Nem kell blézer és ceruzaszoknya
Fotó: Gábos Albin
Kötött nadrág és csuklyás mackófelső blézer és farmer helyett – 2020-ban a koronavírus-világjárvány nagyobb divatdiktátornak bizonyult, mint a legnagyobb tervezők. Ezt támasztja alá a Glami online divatkereső platform tavalyi évet górcső alá vevő elemzéséből. A webáruházak forgalmának görbéjét is a korlátozások alakították.
2021. január 27., 11:232021. január 27., 11:23
A koronavírus-világjárvány alakította tavaly a divatot is, a pandémia terjedésének megfékezése érdekében foganatosított óvintézkedések részeként elrendelt home office-ban már nem örvendett túl nagy népszerűségnek a tűsarkú, a ceruzaszoknya vagy éppen az öltöny.
Miután sok esetben olcsóbb árucikkek váltották a drágákat, és sokan nem is kívántak vagy tudtak ruházati cikkekre költeni, világviszonylatban 9 százalékban visszaesett a divatáru iránti kereslet – ebben benne vannak a webáruházak és a fizikai boltok eladásai is.
A járvány miatt otthonról dolgozó romániaiak fele örül annak, hogy így nem kell időt töltenie a forgalomban, több mint egynegyedük azonban úgy véli, hogy rosszabbodott a lelkiállapota – derül ki egy közvélemény-kutatásból.
A Glami online divatkereső platform elemzése szerint a romániai piac alakulását nézve egyértelműen kijelenthető, hogy az iroda hazaköltözésével a kötött nadrág és a csuklyás mackófelső váltotta a népszerűségi topban a blézert és a farmert. Érdekességként említik ugyanakkor, hogy megugrott az ékszerek eladása is, mint hangsúlyozzák, a zoomos értekezletek világában könnyű néhány kiegészítővel feldobni az irodainál azért kényelmesebb szerelést. A kesztyűk és sálak iránti kereslet is növekedést mutatott, az elemzők ezt a járvány miatt ajánlott egészségügyi intézkedésekkel magyarázzák.
Más a divat az otthon kényelmében
Fotó: 123RF
Az online divatáruházak eladási görbéje követi amúgy a járvány és az óvintézkedések alakulását. Az év elején az ilyenkor szokásos pangás volt tapasztalható, amire a Glami elemzői szerint már kezdte rányomni a bélyegét a koronavírus közeledésétől való félelem. A kijárási korlátozások elrendelését követően viszont jelentősen megugrott a forgalom. A trendnek a nyári lazítások vetettek valamelyest véget,
A görbe viszont újra növekedésnek indult a karácsonyt megelőző időszakban, ehhez nagyban hozzájárultak az ünnepi vásárlási láz mellett a fekete pénteki akciók is, amelyeket előszeretettel alkalmaztak a divatárut kínáló webáruházak is.
Az Európai Parlament olyan jogszabály megalkotására szólította fel az Európai Bizottságot, amely biztosítja a megfelelő pihenőidőt a munkájukat otthonról végzőknek azzal, hogy a munkaidőn túl nem kell elérhetőnek maradniuk munkaadójuk számára.
Romániában az online divatáru-értékesítés piacvezetőjének két éve az Epantofi.ro cipőket és kiegészítőket árusító webáruház. Az About You a második helyről az elsőre ugrott előre, a harmadik pedig a hasonló profilú Fashion Days.
Mint láthattuk,
A negyedik helyen a H&M-et találjuk, az ötödik a sportfelszereléseket árusító Decathlon.
A hatodik helyen viszont újra egy kizárólag az online térben működő áruházat, a Bonprix-t találjuk.
A tízes topba a Remixshop, a Zara, a Reserved és az Answear fért még be.
Lendületben a webáruházak
Összességében véve a Glami szerint tavaly 40,8 százalékkal nőtt az e-kereskedelem az előző évhez mérten, az előrejelzések még 14 százalékos bővülést vártak, de nem számoltak a kijárási korlátozásokkal. Az online divatáru-eladások aránya 19 százalékról 29,5 százalékra bővült. Idénre a szakemberek 20 százalékos növekedést várnak az online divatáruházak forgalmában, amivel az eladásaik meghaladják az 5 milliárd lejt, 2023-ra pedig elérik a 6,4 milliárd lejt.
Tíz éve a legjelentősebben bővültek a PC-eladások tavaly a világon a koronavírus-járvány miatt megnőtt kereslet hatására – derül ki három vezető ágazati cég adataiból.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter kedden azt nyilatkozta, hogy elküldték jóváhagyásra a közalkalmazottaknak járó üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet, amelyet még e heti ülésén elfogadhat a kormány.
szóljon hozzá!