Meg kell találni az egyensúlyt. A jóllét érdekében hozott áldozat megbosszulhatja magát
Fotó: Pixabay
A gondtalan anyagi helyzet hozzájárulhat ugyan a jólléthez, de meg kell tartani az egyensúlyt, mert például ha rámegy az egészségünk a pénzgyűjtésre, a vagyonszerzésre, előfordulhat, arra kell majd fordítanunk a megtakarításainkat, hogy az egészségünket helyreállítsuk – hívta fel a figyelmet Szabó Árpád közgazdász, amikor a jólét és a jóllét összefüggéseiről kérdeztük.
2022. november 11., 15:592022. november 11., 15:59
Kulturálisan kötött, és egyénenként nagymértékben eltérő, hogy kinek mit jelent a pénzügyi jólét fogalma – húzta alá megkeresésünkre Szabó Árpád. A Partiumi Keresztény Egyetem gazdaságtudományi tanszékének adjunktusát annak kapcsán faggattuk, hogy a Revolut digitális banki és fizetési platform a napokban tett közzé felmérést, amelynek szintén az a következtetése: jólét és a jóllét (wellness) szorosan kapcsolódik a kiegyensúlyozottsághoz és a mértékletességhez, hogy a következmények teljes tudatában cselekedjünk, és legyen bátorságunk új dolgokat megtenni.
A Revolut megbízásából a Dynata piackutató cég által végzett, tíz országot felölelő elemzés romániai adatai amúgy arra világítanak rá, hogy a romániai polgárok egyre nyitottabbak arra, hogy a pénzről beszéljenek, de még mindig vannak tabutémák, mint például a fizetés, a személyes megtakarítások mértéke, és sokan még mindig restellnek fizetésemelést kérni.
A nők jobban aggódnak az infláció és annak jövedelemre gyakorolt hatása miatt, mint a férfiak, a pénz pedig fontos téma a párkapcsolatokban vagy a családi kapcsolatokban.
A felmérés szerint a 25–64 év közötti romániai polgárok többsége (30 százalék) számára a pénzügyi jólét elsősorban azt jelenti, hogy rendelkeznek a pénzük felett, kiszámítható a jövedelmük. Csak a válaszadók 8 százaléka mondta, hogy mentálisan jobban érezné magát, ha több pénze lenne.
A 18–24 éves válaszadók 22 százaléka számára a pénzügyi jólét akkor valósul meg, ha sikerül megtakarítaniuk vagy befektetniük a jövőre vonatkozó terveikbe. A pénzügyi hozzáállás nemenként is változik, például a megkérdezett nők 21 százaléka mondta, hogy aggódik az inflációnak a pénzügyi helyzetére gyakorolt hatása miatt, míg a férfiaknak csak 12 százaléka osztja ezt a félelmet.
A romániai férfiak ugyanakkor sokkal magabiztosabbak abban, hogy a gazdasági stagnálás vagy recesszió idején is képesek lesznek kordában tartani kiadásaikat és növelni jövedelmüket. A háztartási kiadások kezelésének képessége tekintetében kiegyenlítődnek a dolgok: mind a nők, mind a férfiak azt mondják, keresik a megoldást pénzügyi helyzetük javítására.
A 35–44 év közötti válaszadók többsége számára nehézséget jelent, hogy fizetésemelést kérjen, 18 százalék pedig vonakodik attól, hogy árcsökkentést kérjen.
„Az igazi jóllét titka az egyensúlyban keresendő, ha anyagilag, egészségileg, spirituálisan is rendben vagyunk” – szögezte le megkeresésünkre a kutatás kapcsán Szabó Árpád. A közgazdász rámutatott, a pénzügyi jólét fontos eleme ugyan a jóllétnek, de ez mindenkinek mást jelent, befolyásolja a kulturális kötődés, a családi minta.
Mind a két esetben máshol van a szint, amikor azt mondják, hogy elégedettek, kiegyensúlyozottak” – fejtette ki az egyetemi oktató. Hozzátette: a megtakarítási hajlandóság is erősen kötött, ha beleszületünk egy kultúrába, a „vérünkben van”, hogy miként spórolunk, ezt látjuk, tanuljuk a nagyszüleinktől, szüleinktől. Ezen viszont sokat változtathat a pénzügyi nevelés, már kisiskoláskorban tanítani kellene a pénzügyi alapismereteket, hogy a felnőttként megkeresett pénzt okosan tudjuk beosztani, esetleg kamatoztatni.
A közgazdász arra is felhívta a figyelmet, a fiatalok másként viszonyulnak a pénzügyi kérdésekhez, ezt nagymértékben befolyásolja, hogy sokan 24 éves korukig tanulnak, sőt egy másik felmérés szerint sokan 28–30 éves korukig élnek együtt a szüleikkel, tehát nem kell azzal foglalkozniuk, honnan és miként teremtik elő a napi szükségleteik fedezetét, így számukra az a megnyugtató, ha nem is kell törődniük a pénzügyekkel.
egyrészt mert többet foglalkoznak a háztartási kiadásokkal, másrészt már ősidőktől kódolt, hogy a férfi elejti a zsákmányt, a nő pedig beosztja. Ugyanakkor – tette hozzá – az Amerikai Egyesült Államokban figyelték meg, hogy amikor dübörög a gazdaság több nő iratkozik be egyetemre, a férfiak inkább pénzt keresnek, válságban pedig több férfi tanul, mert csökkennek a kereseti lehetőségek.
Szabó Árpád hangsúlyozta, meg kell találni az egyensúlyt, nem érdemes tönkretenni az egészségünket, hogy több pénzt keressünk, mert utána az egészség helyreállítására kell elkölteni a megtakarításokat.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
szóljon hozzá!