Népszerűek az innovatív fizetési alternatívák – A jegybank is csak elemzi még, hogy milyen kockázatai lehetnek a fintechnek

A romániai revolutos fantomképe: 34 éves, nagyvárosokban él, és belföldön is fizet az „eszközzel” •  Fotó: 123RF

A romániai revolutos fantomképe: 34 éves, nagyvárosokban él, és belföldön is fizet az „eszközzel”

Fotó: 123RF

Romániában is egyre többen veszik igénybe a bankolás új formáját biztosító fintech cégek szolgáltatásait, hiszen a digitális pénzügyek legújabb generációjával a banki szolgáltatások leegyszerűsödnek, felgyorsulnak, nem utolsósorban pedig olcsóbbak. A Revolut-felhasználók száma már elérte az egymilliót, amivel Európa élmezőnyébe lépett az ország. A fintechkel járó kockázatok felmérése viszont még zajlik.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. február 08., 12:112020. február 08., 12:11

2020. február 08., 12:192020. február 08., 12:19

Csaknem két évvel azután, hogy megjelent a romániai piacon a brit Revolut fintech cég a maga virtuális és fizikai formában is létező „bankkártyájával”, máris elérte az egymillió felhasználót, ezzel pedig a második legnagyobb piacnak minősül Nagy-Britannia után – adott hírt a fejleményről a vállalat.

A 2015-ben alapított társaság szolgáltatásait már több mint 8 millióan veszik igénybe világszerte. Lényege röviden: nem létezik fizikai bank, mobiltelefonon regisztrálhatnak az érdeklődők, a kártya pedig virtuális vagy igazi is, rendes nemzetközi számlaszám (IBAN) jár hozzá.

Továbbá – mint a cég hangsúlyozza – nemcsak a fizetések válnak egyszerűbbé és olcsóbbá, hanem pénzküldésre is alkalmas, pár kattintással lehet utalni – nem csak revolutos – rokonoknak, ismerősöknek különböző összegeket.

Bejött a mézesmadzag

A friss statisztika szerint mostanáig a román állampolgárok csaknem 4 milliárd euró értékben fizettek Revoluttal, a trend a 2019-es év második felében gyorsult fel, amikor bő 400 százalékos növekedést jelentettek. 2018 májusa óta összesen több mint 58 millió tranzakciót jelentettek. És bár nagyon sokan utazási kártyaként gondolnak a Revolutra, mivel többek között azzal reklámozta magát, hogy középárfolyamon fizethetünk ezzel az eszközzel bárhol a világon, nincs átváltási díj, banki illeték, ma már a mindennapok részévé vált, és a tranzakciók 62 százalékát belföldön bonyolítják a felhasználók. A leginkább kedvelt kereskedők a revolutosok körében az Uber, a Carrefour, a Lagardère Travel Retail, a McDonald’s, valamint az Auchan. Sok felhasználó él ugyanakkor a Vaults elnevezésű „persely” nyújtotta lehetőséggel, aminek köszönhetően különböző pénzösszegeket lehet félretenni például a soron következő külföldi kirándulásra.

De kik is a revolutosok? Erre is választ kapunk a brit fintech cég közleményéből: főként városi lakosok, akiknek számottevő hányada Bukarestben, Kolozsváron, Temesváron vagy Jászvásáron él, átlag életkoruk pedig 34 év.

A tavalyi óriási gyarapodás amúgy nagyban betudható egy „mézesmadzagnak”: a fintech cég újra bevetette időről időre alkalmazott tagtoborzó kampányát, 50 lejt kapott a kártyájára, aki meghívott egy új tagot, és az újonc számláján is megjelent egy kisebb összeg.

Miért éri meg?

A Revolut még mindig nem nyereséges, startup cég, tehát finanszírozzák. De a startupokra általában az jellemző, hogy évekig esetleg veszteségesek, aztán tőzsdére mennek, és annyira felértékelődik a részvényük, hogy akár milliárdokat érő céggé válnak.

A pénznemek közötti ingyenes átváltásnak van egy határértéke, minden, az előfizetési időponthoz képest új hónapban 6000 euró felett 0,5 százalékos méltányossági díjat számítanak fel.

Ha előfizetéses csomagra vált az ügyfél, az ingyenes devizaváltási limitet eltörlik. Ezek a díjak nem nagyok, de sok felhasználó esetén, valamint további szolgáltatások értékesítésével a cégnek is meg fogja érni.

