Nekiugrottak a Bookingnak a szállásadók – tisztességtelen verseny felkarolásával vádolják a legnagyobb netes szállásfoglalót

Nekiugrottak a Bookingnak a szállásadók – tisztességtelen verseny felkarolásával vádolják a legnagyobb netes szállásfoglalót

Mederbe terelnék. A piaci verseny tiszteletben tartását várják a napi 1,5 millió foglalást bonyolító platformtól

Fotó: Barabás Ákos

„Belefutottak egy balhorogba” a Booking.com képviselői, amikor találkozóra hívták a legnagyobb romániai szállásadókat. Azzal szembesültek ugyanis, hogy nagy az elégedetlenség, mivel a rendszerükbe azok is gond nélkül bekerülhetnek, akik a hatályos romániai törvények alapján nem rendelkeznek a vendéglátáshoz elengedhetetlen szakhatósági engedélyekkel.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2018. október 03., 09:522018. október 03., 09:52

2018. október 03., 09:532018. október 03., 09:53

Tisztességtelen verseny felkarolásával vádolták meg a Booking.com portált, a világ legnagyobb internetes szállásfoglaló vállalatát a legnagyobb romániai szállásadók, akiket a világszerte milliók által használt weboldal és okostelefonos applikáció működtetői romániai megtelepedésük óta először hívtak találkozóra.

A romániai vállalkozók azt róják fel a Bookingnak, hogy a rendszerébe történő regisztráció során nem bizonyosodik meg arról, hogy a szállásadó rendelkezik-e a hatályos romániai törvények által előírt szakhatósági engedélyekkel, az állami hatóságok pedig szemet hunynak efelett.

A vállalkozók elismerik ugyanakkor, hogy a Booking.com nem követ el törvénytelenséget, amikor az engedéllyel nem rendelkező szállásadók ajánlatait is népszerűsíti, azonban úgy gondolják, hogy a román idegenforgalmi minisztériumnak nyomást kellene gyakorolnia a nemzetközi platformra, és kérnie kellene, hogy többé ne foglaljanak ajánlataikba olyan szálláshelyeket, amelyek működtetői nem fizetnek adót az államkasszába. A beszámolók szerint a Booking.com vezetői sűrűn jegyzeteltek a találkozón, a következő félévben kiderülhet, hogy gyakorlatba ültetik a javaslatokat, vagy sem.

„Belefutottak a balhorogba”

A találkozón részt vett többek között Godra Árpád, a szovátai Danubius Health Spa Resort értékesítési igazgatója is. A Krónika megkeresésére elmondta, a Booking.com a saját forgalma alapján hívta meg a legnagyobb romániai partnereit, harminc szálláshely képviseletében mintegy hatvan szakembert. Kereskedelmi érdek vezérelte rendezvény volt, bemutatták a trendeket, a tervezett új szolgáltatásokat.

Idézet
Elhangzott, a vendégélményre fektetnének hangsúlyt, olyan szolgáltatásokra, melyek túlmutatnak a szállás-étkezés alapokon, hiszen a szállodák minden pluszbevétele számukra jutalék formájában nyereséget termel”

– összegezte Godra Árpád. Több technikai kérdést is átbeszéltek, többek között arra is megoldást kerestek, hogy a munkaerőhiánnyal küzdő ágazatot miként tudják azzal segíteni, hogy a rendszerüket kezelő szakemberek betanítását felgyorsítják.

A Booking.com jelenlevő közép-kelet-európai vezetői azonban azzal voltak kénytelenek szembesülni, hogy nagy az elégedetlenség, mert a rendszerükbe azok is gond nélkül bekerülhetnek, akik a hazai törvények alapján nem rendelkeznek szakhatósági engedélyekkel.

„Belefutottak ebbe a balhorogba. Ez nem jelent feltétlenül adócsalást, lehet, hogy a szállásadó kiállítja a számlát, de a hatályos törvények szerint ezt nem is tehetné meg, ha nem rendelkezik engedélyekkel, nincs meg a csillag-, vagy a panziók esetében a margarétabesorolása. Nem feltétlenül a szürke vagy a feketegazdaságot támogatja, de azokkal szemben, akik minden engedélyt, tanúsítványt, besorolást megszereznek, mindenképp torzítja a piaci versenyt. Ez azért is fontos, mert a Booking.com piaci penetrációja hatalmas, gyakorlatilag bárki elérheti, a kategória és az árfekvés alapján onnan választhat szállást” – részletezte Godra Árpád. Rámutatott ugyanakkor, hogy

vékony a mezsgye a között, hogy a vállalkozó a turisztikai rendelkezések ellen vét vagy adót csal, bármikor átbillenhet a sokkal súlyosabb vétségnek számító adócsalásba.

