Mederbe terelnék. A piaci verseny tiszteletben tartását várják a napi 1,5 millió foglalást bonyolító platformtól
Fotó: Barabás Ákos
„Belefutottak egy balhorogba” a Booking.com képviselői, amikor találkozóra hívták a legnagyobb romániai szállásadókat. Azzal szembesültek ugyanis, hogy nagy az elégedetlenség, mivel a rendszerükbe azok is gond nélkül bekerülhetnek, akik a hatályos romániai törvények alapján nem rendelkeznek a vendéglátáshoz elengedhetetlen szakhatósági engedélyekkel.
2018. október 03., 09:522018. október 03., 09:52
2018. október 03., 09:532018. október 03., 09:53
Tisztességtelen verseny felkarolásával vádolták meg a Booking.com portált, a világ legnagyobb internetes szállásfoglaló vállalatát a legnagyobb romániai szállásadók, akiket a világszerte milliók által használt weboldal és okostelefonos applikáció működtetői romániai megtelepedésük óta először hívtak találkozóra.
A vállalkozók elismerik ugyanakkor, hogy a Booking.com nem követ el törvénytelenséget, amikor az engedéllyel nem rendelkező szállásadók ajánlatait is népszerűsíti, azonban úgy gondolják, hogy a román idegenforgalmi minisztériumnak nyomást kellene gyakorolnia a nemzetközi platformra, és kérnie kellene, hogy többé ne foglaljanak ajánlataikba olyan szálláshelyeket, amelyek működtetői nem fizetnek adót az államkasszába. A beszámolók szerint a Booking.com vezetői sűrűn jegyzeteltek a találkozón, a következő félévben kiderülhet, hogy gyakorlatba ültetik a javaslatokat, vagy sem.
A találkozón részt vett többek között Godra Árpád, a szovátai Danubius Health Spa Resort értékesítési igazgatója is. A Krónika megkeresésére elmondta, a Booking.com a saját forgalma alapján hívta meg a legnagyobb romániai partnereit, harminc szálláshely képviseletében mintegy hatvan szakembert. Kereskedelmi érdek vezérelte rendezvény volt, bemutatták a trendeket, a tervezett új szolgáltatásokat.
– összegezte Godra Árpád. Több technikai kérdést is átbeszéltek, többek között arra is megoldást kerestek, hogy a munkaerőhiánnyal küzdő ágazatot miként tudják azzal segíteni, hogy a rendszerüket kezelő szakemberek betanítását felgyorsítják.
A Booking.com jelenlevő közép-kelet-európai vezetői azonban azzal voltak kénytelenek szembesülni, hogy nagy az elégedetlenség, mert a rendszerükbe azok is gond nélkül bekerülhetnek, akik a hazai törvények alapján nem rendelkeznek szakhatósági engedélyekkel.
„Belefutottak ebbe a balhorogba. Ez nem jelent feltétlenül adócsalást, lehet, hogy a szállásadó kiállítja a számlát, de a hatályos törvények szerint ezt nem is tehetné meg, ha nem rendelkezik engedélyekkel, nincs meg a csillag-, vagy a panziók esetében a margarétabesorolása. Nem feltétlenül a szürke vagy a feketegazdaságot támogatja, de azokkal szemben, akik minden engedélyt, tanúsítványt, besorolást megszereznek, mindenképp torzítja a piaci versenyt. Ez azért is fontos, mert a Booking.com piaci penetrációja hatalmas, gyakorlatilag bárki elérheti, a kategória és az árfekvés alapján onnan választhat szállást” – részletezte Godra Árpád. Rámutatott ugyanakkor, hogy
Hozzátette azonban, ez a szállodákra nem jellemző, ám a vendégházak, panziók esetében valószínűsíthetően nagyobb az előfordulása annak, hogy engedélyek nélkül jelennek meg a Booking rendszerében.
