2010. március 30., 08:502010. március 30., 08:50
Úgy tűnik, immár biztos, hogy nem lesz több hosszabbítás, s a bankok készek április elsejétől zárolni azon ügyfeleik számláit, akik legkésőbb március 31-éig nem frissítik személyes adataikat. Mindehhez semmi mást nem kell tenni, mint betérni annak a banknak valamely fiókintézetébe, amelynél a számlánk van, s kitölteni egy adatfrissítési űrlapot. Ugyanakkor a banki alkalmazottak fénymásolatot készítenek személyi igazolványunkról. Az előírás egyaránt vonatkozik a magán- és jogi személyekre.
A pénzintézetek már október óta levélben, e-mailben, sms-ben, illetve a bankautomaták képernyőjén próbálták meg felhívni ügyfeleik figyelmét arra, hogy menjenek be a bankba, s frissítsék adataikat. Az ötlet egyébként nem tőlük származik, a Román Nemzeti Bank (BNR) utasítására cselekszenek, amelyet pedig az európai uniós szabályozás kötelez. Az akció célja a pénzmosás, illetve a terrorizmus támogatásának megelőzése.
A bankok illetékesei egyébként nem fogadták kitörő lelkesedéssel a kezdeményezést. Egyebek mellett azt rótták fel, hogy sokan élnek külföldön, s ott használják romániai bankkártyáikat. Azonban ott nincs kirendeltsége a romániai bankoknak, ezért nem tudják frissíteni adatsoraikat. A megbízás pedig bonyolult és nem utolsósorban költséges. Hivatalos, közjegyző által kiállított megbízásra van szükség ugyanis ahhoz, hogy az itthon maradt hozzátartozó vagy ismerős a bankban közölni tudja adataikat. Amennyiben ez csütörtökig nem történik meg, a kártya első használatakor szembesülnek majd azzal, hogy mindaddig nem jutnak egyetlen számlájukon található banihoz sem, amíg ki nem töltik az adatlapot.
A bankárok szerint ugyanakkor rengeteg költséget vont maga után az adatfrissítési akció lebonyolítása. A Hotnews hírportálnak az egyik legnagyobb romániai pénzintézet vezetője úgy nyilatkozott, több 100 ezer eurót költöttek a népszerűsítési kampányra.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.