Fotó: Haáz Vince
Akár havi 200 euróval is többe kerülhetnek a romániai nagyvárosokban az albérletek, ha a bérlő új építésű tömbházban található lakást akar választani.
2024. szeptember 19., 17:382024. szeptember 19., 17:38
A romániai nagyvárosokban a bérlők havonta akár 44%-kal többet is fizetnek, ha inkább új építésű tömbházban akarnak lakni,semmint régebbi építésűben – idézte a Hotnews.ro az Imobiliare.ro ingatlanközvetítő adatait.
„Több oka is van annak, hogy a bérlők miért választják az új lakásokat, és miért hajlandóak többet fizetni értük. Az új lakásokhoz gyakran tartozik saját parkolóhely, zöldterület, jól felszerelt közösségi terek – mindez magasabb életszínvonalat ígér. Sok új lakásban jobb az energiahatékonyság, kisebbek a fenntartási költségek – ami részben indokolja a magasabb bérleti díjat” – nyilatkozta Daniel Crainic, az Imobiliare.ro marketingigazgatója.
Az Imobiliare.ro adatai szerint a 2023. szeptember 15. és 2024. szeptember 15. közti időszakban a bukaresti bérlők havi 650 eurót fizettek egy új lakás bérléséért, ami 200 euróval több, mintha régebbi ingatlant választottak volna.
Egy régi lakás átlagos bérleti díja 520 euró/hó a kincses városban. Körülbelül 14 200 potenciális bérlő mutatott érdeklődést egy év alatt az újabb építésű kolozsvári lakások iránt. Brassóban és Konstancán is havi 550 euróba kerül az új építésű lakás, a régebbi pedig 100 euróval kevesebbe. Egy év alatt mintegy 9140 potenciális bérlő érdeklődött a Brassóban kiadó új lakások iránt.
Az új és a régi lakások bérleti díja között 120 euró a különbség. Temesváron 10 240 potenciális bérlő érdeklődött a 2000 után épített temesvári lakások iránt.
A lakásárak és a banki kamatok csökkenésére várva sokan halogatják ebben az időszakban a lakásvásárlást, ilyen körülmények között sokan választják az albérletet, emiatt a kereslet felfelé hajtja az árakat. A bérlők túlzónak tartják a bérleti díjakat.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!