Meghiúsuló remény? Az áramszolgáltatók kezében van a napelemre pályázók sorsa
Derült égből villámcsapásként érte a Zöld Ház napelemprogramban pályázó magánszemélyeket és a pályázatot lebonyolító cégeket, hogy kedden egyik percről a másikra jóváhagyott státusba kerültek a szeptember 10-én feltöltött iratcsomók, ez pedig az jelenti, hogy már egy hónap sem áll a rendelkezésükre, hogy beszerezzék az áramszolgáltatótól a visszatáplálási engedélyt. A lépés újfent felveti a csalás gyanúját.
2019. november 14., 11:042019. november 14., 11:04
2019. november 14., 11:072019. november 14., 11:07
Újabb nehezítéssel szembesültek a Zöld ház napelemprogramban pályázó magánszemélyek és a pályázatot lebonyolító cégek: sokuknak már december 6-áig be kell szerezniük az áramszolgáltatótól a visszatáplálási engedélyt (aviz tehnic de racordare – ATR). Az új határidő azért nehezítő körülmény, mert a kiírásban az szerepelt, hogy ezt a dokumentumot 90 nap alatt kell felmutatni annak érdekében, hogy a pályázatot érvényesnek tekintse a lebonyolító Környezetvédelmi Alap (AFM). Ezt mindenki úgy tekintette, hogy a feltöltött pályázatok elvi jóváhagyása után számítják a 90 napos határidőt, azonban
Mint András Lehel, a programban részt vevő székelyudvarhelyi székhelyű Melinda-Impex Install Kft. vezérigazgatója a Krónikának elmondta, kedden este szembesültek azzal, hogy a szeptember 10-én feltöltött iratcsomóik egyszerre státust váltottak a rendszerben, feltöltöttből már jóváhagyottként jelennek meg, és arról tájékoztatták őket, hogy a 90 napot a feltöltés időpontjától számítják, tehát legkésőbb december 9-ig be kell mutatni a visszatáplálási engedélyt. „Szeptember 10-én felfüggesztették az iratcsomók feltöltését. Eltelt közel két hónap, és nem jelezték, hogy esetleg készülni kellene a további engedélyek beszerzésével. A programban részt vevő kivitelező cégek képviselőitől hasonló visszajelzések érkeznek. Felháborítónak tartjuk, és el vagyunk keseredve” – panaszolta lapunknak András Lehel. Hozzátette,
ennek pedig az lehet a következménye, hogy akik nem tudják beszerezni, elveszítik a támogatás lehetőségét, a már feltöltött iratcsomóik érvénytelenné válnak.
Az érintett vállalkozó szerint az sem kizárt, hogy akik esetleg bennfentes információval rendelkeztek, nem vártak a jóváhagyással, hanem az elmúlt két hónapban már megtették a szükséges lépéseket, kérvényezték az engedélyt, a többség azonban az elvi jóváhagyásra várt. Ennek ellenére arra biztatják azokat a magánszemélyeket, akiknek sikerült feltölteni a pályázatát, hogy próbálják meg beszerezni az engedélyt. András Lehel elmondta, ez a pályázók kötelezettsége, ám például a székelyudvarhelyi cég próbálja segíteni ügyfeleit ebben a folyamatban. A napokban kiküldenek egy részletes tájékoztatót a következő tennivalókról, hogy minél gyorsabban léphessenek.
Amint arról korábban beszámoltunk, a pályázati alapok a november 6-ai újraindításkor az ország minden régiójában órák alatt elfogytak, jelenleg még csak a Bukarest-Ilfov régióban van 27 millió lej lehívható összeg. András Lehel rámutatott, a megmaradt pénz újracsoportosításáról nem kaptak tájékoztatást, azonban ha ezen a december 6-ai határidőn utólag nem módosítanak, újabb pénzek szabadulnak fel, mert a pályázók egy része nem tudja beszerezni ennyi idő alatt az engedélyt. Mint ismeretes a napelemprogram kapcsán a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Ügyészség (DIICOT) vizsgálódik, mert
Úgy folytatódik tovább a jövő héten a Zöld ház program, hogy annak lebonyolítói nem tártak fel semmiféle rendellenességet, nem foganatosítottak semmilyen intézkedést, sőt az újraindításról szóló közleményben ismét szerepel valamennyi kivitelező.
A közel kéthónapos felfüggesztés után azt ígérték, ezt a lehetőséget kizárják, ám a régiók egy részében továbbra is rohamos ütemben fogyott az alap, gyanús gyorsasággal töltötték a kéréseket.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!