Fotó: A szerző felvétele
2010. június 16., 07:512010. június 16., 07:51
A marosvásárhelyi Triohm Impex Kft. cég például az Amerikai Egyesült Államokban gyártott, épületekbe való központi porszívó berendezéseket és kertekbe való automata öntözőberendezéseket forgalmaz. A cég vezetője, Meltzer Viktor okleveles mérnök fájlalja, hogy idén a CAMEX-en sokkal kevesebb volt a kiállító és a látogató, mint eddig. Úgy véli: a receszszió mellett a futball-világbajnokság és a ballagások is „bekevertek” a kiállításnak. „Az idei év első felében nagyon érződött a válság. Az ingatlanpiac és az építőipar komoly bajban van. Négy éve dolgozom a területen, soha nem volt ennyire gyenge a forgalom. 2009-hez képest 50 százalékos, vagy még nagyobb volt a visszaesés – panaszkodott az igazgató. – De szerintem nem szabad leállni. Úgy vélem, a recesszió mesterségesen keltett helyzet, éppen ezért nem szabad komolyan venni. El fog múlni, csak ki kell tartani. Ha mindenki belemegy a játékba, nem lesz jó vége. Ráadásul mikrovállalatunkat az új törvényekkel is ellehetetlenítették.”
A szintén marosvásárhelyi Timexim Import Export Kft. belsőépítészeti termékeket forgalmaz, ugyanakkor építőipari munkacsoportjaik is vannak. Menedzsere, Székely György sem derűlátó: „A javulásnak egyelőre nyoma sincs. Sőt mind rosszabb a helyzet. Esetleg magánszemélyek építkeznek, de közülük is csak kevesen. Ugyanakkor e téren is inkább lakásfelújítások történnek, az emberek szigetelik, újracsempéztetik házaikat, lakásaikat”. Mint az üzletember fogalmazott, az állami beruházások, és általában a nagy munkálatok terén stagnálást tapasztalnak. „Ami még néha kihúz bennünket a csávából, az a tömbház-szigetelési program. Ha azonban annak állami támogatását is eltörlik, akkor az is le fog állni. Maros megyében nagy beruházások egyáltalán nem léteznek. Mi már három éve érezzük a visszalépést, de 2009 már katasztrofális volt” – mondta Székely György, aki már alkalmazottak elbocsátására is kényszerült, 35-ből tíz személytől váltak meg. Az üzleti forgalmuk tavaly 50 százalékkal csökkent, idén ismét feleződött, tehát idén várhatóan a 2008-as forgalom 25 százalékát bonyolítják le. Székely szerint nagy probléma az is, hogy állandóan nő a banki kamat. Szerinte egyébként a pénzintézetek idézték elő a krízist, azok akadályozzák a kereskedelmi forgalmat. „Mi túl kicsik vagyunk ahhoz, hogy megértsük vagy befolyásoljuk a dolgok alakulását. Próbálkozunk mással is, reklámtevékenységgel, de az is stagnál. Várjuk a jobb időket, és akkor visszavesszük az embereinket. Egyelőre munkanélküli-segélyt kapnak, mások feketén dolgoznak” – részletezte a menedzser.
A marosvásárhelyi Turbo-Trans Kft. tulajdonosa, Czerán Csaba okleveles mérnök cége többek között Bramac tetőcserepeket, illetve épületfestékeket forgalmaz. „A regressziónak a mi ágazatunkban egyáltalán nincs vége. Reméljük, jövőre könnyebb lesz. Állami segítség nincs. A bankok nagyon bizalmatlanok a cégekkel szemben, és én ezt meg is értem, mert az adósoktól hiába veszik el a garanciaként felajánlott ingatlant, hiszen azokat nem tudják értékesíteni” – közölte lapunk érdeklődésére az üzletember, aki szerint nem is annyira a pénzhiány, mint inkább a félelem akadályozza a gazdasági tevékenységet. „Az emberek nagyon elbizonytalanodtak. A magánszemélyek ténykedése is lecsökkent, pedig most érdemes építkezni. Állami beruházásokhoz is szállítottunk termékeket, de ott meg az a baj, hogy nagyon későn fizetnek. A költségeink most nagyobbak, mint a hasznunk. Hosszú távon mínuszban nem lehet dolgozni, kérdéses, hogy jövőre még lábon leszünk-e. Eddig nem volt ilyen gondunk, mindig nyereségesek voltunk” – részletezte.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.