Az alacsony árakat kihasználva idén is sokan vehetnek ezüstöt, igényeiket azonban a meglévő készletekből elégíthetik ki leginkább, a kínálat ugyanis csökkenhet amiatt, hogy a mostani árszinten a kitermelés nem eléggé kifizetődő a bányászati cégeknek – közölte az árupiaci befektetésekkel foglalkozó Conclude Befektetési Zrt. vezérigazgatója az MTI-vel. Juhász Gergely szerint nőhet az ipar ezüst iránti kereslete 2016-ban.
2016. március 15., 15:042016. március 15., 15:04
Az ipar a legnagyobb felhasználó
Hozzátette, hogy az ipar hagyományosan a szürke nemesfém legnagyobb vásárlója, 2015-ben például a fizikai ezüstvételek mintegy 54 százalékát az ipari felhasználók teljesítették.
Az árutőzsdei szakértő elmondta: különösen a napelemekbe építhetnek be több ezüstöt az idén, a felhasznált mennyiség meghaladhatja a 2011. évi 75,8 millió unciás (1 uncia = 31,1035 gramm) eddigi rekordot, miután az előrejelzések szerint a napelemrendszerek üzembe helyezése két számjeggyel növekedhet 2016-ban.
A napelemgyártók ezüstkereslete az ipar igényeinek több mint 13 százalékát teheti ki 2016-ban, ez 1,4 százalékponttal magasabb az egy évtizeddel korábbinál. Juhász Gergely kifejtette: még jobban, több mint 25 százalékkal megugorhat az etilénoxid-gyártók ezüstkatalizátor-kereslete idén az előző évhez képest, amely így már elérheti a 10 millió unciát. Az etilén-oxidot a műanyaggyártásban, az oldó-, mosó-, és tisztítószereknél, valamint a sebtisztítók előállításánál használják. Ezüstfelhasználásuk tavaly 40 százaléknál is jobban nőtt 2014-hez képest.
Bővülhet az ékszergyártás
Juhász Gergely szerint az ezüst ékszerek gyártása a tavalyi enyhébb csökkenést követően 2016-ban 5 százalékkal nőhet. Annak ellenére, hogy az ezüst ékszerek mintegy 16 százalékát megvásárló kínaiak az idén várhatóan kevesebb ezüstből készített ékszert vásárolnak majd, az ez által okozott kiesést más országok növekvő kereslete ellensúlyozhatja.
Az ezüstérme-kereslet eközben a tavalyi 130 millió unciás rekordot követően is jelentősen növekedhet, elsősorban amiatt, hogy a befektetők kihasználják az év elején viszonylag alacsony nemesfémárakat, s a piaci turbulenciák miatt felértékelődik a menedékeszközök, köztük a fizikai ezüst jelentősége. Tavaly az érmék tették ki a teljes fizikai ezüstkereslet 12 százalékát.
Visszaeső kitermelés
A növekvő kereslettel szemben az ezüstkínálat csökkenhet 2016-ban, a bányakitermelés például 5 százalékkal eshet vissza – prognosztizálja a Conclude vezérigazgatója. Megjegyezte: arra, hogy a kínálat elmarad az előző évitől, 2002 óta nem volt példa. Az alacsony árak miatt most az ezüsttermelőknek nem kifizetődő a meglévő kapacitásaikat bővíteni. Számos elemző várakozásai szerint a világ ezüstbányászata egészen 2019-ig csökkenhet – magyarázta a szakértő.
Juhász Gergely rámutatott: az ezüst árcsökkenése 2015-ben megállt, 2016-ban viszont a felértékelődés látszik a valószínűbbnek. A szürke nemesfém dollárban az év eddig eltelt részében mintegy tíz százalékkal erősödött, forintban csak 8 százalékkal, de a sokéves csökkenő trend után bőven van még tér a felértékelődésre – elemezte Juhász Gergely.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
szóljon hozzá!