2009. június 23., 10:142009. június 23., 10:14
Drámai mértékben csökkent a romániai sörgyártók profitja áprilisban az elmúlt év azonos időszakához képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett adatokból. A felmérésből kitűnik: a sörpiac – amely az elmúlt esztendőkben a fogyasztási cikkek piacának egyik húzóágazata volt – 21 százalékot zuhant, ami még a legborúlátóbb jóslatokat is felülmúlja. Ez a csökkenés számszerűsítve 36 millió eurónyi bevételkiesést jelent a gyártók számára. A csökkenés a profit mellett a termelést is érintette: áprilisban – az alkoholmentes söröket is beleszámítva – 17 százalékkal esett a termelés az egy évvel korábbi adatokhoz képest.
„A második negyedévben még inkább érezhetőek a recesszió hatásai, a fogyasztás visszaesett, és még az áruházláncokban forgalmazott termékek iránti kereslet is csökkent. A felmelegedés javíthat valamit az eladási mutatókon, de nem jelentős mértékben, az emberek ugyanis kevesebb időt töltenek a sörkertekben, amelyek a sörpiaci értékesítések egyik legfontosabb helyszínének számítanak” – nyilatkozta Schachar Shaine, a United Romanian Breweries Bereprod, a Tuborg és a Skol márkák gyártójának elnöke.
A piaci becslések szerint a termelés visszaeséséhez ugyanakkor az is hozzájárul, hogy a Bere Azuga sörgyárban jelentősen csökkent a termelés, miután idén januárban megvásárolta az Ursus Breweries. Ennek nyomán az elemzők további visszaesést jósoltak idénre, miután az első negyedévben a csökkenés 10 százalékos volt a 2008-as év azonos időszakához képest. Április egyébként már a hatodik olyan hónap volt, amikor folyamatosan csökkentek a sör eladási mutatói. Hogy ez milyen mérvű visszaesést jelent, az is jelzi, hogy két évvel ezelőtt a romániai gyártók még 20 százalékos növekedésről adtak számot, ami azt jelentette, hogy Románia bekerült azon tíz európai ország közé, amelyekben a legnagyobb az egy főre eső sörfogyasztás.
A konkrét adatokat nézve kiderül, hogy áprilisban 1,5 millió hektoliter habzó nedűt értékesítettek Romániában, ami jelentős visszaesést jelent az egy évvel korábbi 1,9 millió hektoliterhez viszonyítva.
Az egyetlen jó hír, hogy az export nőtt – igaz, hogy a külföldi eladások a teljes piac alig 1százalékát teszik ki. Áprilisban 50 százalékkal nőtt az export 2008 negyedik hónapjához képest – ez több mint 10 ezer hektolitert jelent –, míg az első négy hónapra számítva a növekedés 11 százalékos. A fő célpontok Csehország, Magyarország, Bulgária és Olaszország. Tavaly egyébként a sörgyártók 1,6 milliárd eurós forgalmat bonyolítottak, ami 20,2 millió hektoliter sört jelent. E mennyiség 85 százalékát a külföldi multinacionális vállalatok romániai leánycégei – a Heineken Románia (Heineken), az InBev Románia (AB InBev), United Romanian Breweries Bereprod (Carlsberg) és az Ursus Breweries (SABMiller) bonyolították le. Ez 4,1 százalékos éves növekedést jelent. Amúgy a sörpiaci szereplők derűlátása a sanyarú körülmények ellenére is megmaradt. Visszaeséstől legalábbis nem tartanak: Shachar Shaine úgy vélte, a recesszió ellenére a sörgyártók eladásai idén is növekedni fognak éves szinten, még ha kisebb mértékben is, mint tavaly.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.