Nem reagált az ingatlanpiac a hitelcserére

Hiábavaló volt a hitelcsere bevezetése utáni sok riogatás, az erdélyi és a partiumi ingatlanpiac továbbra is a régi kerékvágásban maradt, és noha az árak folytatták a növekedést, a kereslet nem lankadt.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

Kiss Előd-Gergely

2016. július 21., 19:392016. július 21., 19:39

2016. július 22., 13:012016. július 22., 13:01

Úgy tűnik, a lakáspiacot egyelőre hidegen hagyták a riogatások, a gazdasági és pénzügyi elemzők pedig hiába kongatták a vészharangot a jelzálogba helyezett lakással történő törlesztést lehetővé tevő hitelcseretörvény hatályba épése kapcsán: a Krónika által megkeresett ingatlanügynökök előjelét sem látják a visszaesésnek.

Ugyan a bankok jelentősen, akár 35 százalékra is megemelték a jelzáloghitelek önrészét, ami miatt sokan esnének el a kölcsöntől, a szigorítás alkalmazása során kiderült, nem is akkora a szigor, ez is „kijátszható”. Ugyanakkor a lakásvásárlásra igényelt kölcsönök piacát továbbra is a kormány által garantált, előnyös feltételeket nyújtó Első otthon tartja mozgásban, a friss adatok szerint az ingatlanhitelek 90 százalékát az alig 5 százalékos önrészt előíró program keretében igényelik.

Kolozsváron folytatódik a drágulás

„Kolozsváron semmilyen hatását nem lehet érezni egyelőre a hitelcserének. Enyhén emelkedtek az árak, és még most is nőnek” – értékelt lapunknak Bónis Endre, a Reform ingatlanközvetítő iroda vezetője. Mint kifejtette, ennek több oka is van. Példaként azt hozta fel, hogy ugyan a hitelcsere miatt megemelkedett a hitel megítéléséhez szükséges önrész, a bankok közül több is kínál alternatív megoldásokat. „Elméletileg ha most elmegyünk egy bankba hitelt igényelni, ott azt mondják, hogy 35 százalék önrész befizetésére van szükség, és legkésőbb 25 éven belül törleszteni kell a kölcsönt. Ellenben több bank változtatott ezen úgy, hogy nagyobb értékű jelzálogot fogad el, így a befizetendő első összeg csökken” – magyarázta.

Hozzáfűzte: az ingatlannal való törlesztés ugyanakkor azt a kockázatot hordja magában, hogy aki ezt megteszi, annak „soha az életben” nem adnak a bankok többé hitelt. „Sokan azt várták, hogy telítődni fog a piac átadott lakásokkal, de ez nem jött be” – szögezte le az ingatlanszakértő. Mint részletezte, több logikus érv is magyarázza, hogy ez miért nem következett be. Egyrészt a banki kamat nem nőtt. „Ha bankban tartod a pénzedet, akkor 0,6 százalékos kamatot adnak évente, azaz gyakorlatilag semmit, ha pedig ingatlanba fekteted a pénzed, az több pénzt fial, ha ki tudod adni bérbe” – mutatott rá a viszonylag egyszerű összefüggésre Bónis. Meglátása szerint ha lett volna olyan piaci hatása a jogszabálynak, hogy az emberek nem vesznek fel hitelt ingatlanvásárlásra, akkor meg a pénzpiac nőtt volna, ez viszont újfent az ingatlanárak automatikus növekedését eredményezi.

Bónis szerint ugyanakkor a romániai piacra nem jellemző, hogy az ingatlant vásárlók nem törlesztenék a bankoknak a felvett hitelt. Kiemelte, a törvénnyel azok jártak volna jól pár évvel ezelőtt, akik 2007-ben, a nemzetközi gazdasági válság begyűrűzése, tehát az ingatlanlufi kipukkanása előtt mondjuk 100 ezer euróért megvásároltak egy ingatlant, annak értéke viszont 2009-re a felére csökkent. Azonban – fejtette ki a szakember – a kolozsvári ingatlanpiac jelenleg ott tart, hogy az ár közelít a 2007-es szinthez.

Váradon is növekedésnek indultak az árak

Lukács Róbert, a nagyváradi Centro Casa ingatlanügynökség eladási vezetője is azt tapasztalta, miszerint egyelőre nagyon kevés olyan eset fordult elő, hogy valaki pénz helyett inkább lakással törlesztette hitelét. „Több bankkal és végrehajtóval is dolgozunk, Bihar megyében alig pár eset fordult elő. Csak abban az esetben befolyásolná az ingatlanpiacot, ha nagyon sokan élnének a hitelcserével” – magyarázta. Mint részletezte, ha egy nagyvárosban vagy megyében két-három vagy legfeljebb öt esetben adják át a banknak a hitelből vásárolt ingatlant, annak érdemben nincs hogy befolyásolnia a piacot.