Ezt támasztja alá Daragus Attila, az Antrec faluturisztikai egyesület Kovászna megyei elnöke is, aki több ízben panaszkodott lapunknak a feketeturizmus jelentette tisztességtelen versenyre. Ő is úgy véli, hogy a jelenség felszámolására jobban oda kellene figyelniük a hatóságoknak, hiszen míg a törvényesen működő szállásadók befizetik az adót, tisztességtelen előnyhöz jutnak, akik feketén fogadnak vendéget. Tovább nehezíti a helyzetüket, hogy az ellenőrök is őket zaklatják, míg a feketén szálláshelyet kínálókkal nem foglalkozik senki.
„A turisztikai minisztérium keretében működő Országos Turisztikai Hatóság állítja ki az engedélyeket, adja a minősítéseket, rendelkezéssel kellene szabályoznia, hogy a szállásközvetítők, mint a Booking.com kötelező módon követeljék meg a rendszerükbe regisztrálóktól, hogy minden engedélyük, tanúsítványuk meglegyen” – szögezte le – a rendezvényen résztvevő szakemberek véleményét összegezve – Godra Árpád. Meglátása szerint ezt nagyon egyszerűen lehetne ellenőrizni, hiszen
A székelyföldi szakember hangsúlyozta, a Booking.com vezetői sűrűn jegyzeteltek a találkozón, a következő félévben kiderül, hogy gyakorlatba ültetik a javaslatokat, vagy sem. „Szkeptikus vagyok, hiszen kőkemény üzleti érdek alapján működnek. Amíg nincs erre kényszerítő rendelkezés, szabályozás, nem is fogják alkalmazni, hogy kiszűrjék az engedély nélküli ügyfeleket” – szögezte le Godra Árpád.
A találkozón ugyanakkor a szállásadók a szállásfoglaló vendégértékelési rendszerének a gyenge pontjaira is rávilágítottak, hiszen az egyirányú kommunikáció sok kárt okozhat, és visszaélésekre is lehetőséget teremt. „A vulgáris bejegyzéseket törlik, ám semmi egyebet nem szűrnek. Ha a vendég értékelése, beszámolója nem valós, a szállásadó nem tehet mást, mint utólag magyarázkodik, de akkorra a kár már megtörtént, a negatív hatásokat nem lehet kivédeni” – irányította rá a figyelmet a visszásságokra Godra Árpád. Kiemelte: a Booking.com rendszere bonyolult, sok esetben a jegyekben kifejezett értékelés alapján pozícionálja a szállásadót a keresési kritériumok között, így ezzel egyesek helyzetelőnyre tehetnek szert.
Emlékeztett, nemrég a Trip Adviser kapcsán robbant ki a botrány, az utazással kapcsolatos ajánlókat és kritikákat megjelentető honlap értékelési rendszerével éltek vissza bizonyos szállásadók,
„Ha ott bizonyítottan megtörtént, bárhol előfordulhat, ezért szorgalmaztuk az értékelési rendszer átgondolását. Nem megszüntetni, cenzúrázni kell, hiszen ez a rendszer nagyon hasznos, csak úgy szűrni, hogy objektív maradhasson, valóban ellássa azt a feladatát, amiért kitalálták, a vendég pedig tényleg az előzmények, a tapasztalatok ismeretében tudjon dönteni a termékről, amit megvásárol ” – szögezte le Godra Árpád.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
A Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) eddig ebben az évben több mint 42 500 munkavállalási engedélyt adott ki külföldi állampolgároknak – számolt be egy szerdai szakmai rendezvényen Daniel Titirigi.
Hatlejes euróárfolyamot és legalább 30 százalékos munkanélküliséget hozott volna, ha a kormány július 8-ig nem dolgozta volna ki a jelentős adóemeléseket tartalmazó megszorító csomagot a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására.
A béreket és a nyugdíjakat idén nem indexálják az infláció mértékével, a prioritás az, hogy 2025 végéig biztosítsák a kifizetéseket – jelentette ki Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
szóljon hozzá!