Fotó: Gazda Árpád
Jelenleg 518 kilométernyi autópálya és gyorsforgalmi út építése zajlik, további 263 kilométernyi szakasz pedig a versenytárgyalási vagy tervezési fázisban van – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szerdán.
2024. augusztus 07., 19:032024. augusztus 07., 19:03
2024. augusztus 07., 19:052024. augusztus 07., 19:05
A kormányfő Sorin Grindeanu szállításügyi miniszterrel munkalátogatást tett az A7-es autópálya építkezésén, a Ploieşti és Buzău közötti szakaszon. Ciolacu arról beszélt, hogy az orosz gáztól való energiafüggetlenség és az előnyös energiamix dacára sem fognak a befektetők a kívánt mértékben Romániába jönni, ha nem folytatódnak az infrastrukturális beruházások.
A szállításügyi minisztérium hatáskörébe tartozó fejlesztések 40 százaléka történik jelenleg az országos helyreállítási alapból (PNRR) vagy más uniós pénzekből, 60 százalékát az államkasszából finanszírozzák. „Számomra és Románia jelenlegi kormánya számára az infrastrukturális beruházások prioritást élveznek” – szögezte le a miniszterelnök.
Közel 15 évvel ezelőtt avatták fel az A3-as észak-erdélyi autópálya első, Torda és Gyalu közötti szakaszát, de a 42 kilométeres, letérők nélküli szakaszon csak most épül olyan csomópont, mely a Marosvásárhely és Dés között közlekedők hasznára lehet.
Sorin Grindeanu ugyanezen az eseményen közölte, hogy év végére körülbelül 140 kilométeres szakaszon járható lesz az A7-es jelzésű moldvai autópálya. A miniszter arról számolt be a sajtónak, hogy a Dumbrava és Mizil közötti 1-es szakasz körülbelül 80 százalékban, a Mizil és Pietroasele közötti 2-es szakasz 88-90 százalékban készült el. Ezek megépítésének határideje idén ősszel jár le. A következő ellenőrzést szeptember 15-e körül tartja majd a helyszínen, és reményei szerint október végén átadják a forgalomnak ezt a két szakaszt – tette hozzá Grindeanu.
Arról is beszámolt, hogy a 3-as szakasz munkálatai az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) nagy késéssel meghozott döntései miatt késnek, jelenleg 10 százalékon állnak. Azt is elmondta, a Paşcani–Suceava közötti, az országos helyreállítási terv révén finanszírozott autópályaszakasz jelenleg a versenytárgyalási fázisban van.
Miközben Sorin Grindeanu továbbra sem izgul a hírhedt Marzsina–Holgya-sztrádaszakasz határidős befejezését illetően, civil szakemberek egyszerűen elképzelhetetlennek tartják, hogy Dél-Erdélyben betartható a PNRR-ben leszögezett céldátum.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
szóljon hozzá!