Hozzátette azonban, ez a szállodákra nem jellemző, ám a vendégházak, panziók esetében valószínűsíthetően nagyobb az előfordulása annak, hogy engedélyek nélkül jelennek meg a Booking rendszerében.

Ezt támasztja alá Daragus Attila, az Antrec faluturisztikai egyesület Kovászna megyei elnöke is, aki több ízben panaszkodott lapunknak a feketeturizmus jelentette tisztességtelen versenyre. Ő is úgy véli, hogy a jelenség felszámolására jobban oda kellene figyelniük a hatóságoknak, hiszen míg a törvényesen működő szállásadók befizetik az adót, tisztességtelen előnyhöz jutnak, akik feketén fogadnak vendéget. Tovább nehezíti a helyzetüket, hogy az ellenőrök is őket zaklatják, míg a feketén szálláshelyet kínálókkal nem foglalkozik senki.

A minisztériumnak kellene lépnie

„A turisztikai minisztérium keretében működő Országos Turisztikai Hatóság állítja ki az engedélyeket, adja a minősítéseket, rendelkezéssel kellene szabályoznia, hogy a szállásközvetítők, mint a Booking.com kötelező módon követeljék meg a rendszerükbe regisztrálóktól, hogy minden engedélyük, tanúsítványuk meglegyen” – szögezte le – a rendezvényen résztvevő szakemberek véleményét összegezve – Godra Árpád. Meglátása szerint ezt nagyon egyszerűen lehetne ellenőrizni, hiszen

egy hivatalnoknak megyékre szűrve a Booking.com oldalán kellene végignéznie a megjelenő szálláshelyeket, azonnal kibukna, ha valamelyiknek nincs engedélye.

A székelyföldi szakember hangsúlyozta, a Booking.com vezetői sűrűn jegyzeteltek a találkozón, a következő félévben kiderül, hogy gyakorlatba ültetik a javaslatokat, vagy sem. „Szkeptikus vagyok, hiszen kőkemény üzleti érdek alapján működnek. Amíg nincs erre kényszerítő rendelkezés, szabályozás, nem is fogják alkalmazni, hogy kiszűrjék az engedély nélküli ügyfeleket” – szögezte le Godra Árpád.

Befolyásolható értékelési rendszer

A találkozón ugyanakkor a szállásadók a szállásfoglaló vendégértékelési rendszerének a gyenge pontjaira is rávilágítottak, hiszen az egyirányú kommunikáció sok kárt okozhat, és visszaélésekre is lehetőséget teremt. „A vulgáris bejegyzéseket törlik, ám semmi egyebet nem szűrnek. Ha a vendég értékelése, beszámolója nem valós, a szállásadó nem tehet mást, mint utólag magyarázkodik, de akkorra a kár már megtörtént, a negatív hatásokat nem lehet kivédeni” – irányította rá a figyelmet a visszásságokra Godra Árpád. Kiemelte: a Booking.com rendszere bonyolult, sok esetben a jegyekben kifejezett értékelés alapján pozícionálja a szállásadót a keresési kritériumok között, így ezzel egyesek helyzetelőnyre tehetnek szert.

Emlékeztett, nemrég a Trip Adviser kapcsán robbant ki a botrány, az utazással kapcsolatos ajánlókat és kritikákat megjelentető honlap értékelési rendszerével éltek vissza bizonyos szállásadók,

irányított pozitív visszajelzéseket rendeltek, a „bérkommentelők” ennek fejében juttatásokat kaptak.

