Fotó: Gov.ro
Több adóemelési intézkedést jelentett be hétfőn Nicolae Ciucă miniszterelnök, miután az általa vezetett Nemzeti Liberális Párt (PNL) határozott arról, hogy a kormánykoalícióban korábban megvitatott döntések közül melyeket támogatják, és melyeket utasítják el.
2022. június 27., 17:192022. június 27., 17:19
2022. június 27., 18:262022. június 27., 18:26
Ciucă közölte, hogy a balliberális nagykoalícióban egyetértés van arról, s a liberálisok is támogatják, hogy az osztalékadót a jelenlegi 5 százalékról 8 százalékra emelik az állami vállalatok esetében is. Az édesített italok általános forgalmi adóját (áfa/TVA) a jelenlegi 9 százalékról 19 százalékra növelik, a szerencsejátékokat működtető cégekre pedig egységesen 40 százalékos adót vetnek ki.
A mezőgazdaságban dolgozók közül kevesebben fognak adómentességben részesülni, mert a kormány a jelenlegi 30 ezer lejről 10 ezer lejre csökkenti a felső értéket, amelynek értelmében adómentességet biztosítottak. „Ezeket az intézkedéseket később fogjuk elfogadni sürgősségi kormányrendeletben” – idézte az MTI a PNL elnöki tisztségét is betöltő román kormányfőt.
Ciucă azt is leszögezte, hogy a liberálisok nem értenek egyet az úgynevezett szolidaritási adó bevezetésével, így elutasítják a nagy vállalatokra kivetett plusz adót. A koalícióban korábban felmerült annak a lehetősége, hogy a 100 millió euró fölötti árbevételt megvalósító vállalatok a bevételük 1 százalékát fizessék be adóként az államkasszába. A kormány 1 milliárd euró plusz bevételt remélt ettől az intézkedéstől. A miniszterelnök közölte még, hogy a PNL továbbra sem támogatja a koalíciós partnerük, a szociáldemokraták (PSD) által szorgalmazott progresszív adózási rendszer bevezetését a jelenleg hatályos egységes adókulcs helyett.
A képviselőház elnöki tisztségét betöltő politikus rámutatott, tudatában van annak, hogy jövő évtől nem vezethető be a progresszív adózás, de továbbra is ezt tartja az egyetlen megoldásnak Románia számára. Hozzátette, a PSD állandó bürójának hétfői ülésén javaslatot tettek arra, hogy a jelenlegi 5 százalékról ismét 9 százalékra nőjön a catering-szolgáltatások és a közétkeztetés áfája. Hangsúlyozta, ez esetben nem adóemelésről vagy új adó bevezetéséről lenne szó, csak bizonyos ágazatok lekerülnének az áfaszabály alóli kivételek listájáról.
A PSD támogatja, hogy részesítsék adókedvezményben a 4500 lejnél kevesebbet kereső polgárokat, illetve szorgalmazza, hogy rójanak ki többletadót a különnyugdíjakra. Ciolacu szerint továbbra is támogatnák az úgynevezett szolidaritási adó bevezetését, bizonyos vállalatoknak ugyanis jelentősen megnőtt a forgalmuk a világjárvány és az energetikai válság alatt, és ezzel az adóval „visszafordíthatnának” valamennyit, az így befolyó pénzt az egészségügy és az oktatás kapná.
A szociáldemokrata alakulat elnöke hangsúlyozta, támogatja annak az európai irányelvnek az átültetését is, amely szerint a vállalatoknak abban az országban kell adózniuk, ahol megtermelik a profitot.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
szóljon hozzá!