2013. február 06., 06:542013. február 06., 06:54
A kormányfő beszédében kiemelte, hogy kormánya a választási ígéreteket teljesítő, ugyanakkor csökkenő államháztartási hiánnyal számoló költségvetés-tervezetet terjesztett a parlament elé, amelyet előzetesen a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) is egyeztetett.
Ponta ugyanakkor rámutatott, a büdzsében van fedezet a 2010-es lefaragások előtti szintre kiegészített közalkalmazotti bérek, a négy százalékkal növelt nyugdíjak és a korábbi IMF-hitel törlesztőrészleteinek kifizetésére, miközben a költségvetési hiány idén sem haladja meg az uniós előírásokban szereplő, GDP-arányos három százalékot.
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy nem nyúltak a 16 százalékos egységes adókulcshoz, habár szociáldemokrataként ő maga a differenciált adózás híve. „Van azonban egy határozott ígéretünk az adókulcs megtartásáról, amit a liberális partnereinknek tettünk, amely megalapozta a Szociálliberális Unió (USL) megalakulását, és a továbbiakban is ehhez tartjuk magunkat” – fejtette ki Victor Ponta. Hozzátette, a büdzsé tervezetében több pénzt irányoztak elő gazdaságfejlesztésre, de nem közvetlen beruházásokra, amiből szerinte sok esetben csak a politikai klientúra gazdagodott, hanem olyan projektekre, amelyek európai uniós támogatások felhasználására alapoznak.
Amint arról beszámoltunk, az állami költségvetést idén 46 milliárd eurós bevétellel és 49 milliárdos kiadással tervezték meg, 4,5 lejes euróárfolyamon. Az idén a kormány 2,15 százalékos deficittel számol.
Victor Ponta ugyanakkor a parlament két háza előtti felszólalásában fontosnak tartotta megköszönni az ellenzéki alakulatok közül az RMDSZ-nek, illetve a Dan Diaconescu Néppártnak (PPDD), hogy „partnerek voltak és lesznek a kormányoldallal folytatott párbeszédekben”. Úgy tűnik viszont, hogy ez a partnerség nem jelent egyben támogatást is, hiszen nem sokkal később Erdei Dolóczki István RMDSZ-es képviselő felszólalásában leszögezte, a szövetség alsó- és felsőházi frakciója nem fogja megszavazni sem a 2013-as állami, sem a társadalombiztosítási költségvetést. Mint hangsúlyozta, ennek oka, hogy az RMDSZ által benyújtott valamennyi módosító javaslatot elutasította a kormányzó többség. A szövetség politikusa ugyanakkor rámutatott, egyáltalán nem igaz, hogy a kormány által beterjesztett költségvetés-tervezet egy növekedéspárti dokumentum lenne. „2013-ban még egyméternyi autópálya sem épül a Ploieşti–Brassó–Bors-szakaszon. A helyi, községi, valamint megyei utak karbantartása ellehetetlenül, miután az erre a célra kiutalt összegek a tavalyi szinten vannak. Működőképes közúti infrastruktúra nélkül erős az abbeli félelmük, hogy az előrejelzett kis gazdasági növekedés is sérülni fog” – mutatott rá Erdei. Elmondása szerint ugyanakkor nem ismertek még az adótörvénykönyv módosításának várható hatásai, kérdéses, hogy a kis- és közepes vállalkozások képesek lesznek-e hozzájárulni a gazdaság bővüléséhez.
Több mint húsz civil szervezet fordult tegnap nyílt levélben a honatyákhoz, a miniszterelnöki hivatalhoz, valamint a nemzetközi hitelezők – Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Európai Bizottság, valamint a Világbank – képviselőihez kérve, hogy mondjanak nemet az egyházak közpénzekből történő finanszírozására, s irányítsák át az eredetileg a felekezeteknek szánt pénzeket az oktatás, a kutatás és az egészségügy támogatására. A 23 szervezet képviselője által aláírt dokumentum szerint az állam megközelítőleg 540 millió eurót utal ki az egyházak támogatására, ami eléri az ország bruttó hazai termékének (GDP) a 0,4 százalékát, miközben a gyógyszerbeszerzések terén felhalmozott állami adósság a GDP 0,3 százalékára rúg.
Marad a parlament csökkentett költségvetése, attól függetlenül, hogy Traian Băsescu államfő visszaküldte a törvényhozás elé a honatyák jogállását rögzítő törvény módosításait – jelentette ki tegnap Victor Ponta. A kormányfő politikai játszmának minősítette az államelnök lépését. Hozzátette: számára miniszterelnökként most az a legfontosabb, hogy ne módosuljon a képviselőház és a szenátus csökkentett költségvetése, szerinte az már a parlament hatásköre, hogy megvizsgálja Băsescu kérését. Mint arról beszámoltunk, Ponta hétfői brüsszeli sajtótájékoztatóján még arról beszélt, hogy a miniszterekkel együtt meg kell vizsgálnia, hogy a 2013-as évi állami költségvetést el lehet-e fogadni Traian Băsescu lépése után.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.