2011. május 19., 08:132011. május 19., 08:13
Ezt a tegnapi kormányülést követően szivárogtatták ki a kabinethez közel álló források. Ioana Muntean kormányszóvivő elmondta, Borbély László környezetvédelmi miniszter a kormányülésen mutatta be az új, az uniós törvénykezéssel összhangban álló törvénytervezetét. Borbély közölte, több tervezet is van, a végső változatot várhatóan két héten belül terjeszti a kormány elé. Az európai bíróság egy hónappal ezelőtt hozta meg a román államot elmarasztaló ítéletét, amely szerint a jelenleg hatályban lévő jogszabály hátrányos helyzetbe hozza azokat, akik az EU más tagállamaiból származó használt gépkocsikat szeretnének Romániában értékesíteni. Az alkotmánybíróság egyébként épp tegnap döntött úgy, hogy nem alkotmányellenes a regisztrációs adó kivetéséről szóló 2008/50-es kormányrendelet. Borbély László tegnap kijelentette: hiába az európai ítélet, a panaszos nem kapja vissza automatikusan a pénzét. Az adóhatóság csak akkor fizeti ki az európai bíróság ítélete nyomán jogsértőnek minősülő adót, ha erre hazai bírósági ítélet kötelezi.
Az érintetteknek hivatalosan kérniük kell a pénz visszafizetését az adóhivatalban, ha pedig – Borbély bejelentése nyomán – elutasításba ütköznek, a területileg illetékes törvényszéken működő közigazgatási bírósághoz fordulhatnak. A visszaigényléshez szükséges egy, az adó kifizetését igazoló nyugtáról készült másolat, a gépkocsi törzskönyvének eredetije és másolata, a forgalmi engedély eredetije és másolata, egy, a jármű első, külföldi bejegyzését igazoló irat, a tulajdonos személyi igazolványának másolata, egy saját felelősségre megírt nyilatkozat arról, hány kilométert futott az autó a romániai bejegyzéséig, valamint egy, a jármű műszaki állapotáról szóló, a gépjármű-bejegyzési hatóság (RAR) szakembere által kiállított dokumentum. Mint arról beszámoltunk, a regisztrációs adót annak idején hivatalosan azzal az indokkal vezették be, hogy elejét vegyék annak, hogy Románia „Európa roncstelepévé” váljon.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
szóljon hozzá!