Zajlik a kockázatok felmérése

Sokan fogadták ugyanakkor kétkedve az új és korszerű fizetőeszközt; az esetleges kockázatokról Bálint Csabát, a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsi tagját kérdeztük. „A fintech megjelenésével nagyon erős, innovatív versenytársat kapott a hagyományos bankszektor” – szögezte le megkeresésünkre a szakember, jelezve, jelenleg a kockázatok felmérésének szakaszában vannak.„Én örülök a fintech megjelenésének, hiszen a verseny előrevisz, ha tisztességes. Az előretörésük ugyanis arra készteti a bankokat, hogy felvegyék a kesztyűt, előremutató, hatékony megoldásokat keressenek, fejlesszenek ki az ügyfeleik részére” – részletezte a jegybanki illetékes. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy

még nagyon sok a kérdőjel az ágazat körül, hiszen a bankok rendkívül szabályozottak, a fintech ebből a szempontból még a szürke zónában van. Ezért is rukkolhatnak elő olyan megoldásokkal, melyekre a bankok éppen a szigorú szabályozási háttér miatt nem gondolhatnak.

„Érzésem szerint a bankok először csodálkozva, érdeklődve, néhányan ijedten néztek, amikor az új versenytárs megjelent, ám összességében a fintech egy kihívás, ami a pénzügyi szolgáltatások minőségét javítja, gyorsítja” – mondta Bálint Csaba.

A pénzügyi szakértő fontosnak tartja, hogy ha valami újdonság megjelenik, oda kell figyelni arra is, hogy milyen kockázatokat hordoz. „A fintech szolgáltatások egyre inkább jelen vannak a mindennapjainkban, ezért a Román Nemzeti Bank szemszögéből is fontos, hogy megnézzük, milyen kockázatokat rejt, és vannak ilyenek, azokra találjunk megoldásokat” – szögezte le a BNR tisztségviselője.

Hozzátette: még nagyon az elején tartunk ennek a hullámnak, ám szabályozói szempontból is több figyelmet kell ezekre fordítani, ezt a Román Nemzeti Bank már elkezdte, és több más európai központi bank is egyre jobban odafigyel. Kiemelte: a fintech cégek sokfélék, nagyon színes paletta, amit lefednek, ezért nem lehet általánosítani, egyenként kell megvizsgálni, melyik országban vannak bejegyezve, milyen szabályok szerint működnek. Ha egy cég nem Romániában van bejegyezve, meg kell találni azokat az eszközöket, amelyekkel követni, ellenőrizni lehet. „Jelenleg a kockázatok felmérése zajlik, egyelőre nem merem megnyugtatni a felhasználókat, de arra törekszem, hogy a Román Nemzeti Bankon belül több figyelmet fordítsunk erre az ágazatra” – összegzett Bálint Csaba.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Pénzügyminiszter: irreális költségvetéseket dolgoztak ki, tovább nyújtózkodtunk, mint ameddig a takarónk ért

Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.

Pénzügyminiszter: irreális költségvetéseket dolgoztak ki, tovább nyújtózkodtunk, mint ameddig a takarónk ért
2025. július 01., kedd

Lemaradt Erdély az államilag támogatott új öntözőrendszerek kiépítéséről

Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.

Lemaradt Erdély az államilag támogatott új öntözőrendszerek kiépítéséről
2025. június 28., szombat

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány

Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány
2025. június 27., péntek

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját

Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját
2025. június 27., péntek

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték

A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték
2025. június 27., péntek

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban

Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban
2025. június 27., péntek

Havi 50 lejt kaphatnak a rászoruló áramfogyasztók, korlátoznák a közalkalmazottak veszélyességi pótlékját

A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.

Havi 50 lejt kaphatnak a rászoruló áramfogyasztók, korlátoznák a közalkalmazottak veszélyességi pótlékját
2025. június 26., csütörtök

Nehéz mosolyt csalni a vendéglátósok arcára, betett nekik az üdülési utalványok körüli hercehurca is

A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.

Nehéz mosolyt csalni a vendéglátósok arcára, betett nekik az üdülési utalványok körüli hercehurca is
2025. június 26., csütörtök

Közeleg az igazság pillanata: hány milliárd eurót bukhat Románia?

Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.

Közeleg az igazság pillanata: hány milliárd eurót bukhat Románia?
2025. június 26., csütörtök

Falugazdász a Krónikának: jó, ha nullszaldósok lesznek a termelők az alacsony gabonahozam miatt

Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.

Falugazdász a Krónikának: jó, ha nullszaldósok lesznek a termelők az alacsony gabonahozam miatt