„Ha ott bizonyítottan megtörtént, bárhol előfordulhat, ezért szorgalmaztuk az értékelési rendszer átgondolását. Nem megszüntetni, cenzúrázni kell, hiszen ez a rendszer nagyon hasznos, csak úgy szűrni, hogy objektív maradhasson, valóban ellássa azt a feladatát, amiért kitalálták, a vendég pedig tényleg az előzmények, a tapasztalatok ismeretében tudjon dönteni a termékről, amit megvásárol ” – szögezte le Godra Árpád.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 08., szerda

Nem csak pakisztániak, magyarok és olaszok is szívesen vállalnának munkát Romániában

Románia a 89. helyen áll a legvonzóbb munkavállalási célpontok között, ami előrelépés a 2020-as 92. helyhez mérten, ám elmarad a 2018-as 78. helyezéstől – derül ki egy felmérés eredményeiből.

Nem csak pakisztániak, magyarok és olaszok is szívesen vállalnának munkát Romániában
2024. május 08., szerda

Jobban dübörgött a turizmus idén, mint a tavalyi év elején, erdélyi helyszín is van a népszerű célpontok között

Az év első három hónapjában 2,47 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 2,4 százalékkal többet a 2023 januárja és márciusa között jegyzettnél.

Jobban dübörgött a turizmus idén, mint a tavalyi év elején, erdélyi helyszín is van a népszerű célpontok között
2024. május 08., szerda

Felpörgött a fogyasztás: közel 6,5 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom az első negyedévben

Az első negyedévben, a nyers adatok alapján 6,4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában éves összevetésben – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Felpörgött a fogyasztás: közel 6,5 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom az első negyedévben
2024. május 08., szerda

Mire alaposan beizzítottuk a napelemeket, lehűt minket a negatív áramár

Bár első hallásra jól hangzik a negatív áramár fogalma, a mélypontra süllyedt fogyasztás és a megújuló energia előretörésének együttes hatása óhatatlanul kedvezőtlenül érintheti a lakossági fogyasztókat is.

Mire alaposan beizzítottuk a napelemeket, lehűt minket a negatív áramár
2024. május 07., kedd

Csaknem 500 százalékkal emelkedő veszteséggel számol a CFR, az egymilliárd lejt is meghaladhatja idén az összeg

Az állami tulajdonban lévő Román Vasúttársaság személyszállító ágazata (CFR Călători) 2024-re 1,026 milliárd lejes veszteséget becsül, ami 464 százalékkal magasabb a 2023. december 31-i szintnél.

Csaknem 500 százalékkal emelkedő veszteséggel számol a CFR, az egymilliárd lejt is meghaladhatja idén az összeg
2024. május 07., kedd

Újabb változás a romániai bankpiacon: a Versenytanács rábólintott két pénzintézet fúziójára

A Versenytanács jóváhagyta azt a tranzakciót, amelynek keretében az Intesa Sanpaolo, Olaszország legnagyobb bankja átveszi a First Bank Romániát – adta hírül kedden a Profit.ro gazdasági szakportál.

Újabb változás a romániai bankpiacon: a Versenytanács rábólintott két pénzintézet fúziójára
2024. május 07., kedd

Stagnált az új autók piaca, a Dacia és a Toyota volt a legnépszerűbb az első négy hónapban

Stagnált az új autók piaca Romániában az év első négy hónapjában – közölte kedden a romániai autógyártók egyesülete (ACAROM).

Stagnált az új autók piaca, a Dacia és a Toyota volt a legnépszerűbb az első négy hónapban
2024. május 05., vasárnap

Közel háromezer ukrán állampolgár vállalt munkát Romániában a háború kitörése óta

Közel 3000 ukrán állampolgár talált munkát Romániában a háború kitörése óta az Országos Munkaerő-elhelyező Ügynökség (ANOFM) közvetítésével.

Közel háromezer ukrán állampolgár vállalt munkát Romániában a háború kitörése óta
2024. május 05., vasárnap

Enyhén csökkent áprilisban a nyugdíjasok száma; az átlagnyugdíj 2248 lej volt

Idén április végén 4 748 274 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 4274-gyel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2248 lej volt – közölte vasárnap az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) közzétett adataiból.

Enyhén csökkent áprilisban a nyugdíjasok száma; az átlagnyugdíj 2248 lej volt
2024. május 03., péntek

Késélen táncol a búza jövedelmezősége, de meglódult a repce és a napraforgó ára

Lassú emelkedésbe kezdtek a hónapokig mélyponton álló szalmás gabonafelvásárlási árak, de ennél látványosabb drágulás elé néz a két legkeresettebb olajos növény, a repce és a napraforgó.

Késélen táncol a búza jövedelmezősége, de meglódult a repce és a napraforgó ára