Nekiugrottak a Bookingnak a szállásadók – tisztességtelen verseny felkarolásával vádolják a legnagyobb netes szállásfoglalót

Nekiugrottak a Bookingnak a szállásadók – tisztességtelen verseny felkarolásával vádolják a legnagyobb netes szállásfoglalót

Mederbe terelnék. A piaci verseny tiszteletben tartását várják a napi 1,5 millió foglalást bonyolító platformtól

Fotó: Barabás Ákos

„Belefutottak egy balhorogba” a Booking.com képviselői, amikor találkozóra hívták a legnagyobb romániai szállásadókat. Azzal szembesültek ugyanis, hogy nagy az elégedetlenség, mivel a rendszerükbe azok is gond nélkül bekerülhetnek, akik a hatályos romániai törvények alapján nem rendelkeznek a vendéglátáshoz elengedhetetlen szakhatósági engedélyekkel.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2018. október 03., 09:522018. október 03., 09:52

2018. október 03., 09:532018. október 03., 09:53

Tisztességtelen verseny felkarolásával vádolták meg a Booking.com portált, a világ legnagyobb internetes szállásfoglaló vállalatát a legnagyobb romániai szállásadók, akiket a világszerte milliók által használt weboldal és okostelefonos applikáció működtetői romániai megtelepedésük óta először hívtak találkozóra.

A romániai vállalkozók azt róják fel a Bookingnak, hogy a rendszerébe történő regisztráció során nem bizonyosodik meg arról, hogy a szállásadó rendelkezik-e a hatályos romániai törvények által előírt szakhatósági engedélyekkel, az állami hatóságok pedig szemet hunynak efelett.

A vállalkozók elismerik ugyanakkor, hogy a Booking.com nem követ el törvénytelenséget, amikor az engedéllyel nem rendelkező szállásadók ajánlatait is népszerűsíti, azonban úgy gondolják, hogy a román idegenforgalmi minisztériumnak nyomást kellene gyakorolnia a nemzetközi platformra, és kérnie kellene, hogy többé ne foglaljanak ajánlataikba olyan szálláshelyeket, amelyek működtetői nem fizetnek adót az államkasszába. A beszámolók szerint a Booking.com vezetői sűrűn jegyzeteltek a találkozón, a következő félévben kiderülhet, hogy gyakorlatba ültetik a javaslatokat, vagy sem.

„Belefutottak a balhorogba”

A találkozón részt vett többek között Godra Árpád, a szovátai Danubius Health Spa Resort értékesítési igazgatója is. A Krónika megkeresésére elmondta, a Booking.com a saját forgalma alapján hívta meg a legnagyobb romániai partnereit, harminc szálláshely képviseletében mintegy hatvan szakembert. Kereskedelmi érdek vezérelte rendezvény volt, bemutatták a trendeket, a tervezett új szolgáltatásokat.

Idézet
Elhangzott, a vendégélményre fektetnének hangsúlyt, olyan szolgáltatásokra, melyek túlmutatnak a szállás-étkezés alapokon, hiszen a szállodák minden pluszbevétele számukra jutalék formájában nyereséget termel”

– összegezte Godra Árpád. Több technikai kérdést is átbeszéltek, többek között arra is megoldást kerestek, hogy a munkaerőhiánnyal küzdő ágazatot miként tudják azzal segíteni, hogy a rendszerüket kezelő szakemberek betanítását felgyorsítják.

A Booking.com jelenlevő közép-kelet-európai vezetői azonban azzal voltak kénytelenek szembesülni, hogy nagy az elégedetlenség, mert a rendszerükbe azok is gond nélkül bekerülhetnek, akik a hazai törvények alapján nem rendelkeznek szakhatósági engedélyekkel.

„Belefutottak ebbe a balhorogba. Ez nem jelent feltétlenül adócsalást, lehet, hogy a szállásadó kiállítja a számlát, de a hatályos törvények szerint ezt nem is tehetné meg, ha nem rendelkezik engedélyekkel, nincs meg a csillag-, vagy a panziók esetében a margarétabesorolása. Nem feltétlenül a szürke vagy a feketegazdaságot támogatja, de azokkal szemben, akik minden engedélyt, tanúsítványt, besorolást megszereznek, mindenképp torzítja a piaci versenyt. Ez azért is fontos, mert a Booking.com piaci penetrációja hatalmas, gyakorlatilag bárki elérheti, a kategória és az árfekvés alapján onnan választhat szállást” – részletezte Godra Árpád. Rámutatott ugyanakkor, hogy

vékony a mezsgye a között, hogy a vállalkozó a turisztikai rendelkezések ellen vét vagy adót csal, bármikor átbillenhet a sokkal súlyosabb vétségnek számító adócsalásba.

Hozzátette azonban, ez a szállodákra nem jellemző, ám a vendégházak, panziók esetében valószínűsíthetően nagyobb az előfordulása annak, hogy engedélyek nélkül jelennek meg a Booking rendszerében.

Ezt támasztja alá Daragus Attila, az Antrec faluturisztikai egyesület Kovászna megyei elnöke is, aki több ízben panaszkodott lapunknak a feketeturizmus jelentette tisztességtelen versenyre. Ő is úgy véli, hogy a jelenség felszámolására jobban oda kellene figyelniük a hatóságoknak, hiszen míg a törvényesen működő szállásadók befizetik az adót, tisztességtelen előnyhöz jutnak, akik feketén fogadnak vendéget. Tovább nehezíti a helyzetüket, hogy az ellenőrök is őket zaklatják, míg a feketén szálláshelyet kínálókkal nem foglalkozik senki.

