Fotó: Haáz Vince
Az uniós tagországok mezőgazdaságát érintő megszorítások gyors eltörlésében bízik Nicu Vasile, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája (LAPAR) elnöke. A mezőgazdasági szakember szerint az uniós csúcsintézmények új vezetőtestületei számára az európai agrárágazatnak prioritást kell élveznie.
2024. július 05., 20:112024. július 05., 20:11
2024. július 06., 09:052024. július 06., 09:05
Nicu Vasile, az ország legnagyobb mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetének, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligájának (LAPAR) elnöke az EU csúcsintézményei vezetőtestületének megválasztása, illetve a magyar EU-s elnökség kapcsán a Krónikának úgy fogalmazott, hogy az agrárkérdések prioritást fognak élvezni a brüsszeli döntéshozók asztalán.
– mutatott rá a Krónikának az Ilfov megyei mezőgazdasági szakember.
A LAPAR elnöke uniós szakértőkkel folytatott eszmecseréi alapján portálunknak elmondta, hogy az eddigi brüsszeli adminisztráció környezetvédelem címszó alatt úgy erőszakolt ki döntéseket, hogy az elfogadott uniós határozatok mögött nem állt komolyan vehető szakvélemény.
Nicu Vasile szerint az agrárágazatban el kell felejteni a megszorításokat, mert túl sok teher nehezedett az elmúlt években a mezőgazdaság vállára ahhoz, hogy a gondokat a gazdák orvosolni tudják.
– érvelt portálunknak a szakember.
Nicu Vasile, a LAPAR elnöke szerint mindenféle megszorítást el kell törölni az agrárágazatban
Fotó: Makkay József
Nicu Vasile szerint Románia nem ellenzi a környezetvédelmi intézkedéseket, de ezek bevezetésének a különbségek figyelembe vételével kell történnie. A román ipart nem lehet például a német mellé állítani, hiszen Romániában alig maradtak gyárak, amelyek szennyezhetnék a levegőt, a rendszerváltás óta a teljes ipar leépült, vagy átalakult. Ilyen formán Brüsszel nem gondolkodhat egységes környezetvédelmi elvárásokban sem az ipar, sem a mezőgazdaság területén, véli a szakember.
Az egyes gazdaszervezetek részéről felmerült tiltakozások kapcsán Nicu Vasile egyértelművé tette, hogy a LAPAR nem támogat újabb gazdatüntetéseket, ,,mert azzal most semmit nem lehet megoldani”.
A LAPAR elnöke azt is hangsúlyozta, hogy helyettünk senki nem fogja elvégezni a ,,házi feladatokat”, ez nem Brüsszel, hanem a bukaresti kormányintézmények dolga. Vasile szerint a román mezőgazdaság jövője a hosszú távú stratégiák kidolgozásán múlik: az agrárágazat fejlesztése költségvetési, környezetvédelmi, gazdasági és egyéb stratégiákon nyugszik, amelyek nem lehetnek kormányfüggőek. Nicu Vasile közmegegyezést szorgalmaz a román pártok között arról, hogyan nézzen ki a romániai agrárágazat a következő évtizedekben, és szerinte ezt az alaposan kidolgozott agrárstratégiát kell egyeztetni az uniós agrárstratégiával.
Egyre több elgondolkodtató információ lát napvilágot az Európai Unió átfogó és erőteljes „zöldítési programjáról”. A sokak szerint ideológiai fegyverként használt uniós környezetvédelemről Winkler Gyula európai parlamenti képviselőt faggattuk.
Nem fogjuk túlélni ezt a ,,zöld őrületet” – fakadt ki idén tavasszal egy francia traktoros tüntető Párizs külvárosában, amikor az újságírók arról faggatták, mi a gazdákra leselkedő legnagyobb veszély.
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Hiába várják sokan hosszú évek óta, a közeljövőben nem fognak látványosan csökkenni a hatalmasra duzzadt kolozsvári ingatlanárak – vallják a Krónika által megkérdezett szakemberek, akik szerint több tényező együttállása alakította az árakat.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának európai uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.
Az idei év elejétől szeptember végéig 3,69 százalékkal 5,362 milliárd euróra nőtt Romániában a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke 2023 azonos időszakához képest – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
A romániai webáruházak az idei fekete pénteken a tavalyinál 5 százalékkal több rendelést regisztráltak, és az árleszállítások időszakában elkönyvelt bevételük 18 százalékkal haladta meg a múlt évit – derül ki a MerchantPro szerdán közzétett elemzéséből.
Hiába hirdettek győztest az észak-erdélyi autópálya legnehezebb, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt pályázaton, az építés tovább csúszhat, miután az egyik jelentkező megóvta az eredményt.
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-ai fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben; a legnagyobb értékű rendelés meghaladta a 75 000 lejt.
szóljon hozzá!