Nem kell blézer és ceruzaszoknya
Fotó: Gábos Albin
Kötött nadrág és csuklyás mackófelső blézer és farmer helyett – 2020-ban a koronavírus-világjárvány nagyobb divatdiktátornak bizonyult, mint a legnagyobb tervezők. Ezt támasztja alá a Glami online divatkereső platform tavalyi évet górcső alá vevő elemzéséből. A webáruházak forgalmának görbéjét is a korlátozások alakították.
2021. január 27., 11:232021. január 27., 11:23
A koronavírus-világjárvány alakította tavaly a divatot is, a pandémia terjedésének megfékezése érdekében foganatosított óvintézkedések részeként elrendelt home office-ban már nem örvendett túl nagy népszerűségnek a tűsarkú, a ceruzaszoknya vagy éppen az öltöny.
Miután sok esetben olcsóbb árucikkek váltották a drágákat, és sokan nem is kívántak vagy tudtak ruházati cikkekre költeni, világviszonylatban 9 százalékban visszaesett a divatáru iránti kereslet – ebben benne vannak a webáruházak és a fizikai boltok eladásai is.
A járvány miatt otthonról dolgozó romániaiak fele örül annak, hogy így nem kell időt töltenie a forgalomban, több mint egynegyedük azonban úgy véli, hogy rosszabbodott a lelkiállapota – derül ki egy közvélemény-kutatásból.
A Glami online divatkereső platform elemzése szerint a romániai piac alakulását nézve egyértelműen kijelenthető, hogy az iroda hazaköltözésével a kötött nadrág és a csuklyás mackófelső váltotta a népszerűségi topban a blézert és a farmert. Érdekességként említik ugyanakkor, hogy megugrott az ékszerek eladása is, mint hangsúlyozzák, a zoomos értekezletek világában könnyű néhány kiegészítővel feldobni az irodainál azért kényelmesebb szerelést. A kesztyűk és sálak iránti kereslet is növekedést mutatott, az elemzők ezt a járvány miatt ajánlott egészségügyi intézkedésekkel magyarázzák.
Más a divat az otthon kényelmében
Fotó: 123RF
Az online divatáruházak eladási görbéje követi amúgy a járvány és az óvintézkedések alakulását. Az év elején az ilyenkor szokásos pangás volt tapasztalható, amire a Glami elemzői szerint már kezdte rányomni a bélyegét a koronavírus közeledésétől való félelem. A kijárási korlátozások elrendelését követően viszont jelentősen megugrott a forgalom. A trendnek a nyári lazítások vetettek valamelyest véget,
A görbe viszont újra növekedésnek indult a karácsonyt megelőző időszakban, ehhez nagyban hozzájárultak az ünnepi vásárlási láz mellett a fekete pénteki akciók is, amelyeket előszeretettel alkalmaztak a divatárut kínáló webáruházak is.
Az Európai Parlament olyan jogszabály megalkotására szólította fel az Európai Bizottságot, amely biztosítja a megfelelő pihenőidőt a munkájukat otthonról végzőknek azzal, hogy a munkaidőn túl nem kell elérhetőnek maradniuk munkaadójuk számára.
Romániában az online divatáru-értékesítés piacvezetőjének két éve az Epantofi.ro cipőket és kiegészítőket árusító webáruház. Az About You a második helyről az elsőre ugrott előre, a harmadik pedig a hasonló profilú Fashion Days.
Mint láthattuk,
A negyedik helyen a H&M-et találjuk, az ötödik a sportfelszereléseket árusító Decathlon.
A hatodik helyen viszont újra egy kizárólag az online térben működő áruházat, a Bonprix-t találjuk.
A tízes topba a Remixshop, a Zara, a Reserved és az Answear fért még be.
Lendületben a webáruházak
Összességében véve a Glami szerint tavaly 40,8 százalékkal nőtt az e-kereskedelem az előző évhez mérten, az előrejelzések még 14 százalékos bővülést vártak, de nem számoltak a kijárási korlátozásokkal. Az online divatáru-eladások aránya 19 százalékról 29,5 százalékra bővült. Idénre a szakemberek 20 százalékos növekedést várnak az online divatáruházak forgalmában, amivel az eladásaik meghaladják az 5 milliárd lejt, 2023-ra pedig elérik a 6,4 milliárd lejt.
Tíz éve a legjelentősebben bővültek a PC-eladások tavaly a világon a koronavírus-járvány miatt megnőtt kereslet hatására – derül ki három vezető ágazati cég adataiból.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!