2012. február 03., 10:362012. február 03., 10:36
Sepsiszentgyörgyön 3 százalékos a munkanélküliség, miközben az országos mutató 5 százalék, a Kovászna megyei pedig 8 százalék, ugyanakkor a háromszéki nettó átlagbér mintegy fele az országosnak, míg előbbi 1100 lej körül van, addig utóbbi meghaladja a 2000 lejt. Antal Árpád ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a népszámlálás hivatalos eredményeinek a nyilvánosságra hozatalakor derül majd ki pontosan a munkanélküliségi mutató valós szintje, hiszen a jelenlegi adatok csak a nyilvántartásokban szereplő állástalanokra vonatkoznak.
Az elöljáró szerint komoly gondot jelent, hogy a szociális támogatási rendszert az elmúlt években úgy alakították, hogy a különböző segélyekből szinte annyi összegyűl, mint a minimálbér, ezért sokan inkább nem állnak munkába. „Egy évtizede attól rettegünk, hogy mi lesz a sepsiszentgyörgyiekkel, ha a készruhagyárak elvándorolnak, hiszen a sikertelen magánosítássorozat után gyárak zártak be, több ezer munkahely szűnt meg, majd a nadrággyárak hoztak létre újabb több ezer munkahelyet” – fogalmazta meg a polgármester, aki abban bízik, hogy a tervezett szépmezői ipari park, a vállalkozóbarát környezet és adópolitika befektetőket vonz a városba, és növekszik a munkahelyek száma, ezáltal pedig az átlagbér.
Máris történt egyébként előrelépés. Amint arról csütörtöki lapszámunkban beszámoltunk, még idén újabb kétszáz munkahelyet hoz létre az itt beruházó svéd Autoliv autóalkatrész-gyár, amely volánokra gyárt majd huzatot. A cég a helyi LRO nadrággyártól vásárolja meg a csarnokot, és a készruhagyár jelenlegi 600 alkalmazottja közül is átvenne 400-at.
Keresztes Zoltán, az LRO tulajdonosa csütörtöki sajtótájékoztatóján felidézte, a 13 ezer négyzetméteres gyár 11 évvel ezelőtt épült, amikor dübörgött a gazdaság, „és nem számított a pénz”. „A textilipar fennmaradásának záloga, ha állandóan keresi az olcsóbb megoldásokat, ugyanakkor a német megrendeléseink csökkentek, napi 3000 nadrág helyett jelenleg már csak 1200-at varrunk. Ezért kisebb csarnokba költözünk át” – magyarázta döntését Keresztes Zoltán. Az LRO szeptemberig egymillió euróból megépíti kisebb, saját csarnokát, és a jelenlegi 600 alkalmazottból 200-at tart meg.
A többi négyszáz munkavállaló átmehet az Autoliv gyárába, hiszen a kormányhuzatokat is meg kell varrni, szögezte le a gyártulajdonos. Keresztes Zoltán elmondta, a svéd cég képviselői 16 helyszínt néztek meg az országban, Sepsiszentgyörgy mellett többek között az szólt, hogy az ingatlanadó fele, mint a nagyobb városokban, és a nadrággyárak megtanították a helyieknek a németes munkamódszert. Az Autoliv az országban még két helyen működtet fejlesztési kutatóközpontot, Antal Árpád pedig abban bízik a szépmezői ipari parkban is létesítenek majd egyet.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.