A minisztériumnak kellene lépnie

„A turisztikai minisztérium keretében működő Országos Turisztikai Hatóság állítja ki az engedélyeket, adja a minősítéseket, rendelkezéssel kellene szabályoznia, hogy a szállásközvetítők, mint a Booking.com kötelező módon követeljék meg a rendszerükbe regisztrálóktól, hogy minden engedélyük, tanúsítványuk meglegyen” – szögezte le – a rendezvényen résztvevő szakemberek véleményét összegezve – Godra Árpád. Meglátása szerint ezt nagyon egyszerűen lehetne ellenőrizni, hiszen

egy hivatalnoknak megyékre szűrve a Booking.com oldalán kellene végignéznie a megjelenő szálláshelyeket, azonnal kibukna, ha valamelyiknek nincs engedélye.

A székelyföldi szakember hangsúlyozta, a Booking.com vezetői sűrűn jegyzeteltek a találkozón, a következő félévben kiderül, hogy gyakorlatba ültetik a javaslatokat, vagy sem. „Szkeptikus vagyok, hiszen kőkemény üzleti érdek alapján működnek. Amíg nincs erre kényszerítő rendelkezés, szabályozás, nem is fogják alkalmazni, hogy kiszűrjék az engedély nélküli ügyfeleket” – szögezte le Godra Árpád.

Befolyásolható értékelési rendszer

A találkozón ugyanakkor a szállásadók a szállásfoglaló vendégértékelési rendszerének a gyenge pontjaira is rávilágítottak, hiszen az egyirányú kommunikáció sok kárt okozhat, és visszaélésekre is lehetőséget teremt. „A vulgáris bejegyzéseket törlik, ám semmi egyebet nem szűrnek. Ha a vendég értékelése, beszámolója nem valós, a szállásadó nem tehet mást, mint utólag magyarázkodik, de akkorra a kár már megtörtént, a negatív hatásokat nem lehet kivédeni” – irányította rá a figyelmet a visszásságokra Godra Árpád. Kiemelte: a Booking.com rendszere bonyolult, sok esetben a jegyekben kifejezett értékelés alapján pozícionálja a szállásadót a keresési kritériumok között, így ezzel egyesek helyzetelőnyre tehetnek szert.

Emlékeztett, nemrég a Trip Adviser kapcsán robbant ki a botrány, az utazással kapcsolatos ajánlókat és kritikákat megjelentető honlap értékelési rendszerével éltek vissza bizonyos szállásadók,

irányított pozitív visszajelzéseket rendeltek, a „bérkommentelők” ennek fejében juttatásokat kaptak.

„Ha ott bizonyítottan megtörtént, bárhol előfordulhat, ezért szorgalmaztuk az értékelési rendszer átgondolását. Nem megszüntetni, cenzúrázni kell, hiszen ez a rendszer nagyon hasznos, csak úgy szűrni, hogy objektív maradhasson, valóban ellássa azt a feladatát, amiért kitalálták, a vendég pedig tényleg az előzmények, a tapasztalatok ismeretében tudjon dönteni a termékről, amit megvásárol ” – szögezte le Godra Árpád.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat
2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét
2024. április 05., péntek

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány

A paradicsom- és fokhagymatermesztési program támogatásaira pályázó gazdák május 16-ig nyújthatják be kérelmeiket. A bukaresti mezőgazdasági szaktárca a hagymatermesztők támogatását is tervezi, erről a következő hetekben dönthet a kormány.

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány
2024. április 05., péntek

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben

Nőttek a globális élelmiszerárak márciusban havi összevetésben elsősorban a növényi olajárak emelkedése miatt az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapjára pénteken felkerült adatok szerint.

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben
2024. április 05., péntek

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában

Salt Bank néven online bank nyílt Romániában – jelentette be csütörtökön a pénzintézet.

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában
2024. április 04., csütörtök

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén

Románia az Amerikai Egyesült Államokat és Oroszországot is megelőzi az 1000 főre eső információtechnológiai (IT) szakemberek száma tekintetében: európai éllovas és globálisan a 6. helyen áll.

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén
2024. április 04., csütörtök

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány

Marcel Ciolacu kormányfő csütörtökön kijelentette, hogy szerinte az év végére 5 százalék alá csökken az infláció és nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány.

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány
2024. április 04., csütörtök

Újra drágul a cigaretta, idén ez már a második áremelés

Április 8-tól, hétfőtől idén immár másodszor drágul a cigaretta Romániában. 2023 első napja óta ez már az ötödik cigarettaáremelés.

Újra drágul a cigaretta, idén ez már a második áremelés
2024. április 04., csütörtök

Tündöklése után hanyatlásnak indult az Új otthonra váltott Első otthon program

Miközben pár évvel ezelőtt még pillanatok alatt kimerült az Első otthon, majd Új otthon programra szánt keret, mára már alig mutatkozik érdeklődés az állami garanciával zajló lakásvásárlási program iránt.

Tündöklése után hanyatlásnak indult az Új otthonra váltott Első otthon program