Mederbe terelnék. A piaci verseny tiszteletben tartását várják a napi 1,5 millió foglalást bonyolító platformtól
Fotó: Barabás Ákos
„Belefutottak egy balhorogba” a Booking.com képviselői, amikor találkozóra hívták a legnagyobb romániai szállásadókat. Azzal szembesültek ugyanis, hogy nagy az elégedetlenség, mivel a rendszerükbe azok is gond nélkül bekerülhetnek, akik a hatályos romániai törvények alapján nem rendelkeznek a vendéglátáshoz elengedhetetlen szakhatósági engedélyekkel.
2018. október 03., 09:522018. október 03., 09:52
2018. október 03., 09:532018. október 03., 09:53
Tisztességtelen verseny felkarolásával vádolták meg a Booking.com portált, a világ legnagyobb internetes szállásfoglaló vállalatát a legnagyobb romániai szállásadók, akiket a világszerte milliók által használt weboldal és okostelefonos applikáció működtetői romániai megtelepedésük óta először hívtak találkozóra.
A vállalkozók elismerik ugyanakkor, hogy a Booking.com nem követ el törvénytelenséget, amikor az engedéllyel nem rendelkező szállásadók ajánlatait is népszerűsíti, azonban úgy gondolják, hogy a román idegenforgalmi minisztériumnak nyomást kellene gyakorolnia a nemzetközi platformra, és kérnie kellene, hogy többé ne foglaljanak ajánlataikba olyan szálláshelyeket, amelyek működtetői nem fizetnek adót az államkasszába. A beszámolók szerint a Booking.com vezetői sűrűn jegyzeteltek a találkozón, a következő félévben kiderülhet, hogy gyakorlatba ültetik a javaslatokat, vagy sem.
A találkozón részt vett többek között Godra Árpád, a szovátai Danubius Health Spa Resort értékesítési igazgatója is. A Krónika megkeresésére elmondta, a Booking.com a saját forgalma alapján hívta meg a legnagyobb romániai partnereit, harminc szálláshely képviseletében mintegy hatvan szakembert. Kereskedelmi érdek vezérelte rendezvény volt, bemutatták a trendeket, a tervezett új szolgáltatásokat.
– összegezte Godra Árpád. Több technikai kérdést is átbeszéltek, többek között arra is megoldást kerestek, hogy a munkaerőhiánnyal küzdő ágazatot miként tudják azzal segíteni, hogy a rendszerüket kezelő szakemberek betanítását felgyorsítják.
A Booking.com jelenlevő közép-kelet-európai vezetői azonban azzal voltak kénytelenek szembesülni, hogy nagy az elégedetlenség, mert a rendszerükbe azok is gond nélkül bekerülhetnek, akik a hazai törvények alapján nem rendelkeznek szakhatósági engedélyekkel.
„Belefutottak ebbe a balhorogba. Ez nem jelent feltétlenül adócsalást, lehet, hogy a szállásadó kiállítja a számlát, de a hatályos törvények szerint ezt nem is tehetné meg, ha nem rendelkezik engedélyekkel, nincs meg a csillag-, vagy a panziók esetében a margarétabesorolása. Nem feltétlenül a szürke vagy a feketegazdaságot támogatja, de azokkal szemben, akik minden engedélyt, tanúsítványt, besorolást megszereznek, mindenképp torzítja a piaci versenyt. Ez azért is fontos, mert a Booking.com piaci penetrációja hatalmas, gyakorlatilag bárki elérheti, a kategória és az árfekvés alapján onnan választhat szállást” – részletezte Godra Árpád. Rámutatott ugyanakkor, hogy
Hozzátette azonban, ez a szállodákra nem jellemző, ám a vendégházak, panziók esetében valószínűsíthetően nagyobb az előfordulása annak, hogy engedélyek nélkül jelennek meg a Booking rendszerében.
Ezt támasztja alá Daragus Attila, az Antrec faluturisztikai egyesület Kovászna megyei elnöke is, aki több ízben panaszkodott lapunknak a feketeturizmus jelentette tisztességtelen versenyre. Ő is úgy véli, hogy a jelenség felszámolására jobban oda kellene figyelniük a hatóságoknak, hiszen míg a törvényesen működő szállásadók befizetik az adót, tisztességtelen előnyhöz jutnak, akik feketén fogadnak vendéget. Tovább nehezíti a helyzetüket, hogy az ellenőrök is őket zaklatják, míg a feketén szálláshelyet kínálókkal nem foglalkozik senki.
„A turisztikai minisztérium keretében működő Országos Turisztikai Hatóság állítja ki az engedélyeket, adja a minősítéseket, rendelkezéssel kellene szabályoznia, hogy a szállásközvetítők, mint a Booking.com kötelező módon követeljék meg a rendszerükbe regisztrálóktól, hogy minden engedélyük, tanúsítványuk meglegyen” – szögezte le – a rendezvényen résztvevő szakemberek véleményét összegezve – Godra Árpád. Meglátása szerint ezt nagyon egyszerűen lehetne ellenőrizni, hiszen
A székelyföldi szakember hangsúlyozta, a Booking.com vezetői sűrűn jegyzeteltek a találkozón, a következő félévben kiderül, hogy gyakorlatba ültetik a javaslatokat, vagy sem. „Szkeptikus vagyok, hiszen kőkemény üzleti érdek alapján működnek. Amíg nincs erre kényszerítő rendelkezés, szabályozás, nem is fogják alkalmazni, hogy kiszűrjék az engedély nélküli ügyfeleket” – szögezte le Godra Árpád.
A találkozón ugyanakkor a szállásadók a szállásfoglaló vendégértékelési rendszerének a gyenge pontjaira is rávilágítottak, hiszen az egyirányú kommunikáció sok kárt okozhat, és visszaélésekre is lehetőséget teremt. „A vulgáris bejegyzéseket törlik, ám semmi egyebet nem szűrnek. Ha a vendég értékelése, beszámolója nem valós, a szállásadó nem tehet mást, mint utólag magyarázkodik, de akkorra a kár már megtörtént, a negatív hatásokat nem lehet kivédeni” – irányította rá a figyelmet a visszásságokra Godra Árpád. Kiemelte: a Booking.com rendszere bonyolult, sok esetben a jegyekben kifejezett értékelés alapján pozícionálja a szállásadót a keresési kritériumok között, így ezzel egyesek helyzetelőnyre tehetnek szert.
Emlékeztett, nemrég a Trip Adviser kapcsán robbant ki a botrány, az utazással kapcsolatos ajánlókat és kritikákat megjelentető honlap értékelési rendszerével éltek vissza bizonyos szállásadók,
„Ha ott bizonyítottan megtörtént, bárhol előfordulhat, ezért szorgalmaztuk az értékelési rendszer átgondolását. Nem megszüntetni, cenzúrázni kell, hiszen ez a rendszer nagyon hasznos, csak úgy szűrni, hogy objektív maradhasson, valóban ellássa azt a feladatát, amiért kitalálták, a vendég pedig tényleg az előzmények, a tapasztalatok ismeretében tudjon dönteni a termékről, amit megvásárol ” – szögezte le Godra Árpád.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!