A Krónika kérdésére ugyanakkor Lukács Róbert elmondta: tavaly tavasz óta hihetetlen mértékben megugrottak a lakásárak Nagyváradon. Az árak egészen egy-másfél hónappal ezelőttig emelkedtek, akkor viszont elkezdett kimerülni a kedvezményes hitelfeltételeket nyújtó Első otthon program keretében az idei évre előirányzott keret. Azóta egy kicsit megállt a piac, de az árakat ez nem befolyásolta, mert egy hónap alatt nem is változhatott semmit. „Ha a bankok nem találnak ki új hitelcsomagokat, és továbbra is nagy előleget fognak kérni, akkor biztos, hogy az befolyásolni fogja a piacot. De jelenleg az árak nagyon magasak Nagyváradon, különösen tavalyhoz képest. Ugyanaz a trend egyébként, mint Kolozsváron, de azt is tudni kell, hogy most gyengén mozog piac” – fejtette ki Lukács Róbert.

A székelyföldi piac másként működik

A székelyföldi városok ingatlanpiacára a megnövekedett kereslet jellemző, ennek ellenére a bankok évek óta óvatosan hiteleznek, másrészt a hitelcseretörvény hatásai még nem mérhetők, főleg, hogy a nyári hónapokban általában leáll az adásvétel, fogalmazták meg lapunk megkeresésére az ingatlanközvetítők. „Ilyen rövid idő alatt még nem mérhető a hitelcseretörvény hatása a piac alakulására, ám többéves tapasztalat alapján elmondható, hogy a székelyföldi piac teljesen másként működik, mint a nagyvárosi” – hangsúlyozta a Krónika kérdésére Nemes Zoltán.

A Ternio Pontis székelyföldi ingatlanközvetítő szakértője elmondta, Hargita és Kovászna megyében az elmúlt évek alatt alig néhány lakást foglaltak le a bankok a ki nem fizetett adósság fejében, de az is előfordult, hogy a bank visszavásárolta a jelzálogba tett lakást a fizetésképtelen ügyfelétől, majd nem lakoltatta ki a családot, s az ott maradhatott, albérletben. „A kisváro­sokban ismerik egymást az emberek, más elbírálás alá esnek a hiteltranzakciók is” – vallja a szakértő. Meglátása szerint ugyanakkor eddig is óvatosan hiteleztek a bankok, általában csak azoknak adtak kölcsönt, akik azt vissza is tudták fizetni, de az sem kizárt, hogy a Székelyföldön a hiteligénylők sem kockáztatnak.

Nemes Zoltán egyébként azt tapasztalja, hogy a városokban lakáshiány van, elsősorban azért, mert évek óta nem voltak fejlesztések, de már a régi tömbházlakások iránt is nagy a kereslet. Úgy véli, az új építésű lakásokra lenne vevő, már évekkel ezelőtt is eladták azokat az új ingatlanokat is, melyek négyzetméteréért 680 eurót elkértek. Elsősorban Székelyudvarhelyen és Sepsiszentgyörgyön nőtt meg a kereslet, miután az elmúlt években megfordult a trend, a fiatalok már nem szívesen költöznek ki vidékre, nem vállalják az ingázást.

„Nincs miért visszafogja a bankokat a hitelcseretörvény, hiszen ha valakinek megvan a kért előlege, akkor a rendesen felbecsült ingatlan értéke minden esetben fedezni fogja a különbözetet” – fogalmazta meg eközben Kész János. A sepsiszentgyörgyi SIC – Imobprest ingatlanközvetítő iroda ügyvezetője a Krónikának elmondta, a hitelezést csak az fogja vissza, hogy a fiatalok nem rendelkeznek akkora összeggel, hogy kifizessék a bank által kért előleget. Kész János is arról számolt be, hogy a váro­sok szintjén növekszik a kereslet, és egyúttal azt is elárulta, hogy a piaci igényre reagálva Sepsiszentgyörgyön egy nagyobb ingatlanberuházás körvonalazódik.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 16., péntek

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint

Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint
2025. május 15., csütörtök

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme
2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér
2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt
2025. május 14., szerda

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint

Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint
2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)
2025. május 13., kedd

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint
2025. május 13., kedd

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is

Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is
2025. május 13., kedd

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból

Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból