2007. július 25., 00:002007. július 25., 00:00
Közvetlenül kapcsolódnak az orosz kőolajvezeték-rendszerhez. Ezenkívül a vállalat sok mindent helyesen csinált, így például a Mol megfelelő időpontban teremtette meg a lehetőségeket ahhoz, hogy nehézolajat tudjon feldolgozni.
AZ OMV erőssége – folytatta a vezérigazgató – ezzel szemben az, hogy egy integrált vállalatról van szó, amely az erős nemzetközi olaj- és gázkitermeléstől a finomítókon és a benzinkutakon keresztül a gázüzletig az egész láncolati potenciállal rendelkezik. Arra a kérdésre, hogy a Molnak milyen előnye származna az OMV-vel való partneri viszonyból, a vezérigazgató hangoztatta: „együttesen jelentősen nagyobb projektekbe kezdhetnénk.” A vezérigazgató szerint vállalata képes lenne megvásárolni a Molt. Az erre vonatkozó kérdésre válaszolva kijelentette, hogy nincsenek adósságaik, s magas likviditással rendelkeznek. A Handelsblatt újságírója emlékeztette a vezérigazgatót arra, hogy a Mol felvásárlásával kapcsolatos tárgyalások szándékának bejelentése Magyarországon inkább elutasítást váltott ki. Ruttenstorfer válaszában kijelentette: „Lehetőségünk volt arra, hogy a Mol-ban való 10 százalékos részesedésünket 18,6 százalékra növeljük, s ezt meg is tettük. Közép-Európában ma számos sikeres tranzakcióra kerül sor, és az OMV Közép-Európa vezető kőolaj- és gázkonszernje. Ennek a pozíciónak a megszilárdításához további konszolidációra kell felkészülnünk. Ezt tettük.” A Molban való, jelenlegi 18,6 százalékos részesedéssel kapcsolatban a vezérigazgató kijelentette: „Pozíciónk rendkívül jó. Mi vagyunk a legerősebb részvényes a vállalatban. Ahelyett, hogy a Mol tárgyalásokat kezdett volna velünk, a vállalat most láthatóan arra kényszerül, hogy sajátrészvényt vásároljon. Jelenleg a Mol-részvények gyakorlatilag egyharmadával maga a vállalat rendelkezik, s tulajdonképpen nyilvános vételi ajánlatot kellene tennie. Ilyen körülmények között a piac feladata az, hogy feltegye a kérdéseket” – mondta az OMV vezérigazgatója a Handelsblattnak.
MTI
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.