kell keríteni” – fogalmazott Ghinea.
A liberális párti parlamenti képviselők meg fogják szavazni a törvényhozók különnyugdíjának felszámolását – jelentette ki szerdán Ludovic Orban, a PNL elnöke.
„Van néhány alkotmánybírósági korlátozás. A taláros testületnek ezek a döntései tévesek. Nem matematikai kérdés.
– vallja Ghinea, aki szerint az alkotmánybírák kinevezésekor szem előtt kellene tartani azt is, hogy milyen álláspontjuk van a különleges nyugdíjak kapcsán.
„Az elkövetkező években lesznek jelölések, lejár néhány mandátum. Azt akarom, hogy legalább az USR–PLUS által a leendő alkotmánybírákra leadott parlamenti szavazatok feltétele legyen egy észszerű vélemény, amely szerint nincsenek olyan kategóriák, akik kivételt jelenténének a hozzájárulás alól. Ahogyan az amerikaiak is részletesen kikérdezik a legfelsőbb bíróság bíráit arról, hogy bizonyos témákról milyen véleményük van, mi is így fogjuk megkérdezni azokat, akiket az alkotmánybíróságba küldünk, hogy mit gondolnak erről a kérdésről, ami számunkra maximálisan politikai kulcskérdés” – szögezte le Cristian Ghinea.
„A romániai politikum nem akarja megnyugtatóan rendezni a különnyugdíjak kérdését, különben alkotmányos megoldást találna” – jelentette ki a Krónika megkeresésére Puskás Bálint volt alkotmánybíró.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
1 hozzászólás